2019’DA BALİ’DE GEZİLECEK 20 HARİKA YER!

2019’DA BALİ’DE GEZİLECEK 20 HARİKA YER!

Dünyanın en büyüleyici egzotik ve tarihi duraklarından biri olan ve “Tanrıların Adası” ismi ile de öne çıkan Bali, son dönemin popülaritesi artan gezi rotalarından biri. Masmavi deniz ve el değmemiş altın rengi kumsallarla çevrili olan Bali adeta bir tropikal tatil cenneti. Deniz ve kumun yanı sıra, Bali’de tarih, kültür ve eğlence iç içe geçmiş durumda. Tarihsel ve kültürel hazinelerin birbiriyle harmanlandığı etkileyici yerel tapınakları, doğa harikası şelaleleri, mağaraları, otantik pazarları, müzeleri ve heykelleri gibi eğlenceli vakit geçirmek için sayısız cazibe merkezi bulunuyor… Unutulmaz bir tatil planlıyorsanız, Endonezya’nın ortasındaki bu muhteşem adadan daha iyi bir yer bulamazsınız! Rahatlamak, eğlenmek ya da keşfetmek… Kısacası, ne yapmak isterseniz, onu büyük olasılıkla Bali’de bulacaksınız! Burada yapacağınız tatilin en zor kısmı, sadece nereye gidileceğini ve ne görmek istediğinizi seçmek! Bali turu ile yıllarca hatırlanacak Bali macerası için Bali’de gezilecek yerler listesine göz atabilirsiniz.

1-Tatil ve Sörf Cenneti: Kuta

Bali’nin sörfçü cenneti olarak da bilinen en ünlü plajı olan Kuta, bölgenin eğlence merkez üstü konumunda. Adadaki en canlı yerlerden biri olan Kuta, sabahın ilk ışıklarından gece geç saatlere kadar sayısız eğlenceli aktiviteye ev sahipliği yapıyor. Bölge, kalabalık ve cıvıl cıvıl caddeleri, ucuz kafeleri, alışveriş ve sörf dükkanları ile ünlü. Daha önce sörf yapmadıysanız  Kuta tam size göre! Kuta’nın hafif dalgaları, yeni başlayan sörfçüler için biçilmiş kaftan!

2-Ubud’taki Egzotik Yapı: Goa Gajah Mağarası

Bali gezilecek yerler listelerinin en başlarında Ubut bulunuyor ki “Ubud” denilince aklınıza Julia Roberts’ın “Eat Pray and Love” isimli ‘Ye Dua Et Sev’ şeklinde Türkçe’ye çevrilen filmini getirebilirsiniz. Ubud, kültürel etkinliklerin, tarihin, yoganın, yemek ve alışverişin Bali’deki merkezi. Adanın bu bölümü, uzun zamandan beri kültürel başkent olarak kabul edilmekte ve bölgedeki tüm renkli sanat galerileri, ilgi çekici müzeler ve zarif tapınaklar burada bulunmakta. Ubud’taki ‘Goa Gajah’ yani diğer adıyla ‘Fil Mağarası’ bölgedeki en farklı yerlerin başında geliyor. Aynı zamanda bir Budist tapınağı da olan bu mağaranın girişinde etkileyici taş oymaları inşa edilmiş fil figürleri bulunuyor. Tapınak, ruhu temizlemek ve kötü ruhları engellediğine inanılan büyük bir banyo havuzuna da sahip.

3 -Eşsiz Bir Gün Batımı Manzarası İçin: Uluwatu Tapınağı

Uluwatu Tapınağı, deniz seviyesinden yaklaşık 70 metre yükseklikte, dik bir uçurumun tepesinde, göz dolduran konumu ile biliniyor. Bali’nin ruhani olarak kabul edilen 6 önemli tapınağından biri olan Uluwatu, görkemli gün batımı manzarasına sahip. Muhteşem bir uçurumun kenarında bulunan bu büyüleyici tapınak, göründüğünden daha fazla kültürel değeri bünyesinde taşıyor. Tipik Bali mimarisinde inşa edilmiş bu yapıya ait olan geçitler ve antik heykeller tapınağın çekiciliğini daha da artırıyor. Tapınağın yer aldığı bölgede fazla otel olmamasına rağmen, birçok restoran ve kafe bulunuyor. Bu da özellikle gün batımında, bölgede yer alan restoranlardan birinde, büyüleyici manzara eşliğinde lezzetli deniz ürünlerinin tadını çıkarabilmenizi sağlıyor. Tapınak sadece Bali kıyılarının muhteşem manzarasını sunmakla kalmıyor, aynı zamanda Makak maymunlarına da ev sahipliği yapıyor. Siz siz olun bu sevimli hayvanlara karşı dikkatli olun; bu maymunların tapınağı ziyaret eden turistlerin kişisel eşyalarını çaldığı bilinen bir gerçek.

