2018’E PORTEKİZ’DEKİ DOURO NEHRİ’NDE MERHABA DEMEYE NE DERSİNİZ?

2018’E PORTEKİZ’DEKİ DOURO NEHRİ’NDE MERHABA DEMEYE NE DERSİNİZ?

Yeni yıla Avrupa’nın en batısında yer alan ve misafirlerine muhteşem güzellikler sunan Portekiz’de girmeye ne dersiniz? Prontotour’un Douro Nehri’nde yapacağı harika bir gemi turuyla farklı bir deneyim yaşayabilirsiniz. Porto’dan Lizbon’a kadar uzanan bu yolculukta Portekiz’deki birçok popüler yeri görebileceksiniz. Douro Nehri’nin kıyılarında saklı olan mimari ve doğal güzellikleri yakından keşfedebileceğiniz bu turla unutulmaz bir tatil keyfi yaşayacaksınız.

PORTO’DAN LİZBON’A UZANAN YOLCULUK

Yılbaşında farklı bir deneyim yaşayacağınız Douro Nehir turunun ilk durağı Portekiz’in liman kenti Porto olacak. Atlantik Okyanusu’na akan Douro Nehri’nin kuzeyinde bulunan Porto, iniş çıkışlı caddeleri, balkonlarda asılı olan çamaşırları, sıcakkanlı insanları, çini kaplamalı binaları ve yaşanmışlık kokan sokaklarıyla aklınızdan çıkmayacak güzelliğe sahip bir şehir. Unesco Dünya Mirası Listesi’nde bulunan Porto, aynı zamanda Avrupa’nın en eski şehirlerinden biridir. Porto gezilecek yerler açısından misafirlerine çok fazla seçenek sunar. Liberdade Meydanı, San Francisco Kilisesi, Borsa Sarayı, Batalha Meydanı, Porto Katedrali ve Bento İstasyonu turistlerin en çok gittiği yerler arasında. Ama özellikle Ribeira’ya gitmenizi öneririz. Burası Porto’nun eski binaları ile ünlü şehridir.

Porto şarapları ile de ünlü bir şehirdir. Şarabın kaynağı ise Douro Nehri boyunda yer alan Vila Nova de Gaia’dadır. Buraya yayılan üzüm bağlarından ünlü Porto şarapları elde edilmektedir. Turunuz esnasında burada bir şarap mahzenini ziyaret edip, tadım yapma şansı yakalayacaksınız.

PORTEKİZ’İN EN GÜZEL ÜZÜM BAĞLARI ARASINDAN GEÇİYORUZ

Turumuzun ikinci gününde gemimiz Porto limanından ayrılarak Regua’ya doğru yol alacak. Muhteşem bir doğaya sahip olan Regua gezinizin ardından rotamızı Pinhao’ya çevireceğiz. Küçük ama çok şirin bir kasaba olan Pinhao ve çevresinde harika üzüm bağları bulunuyor. Buraya gittiğinizde Şarap Müzesini, Quinta Do Seixo ve Mateus Sarayı & bahçelerini görmenizi tavsiye ederiz. Douro Vadisinin kalbinde bulunan bu bölgedeki üzüm bağlarını görmek paha biçilemez bir deneyim olacaktır.

Turumuzun bir sonraki gününde ise gemimiz Pinhao limanına veda ederek Vega de Terron’a doğru hareket edecek. Bu yolculukta üzüm bağları arasından geçmenin keyfini çıkaracaksınız. Vega de Terron, Portekiz sınırındaki Douro ve Agueda nehirlerinin birleştiği noktada bulunan küçük bir İspanyol kasabasıdır. Sessiz sokaklar, yemyeşil alanlar, güleryüzlü ve dost canlısı bir halk kasabanın belirgin özellikleridir. Burada Figueira De Castelo Rodrigo’yu da mutlaka görmelisiniz. 16.yy’dan kalma duvarları ve dar sokakları ile ünlü bu kasabayı çok seveceksiniz. Burada geçmiş ile bugünün güzel bir karışımını görebilirsiniz. Özellikle tarihte İspanyollar ile Portekizlilerin bir arada kavgalı yaşadıysalar da günümüzde huzurun ve mutluluğun resmini çiziyorlar.

SEVİMLİ KÖYLER, TARİHİ KASABALAR

Turumuzun bir sonraki gününde ise UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde bulunan, İspanyanın Castilla Leon bölgesindeki Salamanca’yı keşfedeceksiniz. Buranın en önemli özelliği tarihi Salamanca Üniversitesi’dir. Avrupa’nın en eski üçüncü üniversitesine ev sahipliği yapan Salamanca, bugünkü nüfusun büyük bir yüzdesini oluşturan öğrencilerle birlikte eğitimde uzun ve gurur verici bir geçmişe sahiptir. Çift Kuleli Katedral, St. Martin Kilisesi, 15. yüzyılda inşa edilmiş olan Deniz Kabuğu Evi ve Plaza Mayor Meydanı görülecek yerler arasındadır. Burada ayrıca çok güzel ve sevimli kafeler bulunmaktadır. İspanyol mutfağının en tanınmış yemeği olan tapasları burada mutlaka denemelisiniz. Ayrıca İspanyol kültürünün en önemli özelliklerinden biri olan flamenko’yu da burada izleyebilirsiniz.

Bu yolculuğunuzda görmeniz gereken yerlerden bir tanesi de Portekiz’in Norte bölgesine bağlı Lamego kasabasıdır. Günümüzde turistlerin yoğun ilgi gösterdiği Lamego, Portekiz’in en iyi şaraplarının üretildiği yer olarak da dikkat çekiyor. Kasabada ayrıca Barok tarzı mimarinin çok etkileyici göründüğü yapılar da bulunuyor. Bu anlamda Nossa Senhora dos Remedios Katedrali’ni mutlaka ziyaret etmelisiniz.

PORTEKİZ’İN NOSTALJİK BAŞKENTİ LİZBON

Gemimizin son durağı ise Portekiz’in başkenti Lizbon. Bütün güzellikleriyle Avrupa’nın bir köşesine saklanmış yalnız bir kent olan Lizbon; gece hayatı, eğlence mekanları, grafitilerle süslü sokakları, nostaljik tramvaylarıyla kalbinizde yer ediniyor. Derin bir kültürel mirasa sahip olan ve birçok uygarlığa ev sahipliği yapan Lizbon, tarihi yapılarıyla ziyaretçilerini karşılıyor. Eğer bu kültürel zenginliğe tanık olmak istiyorsanız, Belem Kulesi, Keşifler Anıtı, Jeronimos Manastırı, Sao Jorge Kalesi, ve Alfama Bölgesi’ni gezmenizi öneririz.

Lizbon gezinizde ayrıca Katolikler’in en önemli hac merkezlerinden biri olan Fatima Şehri de listenizde bulunmalı. Fatima eski Portekiz krallarından birinin aşık olduğu bir Arap kızının adıymış. Kral, köylü kızı Fatima’ya aşık olmuş ve evlenmiş. Ancak Fatima kısa bir süre sonra hastalanıp ölmüş. Böylelikle küçük kasabanın adı Fatima kalmış.

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account