A’dan Z’ye Paris Seyahati

A’dan Z’ye Paris Seyahati

AMELIE

Paris denildiği zaman özellikle sinemaseverlerin aklına ilk gelenlerden biridir Amelie. Pek çok ödülün sahibi olan filmdeki Amelie Poulain karakteri ilham kaynağı olmuş ve zihinlere ‘’karşılıksız iyilik yapmak için geç değil’’ algısını yerleştirmiştir. Filmin başladığı yer olan Rue St Vincent, Amelie’nin çalıştığı Cafe des 2 Moulins, Amelie’nin evinin bulunduğu Rue de Trois Freres Sokağı ziyaretçi akınına uğramaktadır. Ayrıca Paris’te rehberli Amelie turları düzenlenmektedir.

BISTRO

Bistro, Paris’in yaşam kültüründe önemli yeri olan kafe-barlara verilen addır. ‘’Mahalle barları’’ olarak nitelendirilebilecek bu mekanlar Paris yaşamının bir parçasıdır. Le Bearn, Chez Michel, Bistrot Victoires, Le Bistrot Paul Bert en ünlü bistroların başında gelir.

CHAMP ELYSEE

Champ Elysee (Şanzelize) Paris’in en ünlü caddesi. Şehrin nabzının attığı bu cadde üzerinde dünyanın her tarafından insana rastlamak mümkün. Alışveriş cenneti olan cadde muhteşem ışıklandırması nedeniyle ‘’ışıklar caddesi’’ olarak da adlandırılmaktadır.

paris-sanzelize

DISNEYLAND

Disneyland Eğlence Parkı Paris’e 32 km uzaklıkta bulunuyor. Özellikle çocuklu ailelerin keyifli vakit geçirecekleri park tam anlamıyla bir harikalar diyarı.

EYFEL KULESİ

Eğer listemiz alfabetik bir şekilde ilerlememiş olsaydı Eyfel Kulesi bu yazımızın başında olmalıydı. Bunun nedeni, ‘’Paris’’ denildiği zaman akla ilk düşen görüntünün elbette Eyfel Kulesi olmasıdır.

FESTİVAL

Paris aynı zamanda bir festivaller şehri. Şehirde yıl boyunca katılabileceğiniz birçok festival ve etkinlik bulunuyor. Bellyfusions Dans Festivali (Ocak), Açık Tenis Turnuvası (Mayıs), Performans Sanatları Festivali (Haziran), Paris Müzik Festivali (Haziran) bunlardan bazıları.

GECE HAYATI

Işıkları kolay kolay sönmeyen bir şehir Paris. Dolayısıyla geceleri de hayat son hızla akmaya devam ediyor. Bastille, Champ Elysees ve Pigalle bölgeleri gece hayatının en hızlı olduğu yerlerin başında geliyor.

HAVA DURUMU

Paris’te kıta karasal iklim hakimdir. Kışlar ılık ve yağışlı, yazları ise sıcaktır. Sıcaklıklar yazın 10 derece ile 30 derece arasında, kışın ise 2 derece ile 7 derece arasında değişir. Yazın ortasında yağmur yağması pek şaşırtıcı değildir. Şehir, sahip olduğu romantizmi biraz da yağmurlarına borçludur. Yanınızda şemsiye veya yağmurluk bulundurmayı ise ihmal etmeyin!

JE T’AİME

‘’Je T’aime’’ Paris’e gitmeden önce bilmeniz gereken ilk cümle. Seni seviyorum demenin Fransızcası… Ne de olsa Paris bir aşk şehri. :)

paris-je-taime

KANALİZASYON MÜZESİ

Paris’in üstü kadar altı da görülmeye değer. Kanalizasyon Müzesi dünyanın en ilginç müzelerinden biri. Yerin altında kilometrelerce uzunluktaki kanalizasyon sisteminin bir bölümü müze olarak kullanılıyor ve turistler tarafından oldukça rağbet görüyor.