4- Yaramaz Maymunlar Her Yerde: Ubud Maymun Ormanı

Maymun demişken, Ubud’ta yemyeşil bir orman içerisinde yer alan bir Hindu tapınağı, yüzlerce maymuna doğal bir yaşam alanı sağlıyor. Ubud gezilerinin doğal durağı olan Ubud maymun ormanında yaşayan maymunların, tapınakları koruyan manevi hayvanlar olduğu söylenir. Bali gezilecek yerlerin başında gelen orman, her ay 10 binin üzerinde turist tarafından ziyaret edilen Bali’nin en popüler cazibe merkezlerinden biri. Alan sevimli maymunlarla dolu. Ayrıca çok geniş bir araziye sahip. Bölgede yer alan ormanın içinde, taş döşenmiş yollar boyunca uzun yürüyüşler yapabilirsiniz. Burada bulunan maymunları beslemek için muz satın alabilirsiniz, ancak güneş gözlüklerinize, su şişelerinize ve çantanızdaki atıştırmalıklarınıza dikkat edin, maymunlar bazen sizle eğlenmeyi biraz fazla abartabiliyorlar!

5- Maceraperestler İçin: Batur Dağı Yürüyüşleri

Aksiyon dolu, farklı bir tatil isteyenler için, aktif yanardağ olan Batur’a yapılan günübirlik geziler oldukça popüler. Bali’de macera arayan herkes, Bali’de gezilecek yerler listesine bu lokasyonu eklemeli ve deniz seviyesinden 1.700 metre yükseklikte bulunan bu dağın zirvesine çıkma fırsatını değerlendirmeli… Adanın olağanüstü panoramik manzarasını izlemek ve güneşin doğuşunu yakalamak üzere bir yürüyüşe katılmak; volkanik kayalara tırmanmak eşsiz bir deneyim. Özellikle heyecan arayan birçok turist yaklaşık iki saat süren Batur Dağı yürüyüşlerine katılmayı tercih ediyor. Bu geziye katılmaya karar verdiyseniz size bir ipucu: Batur dağını ziyaret etmek için iyi zaman, gün doğumudur.

6- Renklerin Cümbüşü: Ubud Sanat Pazarı

Bali adası gezilecek yerler listesinde yine Ubud’tan eşsiz bir yer var!  Burası Tükçeye ‘Ye Dua Et Sev’ olarak çevrilen ‘Eat Pray Love’ filminden bazı sahnelerin de çekildiği yer olarak size tanıdık gelebilir. Ubud Sanat Pazarı, güzel ipek eşarplar, hafif gömlekler, heykeller, uçurtmalar, el yapımı dokuma çantalar, sepetler veya şapkalar ve diğer el yapımı ürünleri bulmak için turistlerin en çok uğradığı duraklar arasında. Alışveriş yaparken almak isteyeceğiniz bölgeye özgü pek çok şey var; üzerlerinde “Bali” yazılı plaj kıyafetler ve gömlekler, el işi dokuma etekler, Bali tarzı resimler, tahta oymalar ve dokuma sepetler bazıları.. Öğleden sonraları pazar oldukça kalabalık oluyor, bu nedenle burayı mümkün olduğunca erken gezmek en iyisi.

7- Görkemli Bir Yapı: Besakih Tapınağı

Bali’nin ‘ana tapınağı’ olarak da bilinen Besakih Tapınağı, yine Bali’nin en yüksek volkan dağı olan Agung Dağı’nın kıyısında, 1000 metre yüksekliğinde etkileyici bir yer. Tapınak her yıl adanın her yerinden Hindu dinine inananların katıldığı 70’ten fazla dini törene veya kutlamaya ev sahipliği yapıyor. Burayı ziyaret etmeden önce size bir bilgi: Endonezya tapınaklarında kıyafetinize daha çok dikkat etmeli; açık giyinmek yasak olduğu için daha mütevazı giyinmeye çalışmalısınız.

