10 BİN HAYVAN KEMİĞİ ARASINDA ZİYAFET

10 BİN HAYVAN KEMİĞİ ARASINDA ZİYAFET

Tasarım çılgınlığı hemen her alanda kendini göstermeye devam ediyor. Henüz öğrencilik yıllarında modern sanat akımlarıyla tanışan tasarımcılar, yaratıcılıklarını mühendislik ve mimari alanlarında cesurca sergiliyor. Yakın zamanda Meksika’nın Jalisco eyaletinin başkenti olan Guadalajara’daki Lafayette tasarım bölgesinde açılan kemikli restoran bu ilginç tasarımlardan biri. Mimar İgnacio Cadena’nın 1940’tan kalma bir binayı içi ve dışı farklı olarak restore etmesiyle ortaya çıkan restoranda toplam 10 bin hayvan kemiği bulunuyor.

kemikli_restoran (1)

Restoranın dış cephesinde seramikle oluşturulmuş dikiş nakış görünümlü duvarlar kullanılmış. İç mekânda ise 10 bin adet hayvan kemiği. Dezenfekte edildikten sonra boyanan hayvan kemikleri, restoranın iç kısmında hemen her ayrıntıda kullanılmış. Kullanılmadığı tek alan ise gıdayla temas eden mutfak malzemeleri. Tabi ki restoran tamamen hayvan kemiklerinden oluşmuyor. Mimari açıdan gerekli bulunduğu ölçüde alüminyum kemik replikaları ve ahşap destekleyiciler de restoran yapımında kullanılmış.

kemikli_restoran (3)

Et ürünlerinin oldukça sık tüketildiği Meksika mutfağında, konseptin hayvan kemiklerinden olması ilk zamanlarda biraz tepki çekse de ziyaretçiler zamanla duruma alışmış. Çok sayıda kemik bulunmasının başka bir etkisi ise seslere yönelik. Konuşulan seslerin daha basık bir tonla yankılanıyor olması özellikle restoran içinde dolaşırken bazı müşterileri korkutabiliyormuş. Çalışanlar, restorana gelen misafirlere ilk hatırlattıkları şeyin, restoranda insan kemiği kullanılmadığı olduğunu söylüyor. Bu ayrıntı sayesinde içi biraz olsun rahatlayan misafirler, 10 bin hayvan kemiği arasında et fajitanın tadına bakıyor. Yemek yeme konusunda cesaret edilir mi bilinmez fakat, Kemikli restoran tasarım itibariyle kesinlikle görülmeye değer.

kemikli_restoran (4)

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account