ADINDA AŞK SAKLI ŞEHİR: ROMA

ADINDA AŞK SAKLI ŞEHİR: ROMA

Amor, Roma’nın tersten yazılışı. Aşk anlamına geliyor. Bu nedenle Roma için “Adında aşk saklı şehir” deniliyor. Roma gerçekten tam anlamıyla bir aşk şehri. Romantik çiftlerin yanı sıra yeni evlenenlerin balayı tatili için en çok tercih ettiği şehirlerin başında geliyor.

TREVI AŞK ÇEŞMESİ

Roma’nın bu denli romantik ve aşk şehri olmasındaki en önemli paylarından biri Trevi Aşk Çeşmesi’dir. Roma’ya gelenlerin başlıca ziyaret etmesi gereken bir yerdir. En meşhur adeti ise havuza para atarak dilek tutmaktır. İnanışa göre; bir bozuk para Roma’ya yeniden dönüleceğini, iki bozuk para Roma’dan bir kıza aşık olunacağını, üç bozuk para Roma’da evlenileceğine işaret eder.

KOLEZYUM

Roma’nın en çok ziyaret edilen yerlerinden biri de Kolezyum (Colosseum). Burası, yapımından sonra başta gladyatör dövüşleri olmak üzere halk gösterileri, temsili deniz savaşları, hayvan avcılığı, infazlar, meşhur savaşların yeniden canlandırılması gibi faaliyetlere hizmet etti.

Kolezyum, ilerleyen zamanlarda barınma amacıyla kullanılmış, dükkanlara yer sağlamış, bir dini mezhebin merkezi olmuş, hatta taş ocağı olarak dahi kullanılmaya başlanmıştır. Asıl adı Arena olan bu yapı deprem dolayısıyla yıkık vaziyette olmasına rağmen hem dünyanın yeni yedi harikasından biridir hem de Roma’nın en çok turist ağırlayan yerlerindendir. Siz de bir Roma seyahati düşünüyorsanız; dünyanın yeni yedi harikasından birini gezip görmeyi es geçmeyin.

NAVONA MEYDANI

Roma meydanlarıyla ünlü bir şehir. Birçok noktada ara sokaklardan birden karşınıza geniş meydanlar çıkabilir. Bu meydanlar arasındaki en popüler olanlardan biri Piazza Navona yani Navona Meydanı… Kafeler, sokak satıcıları, sokak göstericileri ile bezenmiş bu meydan size canlılık katacak. Roma’da keyifli vakit geçireceğiniz mekanların en güzellerinden biridir diyebiliriz.

II. VICTOR EMMANUEL ANITI

Victor Emmanuel’i onurlandırmak için yapılmış bir anıt niteliğinde olan bu eserin tamamı mermerden yapılmış. Hem aşağıdan bakıldığında hem de merdivenlerine çıkarak seyre dalındığında çok hoş görüntüler sunar. Mutlaka ziyaret etmelisiniz.

PANTHEON

Roma’nın en eski beton kubbeli binası Pantheon Roma; Antik Roma’nın tüm tanrıları adına tapınak olarak inşa edilmiş bir yapıdır. Pantheon’un hem dış hem iç mimarisi o zamanın şartlarında böyle bir yapının nasıl inşa edildiğini düşündürmekte olup, her daim turist akınına uğramaktadır.

İSPANYOL MERDİVENLERİ

Roma’ya gelen turistlerin en çok vakit geçirdiği meydandır. 138 basamaklı merdivende dünyanın her yerinden insanı görebilmeniz mümkün. Kimisi yemek yer, kimisi de dinlenir. Ancak burası da günün her saati kalabalıktır. Siz de merdivenlerde kendinizi bir yer alın ve gelen geçenleri seyredin. İspanyol Spagna Bölgesinde yer alan merdivenlerinin hikayesine gelecek olursak, Roma hac merkezi olduğu için ziyarete gelenler daire kiralayıp 2-3 ay kalıyor. İspanya’dan gelenler de burada kalıyor. İspanyollar Vatikan’da hacıları için bir elçilik açıyor.  Bu nedenle bölge İspanyolların adını alıyor. Kilise ile meydanın arasını bağlamak için bir merdiven yapıyorlar. Daha sonra turistlerin dinlenmek için kullandıkları yer oldukça ilgi görüyor.

