5 ŞEHİR 5 BAŞYAPIT

5 ŞEHİR 5 BAŞYAPIT

İlk kez gittiğimiz ya da içinde olmaktan büyük mutluluk duyduğumuz şehirlerde kimi zaman olmuştur ki, kendimizi bir film karesinin içinde gibi hissetmişizdir. Bir filmi izledikten sonra o karede olmak için bir şehre seyahat etme durumumuzda azımsanacak düzeyde değildir. Sizler için çekildiği şehri kadraja alan beş başyapıtı sıraladık;

MUHTEŞEM GÜZELLİK

İtalyan yönetmen Paolo Sorrentino tarafından çekilen “Muhteşem Güzellik”, temelde ilerleyen yaşına rağmen tüm karizmasını ve tecrübelerini kullanarak hayattan keyif almayı sürdüren Jep Gambardella karakterinin yaşam sorgulamasını konu alsa da filmin ana kadrajında öyküden çok Roma’nın olduğunu söylemek mümkün. Bugüne kadar çekilmiş en kusursuz Roma güzellemeleri arasında yer alan Muhteşem Güzellik filmini izlediğinizde bir şehrin ne kadar büyüleyici olabileceğini fark etmekle birlikte o şehrin karakterine uygun yaşamanın ve o şehirden olabildiğince keyif almanın en iyi yolunun ne olduğunu fark etmeniz çok muhtemel.

5sehir_5basyapit (3)

BARSELONA BARSELONA

Ünlü yönetmen Woddy Allen’ın yönetmen koltuğuna oturduğu Barselona Barselona, Katalan kültürünün gizemine kapılmak için tüm yazını Barselona’da geçirmeye karar veren iki Amerikalı genç kadının bu büyülü şehirde geçireceği günleri konu alıyor. Hikaye, Vicky ve Cristina’nın yaz kaçamağını ve Barselona’lı bir ressamın bu yaz öyküsüne dokunuşunu konu alsa da biz film boyunca bu gizemli Katalan şehrinin muhteşem dokusunu görecek, Gaudi’nin estetiğine tanık olacağız. Dikkat! Barselona Barselona duygularınızı kışkırtabilir..

5sehir_5basyapit (4)

GÜN DOĞMADAN

Düşünün, Budapeşte-Viyana treninde seyahat eden yüksek lisans öğrencisi bir kadınsınız ve aynı trende seyahat eden ve ilk görüşte karşısındakini etkileyebilecek görünüşe sahip bir erkek tarafından gün doğumuna kadar geçecek 14 saati Viyana sokaklarında dolaşarak geçirme teklifi alıyorsunuz. Üstelik bu o kadar masum bir teklif ki.. Soğuk ve basık duruşuyla deyim yerindeyse yüksek sanata çehre kazandıran şehir Viyana’yı bu denli romantik bir öyküde görmek pek de alışkın olmadığımız bir durum olsa da, sona yaklaşıldığında ön yargılarımız tamamen kırılıyor. Hem bir şehrin göründüğünden daha romantik olduğunu anlamak hem de olası Viyana seyahatinizi daha anlamlı kılmak için mutlaka izleyiniz!

5sehir_5basyapit (5)

PARİS’TEN SEVGİLERLE

Paris’te alt düzey görevlerde çalışan bir CIA ajanı olan James, işinin ona sunduğu fırsatlar sayesinde romantik şehir Paris’in tadını doyasıya çıkarmaktadır. Muhteşem bir şehirde muhteşem bir sevgiliyle tam olarak istediği hayatı yaşayan James’in rutin günleri Amerika’dan gelen özel bir ajanın iş ortaklığıyla bir anda sonu gelmez bir aksiyona dönüşür. Evet, bu muhteşem ikiliden bahsediyoruz; Paris ve aksiyon..

5sehir_5basyapit (1)

BRÜJ’DE

Beladan uzak duramayan iki tetikçinin bu kez görevi hem çok kolay hem de çok zordur. Onlardan istenen görevleri için aksiyon alamdan önce bir süre Brüj’de turist gibi takılmalarıdır. Brüj’de turist olmak hem güzel hem de kolay olsa da, bu iki ajan belayı çeken iki mıknatıs gibidir. Belçika’nın ortaçağ şehri Brüj ise hemen herkesin beklentisini sonuna kadar karşıladığı iki ajana da istediğini verir ve onları içinden çıkılmaz bir problemin kucağına atar. Soluksuz izlenecek bu filmde deyim yerindeyse yönetmen koltuğunda Brüj oturmaktadır.

(l-r.) Brendan Gleeson and Colin Farrell star in Martin McDonagh's IN BRUGES, a Focus Features release.

 

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account