60 SANİYEDE VENEDİK’İN GONDOLLARI

60 SANİYEDE VENEDİK’İN GONDOLLARI

İtalya’nın turizm merkezi Venedik denince akıllara ilk olarak gondollar gelir. Kanallar arasında nostaljik bir yolculuk yapmanız mümkün. Şehirde 400’den fazla gondol bulunuyor. Prontotour’un rehberi Fırat Alagöz, Venedik’in sembollerinden gondollar hakkında merak edilenleri Venedik’te gondolların yanıbaşında anlattı. İşte o video:

Gondolun sağ tarafı 24 cm daha uzun

Gondollar hakkında bilgi veren Fırat Alagöz, “Gondolun toplam ağırlığı 1 ton civarında. Sol tarafı sağ tarafından 24 cm daha uzundur. Bu da tabii ki kanallar arasındaki dönüşlerdeki gondolun mesafesini ayarlar. Gondolcu sol taraftadır ve sağdan kürek çeker. O küreği tutan da forcoladır. O da ağır bir kütüktür” dedi.

Gondolun önündeki çıkıntılar 6 eski mahalleyi temsil ediyor

Fırat Alagöz gondolların önündeki çıkıntıların özel bir anlam taşıdığını da ifade ederek, “Gondolun ön tarafında 6 tane dişi bir çıkıntı vardır. Gümüş bir tarağa benzer. Venedik’teki 6 eski  mahalleyi sembolize eder. En alt tarafında bir ters çıkıntı vardır. Bu da, San Marco Adası’nın tam karşısındaki Cüdeka Adası’ndaki gondolculara da bir göndermedir. Buradaki anlamı Gondolu San Marco’daki gondolcular yapar” diye konuştu.

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account