ROMA FORUMU

Kimi zaman “Forum Magnum” kimi zaman da yalnızca “Forum” olarak adlandırılan bu yapı Roma’nın en işlek merkezidir. Zamanında ticaret, iş ve adalet yönetimi gibi amaçlarla kullanılan forumun içinde yapılar, anıtlar ve antik harabeler bulunmaktadır. Forum içindeki en önemli merkezler; Castor ve Pollux Tapınağı, Septimius Severus Kemeri, Roma Senatosu, Rostra ve Sezar Tapınağı’dır. Forum içindeki bu önemli merkezler uzun yıllar turist çekmiş ve hala turistlerin ilgisini çekmeye devam etmektedir.

-forumu

CAPITOL TEPESİ

Roma’nın meşhur yedi tepesi arasında en yükseği olan Capitol Tepesi; Roma Forumu ve Campus Martius arasında kalmaktadır. Bu tepe bünyesinde bazı antik kalıntılar da barındırır. Bu kalıntılardan en çok dikkat çekeni şüphesiz ki; bronz bir atlı heykel olan Marcus Aurelius’tur.

GALLERIA BORGHESE

Bir sanat tutkunuysanız dünyada ziyaret edebileceğiniz en güzel mekanlardan biri Galleria Borghese’ dir. İçerisinde hem heykeller, hem resimler barındıran bu yapıt bir sanat şaheseridir.

galleria-borghese-roma

SAN PIETRO (AZİZ PETRUS) KİLİSESİ

Güvenlik kontrolü sıkı olan bu kiliseye ziyarete geldiğinizde uzun bir kuyrukla karşılaşacaksınız. Ama bu kuyruk sizi yolunuzdan çevirmesin çünkü kilise önünde güvenlik kontrolleri çok seri bir şekilde ilerlemekte. Güvenli kontrolü haricinde kadınlar yanlarında mutlaka örtünebilecekleri kıyafet getirmeliler. Çünkü açık bir şekilde kiliseye girmek kesinlikle yasaktır. Mimarisiyle büyüleyen kilisenin asıl cezbedici tarafı seyirlik bir alanı olan terası. Bu terasta bütün Roma’yı ayaklarınızın altına serilmiş gibi hissedeceksiniz. Mimari yapısını merak etmeseniz dahi tüm Roma’yı kuşbakışı görmek için gitmeniz gereken bir yapıdır.

azizpetrus-kilisesi-san pietro

VATİKAN MÜZELERİ

Roma’ da hem turistlerin hem de yerlilerin en çok gezdiği yapılar şüphesiz ki Vatikan Müzeleri’dir. Vatikan Müzeleri olarak adlandırılan bu 4 müze ( Gregoriano Egiziano Müzesi, Gregoriano Etrusco Müzesi, Chiaramonti Müzesi, Pio- Clementino Müzesi) Roma’nın tüm ilgisini üzerinde toplamakta.

MARCELLUS TİYATROSU

5. yüzyıla değin tiyatro ve drama sahnesi olarak işlev gören bu yapı günümüzde halen üst kısımları kullanılabilir durumdadır. Bir sahneden çok daha fazlası olan Marcellus Tiyatrosu’nu mutlaka ziyaret etmeyi unutmayın!

OSTIA ANTICA

Ostia Antica: tapınak, hamam kompleksi, müze, forum gibi faaliyetleri içinde barındıran bir yapı ve çok geniş bir alanı kaplamakta. Gezip bitirmekte zorlanacağınız bu yapı Roma seyahatinizde görmeniz gereken yerler arasında mutlaka bulunmalı.

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account