ABD’YE OLAN UÇUŞLARDA ELEKTRONİK CİHAZ YASAĞI KALKTI

ABD’YE OLAN UÇUŞLARDA ELEKTRONİK CİHAZ YASAĞI KALKTI

ABD’nin 102 gün boyunca uyguladığı elektronik cihaz yasağı sona erdi. Yasağın ardından bugün ilk uçuş İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan New York John F. Kennedy Havalimanı’na gerçekleştirildi. Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan, yasağın kalkması için İngiltere ile de görüştüklerini söyledi. Türk Hava Yolları da, yaptığı açıklama ile yasağın resmen kaldırıldığını duyurdu.

ABD uçuşlarında 25 Mart’tan bu yana uygulanan ve bugün kaldırılan elektronik cihaz yasağını değerlendiren Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan, “Ortaya konulan şartları sağladık. Bugün itibariyle ABD’ye yapılan uçuşlarda elektronik yasağı kalktı” dedi. Bakan Arslan, yolcuların yanlarındaki elektronik cihazların kontrolden geçirildiği yeni nesil tarayıcı cihazları Türkiye’ye getirerek hizmete aldıklarını belirterek “Herhangi bir eksikliğimiz yok. ABD güvenlik yetkilileri, bugüne has uçuşlarda gözlem yapıyor.” bilgisini verdi.

SIRADA İNGİLTERE VAR

İngiltere’nin uyguladığı yasağın ise devam ettiğini hatırlatan Arslan, “İngiltere ile teknik ve üst düzey temaslar devam ediyor. Bir hafta içinde teknik ekipler gelecek. İnceleme yapılacak. Onlar da eminim o yasağı kaldıracak. Yasağın devam etmesi için herhangi bir neden yok” ifadelerini kullandı.

ÖZEL TOMOGRAFİ CİHAZI KURULDU

Yasağın kaldırılması için talep edilen güvenlik iyileştirmelerini karşılamak üzere Atatürk Havalimanı’na katı, sıvı ve tabaka patlayıcıları tespit etme özelliğine sahip tomografi cihazı kurulmuştu. THY’den yapılan açıklamaya göre de, ABD uçuşlarında elektronik cihaz yasağının uygulandığı 102 gün boyunca bu ülkeye gerçekleştirilen bin 87 seferde, toplam 81 bin 736 cihaz kabine alınmadı. Bu cihazların yüzde 75’ini laptop ve tabletler, yüzde 25’ini ise kamera ve fotoğraf makineleri oluşturdu.

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account