‘2020 PATARA YILI’NDA LİKYA TURU’NU KAÇIRMAYIN!

‘2020 PATARA YILI’NDA LİKYA TURU’NU KAÇIRMAYIN!

2020 yılı Patara Yılı ilan edilmesinin ardından Patara nerede, Patara hangi şehire bağlı, Patara hakkında bilinmesi gerekenler ayrıntılı olarak sorulmaya başlandı. 2020 Patara Yılı ilan edilmesi özellikle bölgeye olan ilgiyi artıracak Antalya ve Likya Turları daha çok öne çıkacaktır. Gezilip görülecek yerler arasında öne çıkan Patara, Akdeniz coğrafyasında turizmin başkenti olarak kabul edilen Antalya’nın Kaş ilçesinin Kalkan beldesi yakınlarındaki bir antik kenttir. Basitçe tarif etmek gerekirse Antalya ile Fethiye arasında bulunmaktadır. Bir Likya kenti olan Patara aynı zamanda Likya Birliği’nin de uzun yıllar başkentliğini yapmıştır. En önemli liman ve ticaret kentlerinden biri konumundadır.

Yunan mitolojisinin efsane tanrısı Apollon’un doğduğu yerdir. Hatta kenti Apollon’un oğlu Paturus’un kurduğu belirtilir. Noel Baba olarak bilinen St. Nicholas’ın da Pataralı olduğu sözlü kültürle günümüze kadar gelmiştir. Patara’da kazı çalışmaları 1988 yılından beri devam etmektedir.  Kentin en önemli yapılarından birisi Erken Roma Dönemi’nde yapıldığı bilinen Yol Kılavuz Anıtı olarak gösterilir. Genç Tunç Çağı’ndan Hellenistik ve Roma Dönemlerine uzanan pek çok kalıntı ve eser kazılardan çıkarılmıştır.

M.Ö. 8. YY’da var olan antik Patara kenti Büyük İskender’in kuşattığı kentler arasında bulunmaktadır. Roma döneminde de önemini sürdürmüştür. Antik kentte pek çok önemli yapıt kumlar altında kalmıştır. Patara’daki en muhteşem yapılardan biri de Roma Zafer Takı’dır. Tepelik alanda tarihi bazilika ve hemen yamaçta amfi tiyatro bulunmaktadır. Yamaç tarafında sarnıçlar ve mezarlar dikkat çeker. Bölgeyle özdeşleşen Patara Plajı muhteşem bir deneyim fırsatı sunuyor. Kum tepeleri ile örülü plaj sizi neredeyse bir film setine götürüyor. Yaklaşık 20 kilometreye varan uzunluğu ile bu güzel plaj adını Patara Antik Kenti’nden alıyor ve aynı zamanda caretta caretta kaplumbağalarına ev sahipliği yapıyor.

LİKYA TURU KEŞİF ROTALARI

4 gece 5 günlük Uçaklı Likya Turu aslında sizin için bir yandan dinlenme ve deniz keyfi diğer yandan tam bir keşif ve tarih gezisi imkanı sunuyor. Bu turda Patara’yı da görebilirsiniz. Eşsiz koylarıyla Göcek sizi bekliyor. Dalyan’da tekne turu, Caretta-Caretta kaplumbağalarının önemli üreme yerleri arasında yer alan İztuzu Plajı ve sazlıklar arasından geçerek M.Ö. 4. yy. tarihlenen Dalyan’ın simgesi Kaunos Kral Kaya Mezarlarını (Panoramik) görebilirsiniz. Ertesi gün harika bir deneyim sizi bekliyor. Günlük Plajı’nda tüm gün deniz, kum ve güneş keyfi var. 3. Gün ise dileyen seyahat severler için Babadağ’da yamaç paraşütü keyfi tercihler arasında. Oniki Ada tekne turunda Tavşan Adası’ndan Şövalye Adası’na kadar pek çok adayı keşfetme imkanınız var.  Turun dönüşü Fethiye merkezde alışveriş fırsatı da bulabilirsiniz.

4’üncü günün rotaları arasında ilk sırada Saklıkent yer alıyor. 18 km’lik Saklıkent Kanyonunda, buz gibi suya ayaklarımızı sokarak keyifli bir yürüyüş yapabilirsiniz. Kaputaş Plajı’nda verilecek harika bir yüzme molası sizi dinlendirecek. Sonra Kaş’ta kısa bir mola. Rotalar arasında Üçağız Köyü, Simena Kalesi, Kekova tekne turu ve 2020 yılına adını veren Patara var. Üstelik Patara Plajı’nın altın sarısı kumlarına kendinizi atabilirsiniz. Likya Turu’nun son günü Gökova gezintisi sizi bekliyor. Tur boyunca Azmak Çayı, Gökova Körfez Turu, Akyaka Kasabası, Kleopatra Plajı, Sedir ve Gelibolu Adası, Lacivert Koyu keşif noktaları arasında.

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account