5 başkent 5 başyapıt

5 başkent 5 başyapıt

Bazı şehirler o şehirde yaşayan yazarların yazdıkları kitaplarla özdeşleşmişlerdir. Şehir hayatını, toplumsal ilişkilerini, şehir insanlarının yaşayışlarını anlamamıza yardımcı olur, yazarın gözünden o şehir hakkında ve şehir insanı hakkında ayrıntılı bilgi edinmemizi sağlarlar.

Birbirinden değerli beş yazar tarafından kaleme alınmış bu başyapıtlar, beş başkenti daha yakından tanımanıza yardımcı olacak, eşsiz bir yerinde okuma deneyimi yaşatarak seyahatinize keyif katacaklardır.

İşte dünyanın 5 başkenti ve buralara yapacağınız yolculuklarda yanınızda bulundurmanız gereken 5 başyapıt!

Dublin – Dublinliler

James Joyce’un kenti Dublin, Batı Avrupa’nın en gözde turistik merkezlerinden bir tanesi. Dublin’i James Joyce’un kaleme aldığı Dublinliler kitabı eşliğinde gezmenin tadı bir başka olacaktır. Şehir hayatını ve şehirde yaşayan insanların yaşantılarını anlattığı öykülerde Dublin’i ve şehrin insanlarını daha yakından tanıma fırsatı bulacaksınız.

dublin_kitap


 

Moskova – Anna Karenina

Rusya denilince akla gelen ilk kişilerden biri olan Tolstoy, Anna Karenina kitabında şehir insanın hayatını ve Rus toplumsal yapısını en ince ayrıntısına kadar anlatmıştır. Öyle ki Rusya’ya gitmeden şehrin caddelerinde dolaşmış, şehir insanıyla tanışmış gibi olursunuz. Moskova’ya yapacağınız seyahatlerde size adeta rehber kitap olacak Anna Karenina’yı valizinize koymadan yola çıkmayın.

moskova_kitap


 

Paris – Paris Bir Şenliktir

Paris Bir Şenliktir kitabı bir Fransız tarafından değil Amerika doğumlu Ernest Hemingway tarafından Paris’te yaşadığı yıllarda kaleme alınmıştır. Paris’teki kafeleri, barları, otelleri ve caddeleri ayrıntılı bir şekilde kendi hikâyesiyle birlikte anlatan yazarın izinde yapacağınız bir Paris gezisi, içinizde bir şenlik olarak kalacaktır. Şehrin ünlü kafelerinde kahvenizi yudumlarken kitabı yanınızdan eksik etmeyin.

paris_kitap


 

Londra – Sherlock Holmes

Arthur Conan Doyle’ın efsanevi dedektifi Sherlock Holmes kitapları Londra ruhunu en iyi yansıtan eserlerin başında geliyor. Otel odasında kitabınızı okurken kendinizi bir anda Londra’nın gaz lambalı, ıslak, Arnavut kaldırımlı caddelerinde dolaşırken bulacak, ara sokaklardan gelen nal seslerine kulak kabartacak, peşinizden gelen bir çift ayak sesiyle irkilerek kendinizi bir faytona atacak ve her daim sisli olan Baker Caddesi’ne sürmesini söyleyeceksiniz. Sherlock Holmes müzesinin önüne gelince ise neyin gerçek neyin gerçek olmadığının ayırdına varacaksınız. Bizden söylemesi.

london_kitap


 

Madrid – Don Kişot

İspanyol edebiyatının olduğu kadar dünya edebiyatının da en önemli eserlerinden olan Don Kişot, Madrid seyahati planlarken yanınıza mutlaka almanız gereken bir kitap. Şövalye romanları okuya okuya kendisini şövalye sanan Don Kişot’un ruhunun Madrid şehrine sindiğini duyumsayacaksınız.. Madrid meydanında bir parkın içerisinde bulunan Don Kişot ve Sancho Panza heykelini ziyaret ederek okuduğu her şeye inanan bu la Manchalı ihtiyara saygı duruşunda bulunmayı ihmal etmeyin.

madrid_kitap

Edebiyat ve seyahati bir araya getirmekten hoşlanan bir edebiyat gezginiyseniz bu 5 başkente yapacağınız yolculuklarda 5 başyapıtı yanınızda bulundurmak seyahatinize çok farklı bir tat katacaktır. Bundan emin olabilirsiniz!

 

 

 

 

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account