8- Instagram Fenomenlerinin de Gözdesi: Tegalalang Pirinç Terasları

Bali’de görülmesi gereken diğer bir durak Tegalalang Pirinç Terasları ya da tarlaları! Sekizinci yüzyıldan beri süregelen geleneksel bir sulama sistemi tekniği olan ‘subak’ ve Bali’nin zengin tarihi ve kültürü hakkında pek çok bilgiyi bu gezi sırasında öğrenebilirsiniz. Nefes kesici pirinç tarlalarında mükemmel fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz. Özellikle instagram fenomenlerinin buralarda sıkça fotoğraf çektirmesi, bölgeyi daha popüler kıldığı kesin. Turizm burada öyle gelişmiş ki, daha iyi fotoğraf çekebilmeniz için özel olarak tasarlanmış “i love Bali” yazan instagram noktalarına ya da salıncak sırasına girmeniz mümkün. Teraslarda dolaşmaya yönelik tur aktivitelerinden buralarda nasıl pirinç yetiştirildiğini, pirinçlerin ne zaman hasat edildiğini öğrenebilir, buraya özgü çeşitli süs ağaçlarını ve efsanevi figürlerin çeşitli oymalarını satın alabilirsiniz. Hemen ekleyelim, uçsuz bucaksız pirinç tarlalarına giriş ücretli.

9-Masmavi Padang Padang Plajı

Yine” Eat, Pray, Love” filmiyle olan ilişkisi ile ünlü bir Bali bölgesi… Padang Padang Plajı, Bali’nin doğusunda dalış yapılan bir yer olması sebebi ile ünlü. Kıyıdan kısa bir tekne gezisinden sonra kolayca ulaşılabilecek yedi farklı dalış bölgesi var ve dalış deneyiminiz ne olursa olsun, burada dalmanız, denizin güzelliklerini keşfetmeniz mümkün. Bölgede dalış yaparken köpek balıklarını, kaplumbağaları ve sallanan hayranları ve mercan bahçelerini görme şansı oldukça yüksek. Bembeyaz kumlarda güneşlenmek, muhteşem kayalıkların kıyısında yüzmek ve sert dalgaları dinlemek için enfes bir tatil köşesi!

10-Denizin Ortasında Bir Mabet: Tanah Lot Tapınağı

Bali gezilecek yerler arasında yer alan Tanah Lot, Bali’nin en tanınmış ve en çok ziyaretçi çeken tapınaklarından biri. Tapınak, adını aldığı bir kaya üzerine inşa edilmiş. Tarihi Hindu anıtının dört bir tarafı da denizle çevrili. Okyanusta açık bir kayanın üzerinde yer alan tapınak, özellikle gün batımı sırasında çekilecek bir selfie için muhteşem bir arka fon! Bu olağanüstü manzarayı görmek, en iyi fotoğraf karesini yakalamak için, yaz aylarında gün batımından hemen önce ziyaret etmeye çalışın.

11- Bali Dansının İncelikleri Agung Rai Sanat Müzesi’nde

Agung Rai Sanat Müzesi aynı zamanda ARMA olarak da bilinir ve bir galeri ve kültür merkezidir. Çok çeşitli sanat eserleri ile doldurulmuş iki binaya ayrılan bu yapı, her türlü klasik Endonezya eserine ev sahipliği yapıyor. Aynı zamanda Bali dans derslerinin de verildiği ARMA’da pek çok dans gösterisine denk gelebilir, görsel bir şölen yaşayabilirsiniz. Bali’de üretilen eserlere ve Bali danslarına genel bir bakış atmak istiyorsanız, burası Bali kültürünü keşfetmek için gerçekten harika bir yer.

