7’DEN 77’YE HERKESİN EĞLENDİĞİ BİR YER: DISNEYLAND

7’DEN 77’YE HERKESİN EĞLENDİĞİ BİR YER: DISNEYLAND

Paris yakınlarında bulunan Disneyland, şüphesiz birçok çocuğun rüyasını süslüyor. Ancak her ne kadar çocukların ilgi gösterdiği bir yer olsa da yetişkinlerin de içindeki çocuk burada ortaya çıkabiliyor. Hatta kimi zaman çocuklardan da çok eğlendikleri bile olabiliyor. İşte 7’den 77’ye herkesin keyifli ve eğlenceli aktivitelerle vakit geçirdiği Disneyland…

Disneyland, Paris turunuzda güzel bir alternatif olarak duruyor. Bu arada Paris’te gezilecek yerleri merak ediyorsanız, “Işığın Şehri Paris” adlı yazımızı okuyabilirsiniz. Burası tam anlamıyla eğlencenin merkezi. 4 bölümden oluşan Disneyland’da her yaştan kişiye göre etkinlikler bulunuyor. Geçmişte Euro Disney olarak anılan Paris Disneyland, 1992 yılından beri hizmet veriyor. Her yıl 10 milyon kişiden fazla kişinin ziyaret ettiği mekanda bir gününüzü doyasıya eğlenerek geçirebilirsiniz.

Burası, Avrupa’daki tek Disneyland. Yapımında ise 2.6 milyar Dolar harcanmış. Ulaşım için yapılan hızlı trenin maliyetleri de eklendiğinde toplam 1.7 milyar Dolar gibi yüksek bir paraya mal olmuş. Fransa’nın önemli turizm merkezlerinden biri olan Disneyland’a turistlerin ilgisi de bir hayli yüksek.

EĞLENCENİN ADRESİ

Eğlenceli bir dünya olan Disneyland, iki parktan oluşuyor. Bunlardan birincisi klasik büyük Disneyland Parkı. İkincisi ise Walt Disney Stüdyoları. İlk parkta 5 ayrı bölüm var. Bunlar Main Street U.S.A. , Discoveryland, Fantasyland, Adventureland ve Frontierland… Park çok büyük olduğu için, trenle gezmek alternatifi de mevcut.

Parkta çok eğlenceli bölümler bulunuyor. Uyuyan Güzelin Şatosu’ndan uzay teması araçların olduğu Space Mountain’e The Hollywood Hotel Tower’dan Roller Coaster‘a kadar macera dolu eğlenceli etkinliklerle buluşabilirsiniz. Disneyland’ın bir diğer ilgi çekici bölümü ise Disney Village olarak adlandırılan Disney Köyü… Alışveriş merkezleri ve restoranlardan oluşan alanda vakit geçirebilirsiniz.

Disneyland’da en çok görülmesi gereken yerlerin başında Uyuyan Güzelin Şatosu geliyor. Eski zamanlarda tüm Walt Disney filmlerinin başlangıcında bu şatonun görüntüsüyle başlardı. Şatonun etkileyici bir görüntüsü bulunuyor. Özellikle akşam saatlerinde şatonun ışıklandırılmasıyla muazzam bir güzellik ortaya çıkıyor.

HOLLYWOOD FİLMİNİN KAMERA ARKASI GÖRÜNTÜLERİ…

Disneland’da kaçırmamanız gereken etkinliklerden biri de Moteurs Action gösterisi… Günde 2 kez gösterilen etkinlikte bir Hollywood filminin nasıl yapıldığını göreceksiniz. Bir film platosu düşünün. Her şey yerli yerinde. Siz tribüne geçerek bir filmin nasıl çekildiğine şahit oluyorsunuz. Otomobiller, motorlar havadan uçuyor, silahlar patlıyor ve daha neler neler… Nefes kesen sahneleri seyrettikten sonra bu kez film halini büyük bir ekrandan izliyorsunuz. Ağzınızı açık bırakacak etkinlik size muhteşem bir deneyim yaşıyorsunuz. Burada hem bir film setinin kamera arkası görüntülerine tanık oluyor, hem de eğlenceli vakit geçiriyorsunuz.

Bunun yanı sıra biraz macera tutkunuysanız, size The Hollywood Hotel Tower’ı öneririz. Bir otelin içine girip asansördeki koltuklara oturuyorsunuz. Ardından heyecanlı dakikalar başlıyor. Asansör birden hareket edip 2 saniyede en üst kata çıkıyor. Kapılar açılıyor ve tüm Disneyland’ı seyrediyorsunuz. Sonrasında 1 saniye geçmeden kendinizi 5 kat aşağıda buluyorsunuz. Sonrasında yine yukarı çıkıyorsunuz. Açılan kapılarda otelde yaşanan korku dolu anlara tanık oluyorsunuz.

MACERA SEVERLERİ ROLLER COASTER BÖLÜMÜNE ALALIM

Macera severlerin çok tercih ettiği bir diğer etkinlik de Roller Coaster… Burada bir araca biniyorsunuz ve aracınız rayların üzerinden geçmeye başlıyor. Aracın birden hızlanmasıyla nefes kesen anlar başlıyor. Boşluğa doğru hızla ilerleyen araç sonrasında 90 derece ayağa kalkıyor. Tabii bu araçların farklı seviyeleri var. 3 farklı konseptte bineceğiniz araçların heyecan seviyesi ayarlanmış. Siz tabii ki kendinize göre tercih edebilirsiniz. Araçtan indiğinizde ise kendinizin de olduğu o anların fotoğraflarını ekranda görüyorsunuz.

Eğlence parkın Fantasyland alanı ise daha çok küçük misafirlere uygun hitap ediyor. Bu alandaki en popüler eğlence aracı “Peter Pan’s Flight”. Burası aynı zamanda yetişkinler için de çok eğlenceli bir araç. Frontierland alanında ise vahşi batı teması mevcut.

GEÇİT TÖRENİNİ KAÇIRMAYIN

Gün sonunda ise sizi bir sürpriz bekliyor. Disneyland’ın içinde bir alan geçit için kapatılıyor. Özellikle bu geçit törenini kaçırmamalısınız. Bütün kahramanlar dev araçlara biniyor ve seyircinin önünden geçiyor. Tam anlamıyla bir festival ortamı yaratılıyor. Dans eden figürler, araç üzerinden çocukları selamlayan Walt Disney kahramanları eğlencenizi kat kat artırıyor.

 

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account