368 METRE YÜKSEKLİKTEN NAKLEN BERLİN

368 METRE YÜKSEKLİKTEN NAKLEN BERLİN

Dünyanın en keyifli şeylerinden biri, hiç şüphesiz metrelerce yüksekliğe çıkıp dev şehirlerin bir karınca boyutuna dönüşmesini izlemektir. Helikopterle yapılan şehir turları ya da balon safarileri gibi alternatifler arasında bir de halka açık dev yapılar bulunuyor ki onların tepesine çıkıp şehri izlemek kadar keyiflisi yok. Bu dev yapılardan biri de Almanya’nın başkenti Berlin’de bulunuyor. Berlin’in en bilinen simgesi haline gelmiş Berliner Fernsehturm yani Tv kulesidir. 368 metre yüksekliğindeki bu yapı, en tepesinde bulunan terasıyla ziyaretçilerine muhteşem bir Berlin manzarası sunuyor.

Berliner_Fernsehturm  (1)
Dünyanın en güzel metropollerinden biri olan Berlin’i yüzlerce metre yükseklikten ve 360 derecelik görüş açısıyla izlemek isterseniz Berliner Fernsehturm, Aleksandrplatz Meydanı’nda sizler için hazır bekliyor. Berlin’in kartpostallara yansıyan yüzü Berliner Fernsehturm, 1965 – 1969 yılları arasında Demokratik Almanya Cumhuriyeti yönetimi tarafından Doğu Almanya’nın simgesi olması amacıyla yaptırılan kule, gerçekten de amacına ulaşmış ve şehrin simgesi haline gelmiş. Kulenin en baştan beri bir simge haline gelmesinin amaçlanması ise dönemin politik koşullarıyla ilgili. İkiye bölünmüş Almanya’nın doğu bloğunda da insanları iyi bir geleceğin beklediğini Batı Almanya’ya göstermek isteyen yöneticiler, Batı Berlin’den de görülebilecek yükseklikte ve teknolojik bir yapıya sahip olmak istemiş. Bu amaçla projeyi üstlenen mimar Hermann Henselmann da 4 yıl gibi kısa bir sürede kulenin yapımını tamamlamış.
368 metre yüksekliğinde Tv kulesi, bu özelliğiyle Avrupa’nın halka açık en yüksek yapısı olma özelliği taşıyor. 14 Euro ve 20 Euro karşılığında tepesine çıkılabilen kulede 2 ayrı gezme alanı bulunuyor. 14 Euro karşılığında gezilebilen bölüm “Panorama Bar”. Panorama Bar’da dilediğiniz kadar kalıp Berlin’in bitmeyen şehir trafiğine ve koşuşturmasına tanık olabilirsiniz. 20 Euro giriş ücreti karşılığında ise Panorama Bar’ın üstünde bulunan döner restorana çıkabilirsiniz. Restoranda yenilecek yemeklerin ayrıca ücretlendirileceğini hatırlatmakta fayda var. Tv kulesinin bu bölümünü tercih etmek için bir başka neden ise bu bölümün her yarım saatte bir 360 derece dönüyor olması. Yani muhteşem Berlin manzarasına oturduğunuz yerden tanık olabiliyorsunuz. Biraz dışarıyı izleyip kısa süreliğine sohbete dalarsanız tekrar dışarı baktığınızda göreceğiniz şey bambaşka bir Berlin manzarası olacaktır.
Berliner Fernsehturm’un hemen çıkışında hediyelik eşya alabileceğiniz küçük bir mağaza da bulunuyor. Yıkılmış olan Berlin Duvarı’nın küçük orijinal parçaları kartpostallara monte edilmiş şekilde bu mağazada satılıyor. Anlamlı bir Berlin hatırası edinmek isteyenler mutlaka bu mağazayı ziyaret etmeli.

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account