12- Yemyeşil Bir Vaha : Sekumpul Şelaleleri

Bali’de pek çok etkileyici şelale ile karşılaşmanız mümkün ancak en göz alıcısı kuşkusuz, Sekumpul Şelaleleri! Yemyeşil bir vadide bulunan 7 ayrı şelalenin bir arada bulunduğu Sekempul şelaleleri tam anlamıyla insanın nefesini kesiyor. Sekumpul Şelalelerini yakından görmek biraz çaba ve mücadele gerektiriyor. Şelale bölgesine ulaşmak için tenha bir yoldan geçmeniz gerekecek, toprak yoldan ve yüzlerce kaygan merdivenden aşağıya, nehire doğru yürümek zorundasınız. Ancak yolun sonunda, çalılıkların ardında, gözlerinizi alamayacağınız güzellikte bir şelale manzarası sizi karşılayacak. Şelalelerin bittiği yerdeki doğal havuzda günün yorgunluğunu atarak serinleyebilirsiniz.

13- Lüksün ve Zenginliğin Adresi: Seminyak

Bali’nin güneybatı kıyısındaki küçük bir kasaba olan Seminyak, turistik yerler arasında en gösterişli haliyle bali gezilecek yerler listemize girmeyi başarıyor. Beş yıldızlı otelleriyle, dünyaca tanınan restoranlarıyla ve pahalı butikleri ile ünlü. Seminyak’ın caddelerinde gösterişli Bali tasarımının en iyi örneklerini bulabilirsiniz. Moda tasarım atölyeleri, mücevher dükkanları ve lüks mobilya mağazaları Seminyak caddelerini doldurmakta… Burada yer alan beş yıldızlı otellerin SPA salonlarında bali masajı yaptırarak veya havuz partilerinde eğlenerek kendinizi şımartabilirsiniz.

14- Huzurun ve Dinginliğin Adresi: Nusa Adaları

Kalabalık, trafik ve gürültü olmadan daha huzurlu, sakin bir Bali tatili tercih ediyorsanız Nusa Adaları gitmeniz gereken yerlerden biri. Üç adadan oluşan Nusa adalarından en popüler olanı, Nusa Lembongan. Burada sörf, şnorkelli dalış, yüzme, su kayağı ve kürek.. gibi pek çok su  aktiviteleri yapılmakta. Bölgedeki çoğu yerli, geçimlerini deniz yosunu tarımıyla yapıyor; onlar hasatlarını toplarken deniz kıyısından bu ilginç görüntüyü izleyebilme imkanın da bulunmakta. Nusa adalarında öne çıkan diğer yerler ise, Nusa Penida’daki Kelingking Plajı ve Nusa Ceningan’daki Ceningan Kayalıkları.  Son yıllarda, bu adalar Bali’daki en iyi villalardan bazılarına sahip olmaları nedeniyle son derece popüler.

15- Doğa İle İç İçe: Sideman Vadisi

Ubud’un kuzeydoğusunda bulunan zümrüt renkli Sidemen Vadisi, eski Bali geleneklerini halen yaşattığı için turistler tarafından oldukça tercih edilen bir durak. Bali’de gezilecek yerler listemizde yer alan Sideman vadisi, zengin pirinç tarlaları ve birçok tarım ürünü yetiştiren verimli toprakları barındıran bir bölgede. Yerel halk geleneksel tarım yöntemleri ile pirinç hasadını yapıyor. Buraya yapılan gezilerin en dikkat çekici özelliği; bölge halkı tarım faaliyetlerinde bulunurken siz onların arasında Bali’nin geleneksel zirai yöntemlerini izleyebiliyor olmanız. Ayrıca vadide yer alan  pirinç tarlaları arasında yürüyüş yapabilir, kakao ve kahve tarlalarından gelen cezbedici koku eşliğinde yemyeşil alanlarda rahatlayabilirsiniz.

16- Yüzyıllarca Korunmuş Bir Gelenek: Tirta Empul Tapınağında Yıkanmak

Bali adası gezilecek yerler listesinde 16. sırada orta Bali’nin yemyeşil tropik ormanında yer alan Tirta Empul Tapınağı yer alıyor. Bu tapınak aynı zamanda kutsal su tapınağı olarak da biliniyor. Hindu inancına göre, tapınağın orta yerindeki havuza akan şifalı su ile yıkanan ve yıkanırken dua eden kişiler ruhani olarak temizleniyor. Kutsal su olan “tirta”nın kötü ruhları uzaklaştırdığı, refah getirdiği ve bedeni ve ruhu temizlediğine inanılıyor. Tirta Empul tapınağını ziyaret ederseniz, yerel halkla birlikte bu ruhani törene katılabilirsiniz. Ancak törene katılmadan önce geleneklere saygı duyduğunuzdan emin olmak için deneyimli bir rehberden bilgi alabilirsiniz. Küçük bir not; turist akınına uğrayan bölgeye sabah erken saatlerde veya akşam üstü gelmeye çalışırsınız, daha tenha olabilir.