LOUVRE MÜZESİ

Louvre, dünyanın en ünlü ve en çok ziyaret edilen müzelerinden biri. 1793 yılında kurulan müzede 450 bine yakın obje ve sanat eseri bulunmaktadır. Bu eserlerin en önemlilerinden biri Mona Lisa tablosudur. Da Vinci Şifresi kitabının yayınlanmasından sonra Louvre Müzesi’ne ve özellikle Mona Lisa Tablosu’na duyulan merak iyice artmış, tablodaki şifreyi çözmek isteyen ziyaretçiler nedeniyle bu muhteşem sanat eserinin önünde daha uzun kuyruklar oluşmaya başlamıştır.

MAKARON

Makaron bir Fransız kurabiyesi. Çeşitli renklerdeki bu sevimli kurabiyeleri Paris’te tadabileceğiniz birçok mekan bulunuyor. Ladurre ve Dalloyau bu mekanların başında geliyor.

NOTRE DAME KATEDRALİ

Paris demek biraz da Notre Dame Katedrali demektir. Eyfel Kulesinden sonra şehrin en önemli yapısı olan katedral haftanın her günü ziyaret edilebilir. Her ayın ilk pazar günü ücretsiz olarak gezebileceğiniz katedralin kulelerine giriş ücreti 8 Euro.

Notre-Dame-Katedrali

ORSAY MÜZESİ

Burası bir devlet müzesi. Sen Nehri’nin üzerinde yer almaktadır. Koleksiyonunda Cezanne, Monet ve Renoir gibi önemli sanatçıların eserlerini barındırmaktadır.

PEYNİR

Paris için ‘’peynir kenti’’ tanımlamasını rahatlıkla kullanabiliriz. Bunda Paris’in aynı zamanda ‘’şarap kenti’’ olmasının etkisi olduğunu söyleyebiliriz. Koyun sütünden yapılan rokfor peyniri ve bir keçi peyniri türü olan crottin de chavignol en önemli peynir türlerindendir.

ROMANTİZM

Paris’in aşk şehri olduğunu bilmeyen yoktur. Bu nedenle balayı turlarında en çok rağbet gören şehirlerin başında gelir. Sen Nehri kıyıları, Eyfel Kulesi’nin muhteşem manzarası ve aniden bastıran romantik yağmurlar romantizm yaşamak isteyen seyahat severler için cezbedicidir.

SEN NEHRİ

Paris’i ortadan ikiye bölen Sen Nehri şehre eşsiz manzaralar sunar. Ressamlara, şairlere ve yazarlara ilham kaynağı olan nehir, turistler açısından da oldukça ilgi çekicidir. Nehrin üzerindeki köprüler şehre ayrı bir güzellik katmaktadır.

ŞARAP

Dünyanın en lezzetli şarapları Fransa’da üretilmektedir. Bu nedenle Paris, bu lezzeti tadabileceğiniz şehirlerin başında gelir. Yaygın bir şarap kültürünün bulunduğu Paris’te yer alan üç katlı Lavinia Şarap Evi ve Şarap Müzesi (Musee du vin) şarapseverlerin mutlaka görmesi gereken yerlerdendir.

paris-sarap

TUR

Muhteşem bir Paris tatili için turlarımıza göz atmayı unutmayın!

ULAŞIM

Paris’te şehir içi ulaşım oldukça sistematik bir şekilde gerçekleştirilmektedir. 1.75 Euro değerindeki bir biletle otobüs, tren veya metroya binebilirsiniz. Paris metrosu ile şehrin her tarafına kolaylıkla ulaşım sağlanmaktadır.

VERSAY SARAYI

1661 yılında yapımına başlanan Versay Sarayı Avrupa’nın en büyük sarayıdır. Paris’e 45 dakikalık uzaklıkta bulunan saray, devasa büyüklüğü, peyzajı ve mimari özellikleriyle mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır.

YEMEK

Fransa mutfağı dünyanın en önemli mutfakları arasında yer alır. Seyahatlerinizde yeni tatlar denemekten hoşlanan biriyseniz Paris’in damağınızda ayrı bir tat bırakacağını söyleyebiliriz.

ZAFER TAKI

1806 yılında Napolyon tarafından inşa ettirilen Zafer Takı şehrin önemli sembollerinden biridir. Anıtın üzerinde 4 büyük heykel, altında ise Meçhul Asker Mezarı bulunur.

paris-zafer-taki

 

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account