17- Devasa Heykelleri ile Garuda Wisnu Kencana Kültür Parkı

Zengin kültür mirasının sergilendiği görkemli anıtların etrafında, geleneksel dansların yapıldığı bir yer mi arıyorsunuz? O zaman Bali’deki önemli bir kültür parkı olan Garuda Wisnu Kencana (GWK) tam size göre! Burası, çeşitli sergi salonları, devasa heykelleri, tiyatroları ve festival alanlarını barındıran çok sayıda ilgi çekici yere sahip bir park. GWK kültür parkının en çok dikkat çeken yapısı Garuda Wisnu Kencana heykeli. Ünlü Balili heykeltıraş Nuarta tarafından, bakır ve pirinçten yapılmış bu heykel efsanevi kuş, Garuda ve Hindu tanrısı Wisnu’yu birlikte betimlemekte. Aynı zamanda 126 metre yüksekliği ile dünyanın en büyük heykellerinden biri. Bali’nin en etkileyici yapılarından birini görmek için Bali’de gezilecek yerler listenize mutlaka GVK kültür parkını almalısınız.

18- Kartpostallık Bir Manzara: Pura Ulun Danu Bratan Tapınağı

Bratan Gölü kıyısında bulunan Pura Ulun Danu Bratan, her gün yüzlerce turist tarafından ziyaret edilen etkileyici bir Hindu tapınağı. 17. yüzyılda inşa edilen tapınak kompleksi, doğal konumu ve tipik Bali mimarisiyle, Bali gezilecek yerler listesindeki yerini alıyor. Tapınağın dört bir tarafı göl ile çevrili durumda. Yılın büyük bir bölümünü sis altında geçen bölgenin hemen arkasında bulunan Bedugul sıradağları, tapınağın yarattığı manzaranın cazibesini daha da arttırmakta. Buranın önünde çektireceğiniz fotoğraf gerçekten efsane olacaktır!

19- Bali Kültürünü Tanımak İçin: Puri Lukisan Müzesi

Bali geziniz boyunca, Ubud bölgesinin en eski müzesi olan Puri Lukisan’ı ziyaret etmeyi unutmayın! Ubud’un turistik yerlerinden biri olarak kabul edilen bu müzeyi ziyaret ederek geleneksel ve çağdaş Bali sanatının çeşitli biçimlerini tanımanız mümkün. Burada yer alan sergilerde, Batuan stili renkli sanat eserleri ile Sanur ve Ubud tarzı resimleri görebilirsiniz.  Özellikle oyma ahşap sanatı ile ilgili binlerce eser yer almakta. Bali’ye seyahat eden bir sanat ya da kültür meraklısıysanız, bu müzeyi Bali gezilecek yerler listenize ekleyin, çünkü burayı gezmek size Bali sanat eserleri hakkında pek çok bilgi verecek.

20- Bildiğiniz Bahçeleri Unutun: Tirta Gangga Kraliyet Su Bahçesi

Bali gezilecek yerler listesinin en sonunda  Bali’de görülecek farklı yerlerden biri olan Tirta Gangga bulunuyor. Burası, görmeye pek alışık olmadığımız su bahçelerinin ortasında inşa edilmiş bir kraliyet sarayı. Kraliyet ailesine ait olan sarayın eşsiz konsepti, onu adanın sahip olduğu en etkileyici mimari şaheserlerin listesine alıyor. 1.2 hektar havuz, gölet ve çeşme kompleksinin ortasına inşa edilen basamaklı taşlar, süslü heykeller ve tropik bitkilerle süslenmiş bu farklı bahçe, size Instagram’a koyabileceğiniz birbirinden değişik ve etkileyici resim sunmakta. Özellikle Bali mimarisine meraklıysanız, burası Bali’de gezilecek yerler listenizin olmazsa olmazı olmaya aday.

 

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account