ADRİYATİK’TE GÖZ ALICI BİR MÜCEVHER: DUBROVNİK

ADRİYATİK’TE GÖZ ALICI BİR MÜCEVHER: DUBROVNİK

Masmavi ve sakin sulara sahip Adriyatik Denizi’nin yanında bulunan Dubrovnik, sadece Hırvatistan’ın değil, aynı zamanda Avrupa’nın en güzel tatil beldeleri arasında bulunuyor. İster ilk kez, isterseniz de onuncu kez ziyaret edin, Dubrovnik, güzelliğiyle aklınızdan kolay kolay çıkmayacak bir şehir. Hırvatista’nın tatil cenneti olarak adlandırılan ve UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde bulunan Dubrovnik, Orta Çağ’dan kalma Barok tarzındaki eserleri, mistik sokakları, adaları ve muhteşem doğasıyla yaz aylarının popüler tatil rotaları arasında gösteriliyor.

DUBROVNİK’İN TARİHİ

Dubrovnik, geçmişte Ragusa ismiyle anılıyor. Yaklaşık olarak 614 yılında bulunan şehir, yüzyıllar boyunca birçok medeniyetinin kontrolüne girmiş. Bizanslılar ve İngilizler tarafından ele geçirilen şehir, 1808’deki Napolyon işgaline kadar Osmanlı egemenliğinde bulunmuş. Hatta Osmanlılar buraya da Dobro Venedik yani güzel Venedik yakıştırmasını yapmış. Sonrasında da Dubrovnik kelimesinin ortaya çıktığı bilgisi var. Dubrovnik tarih kaynaklarında ismini Bizans döneminde aldığı belirtiliyor. Şehirde meşe ağacı çok olduğu için Dubravaçka (meşe ağacı) ismi verilmiş.

Dubrovnik’in Osmanlı dönemindeki durumundan daha ayrıntılı bahsedecek olursak, Osmanlı aslında burayı hiç işgal etmemiş. Burayı sadece vergiye bağlamış. 1365 yılında 1. Murat, Dubrovnik’e geldiğinde Ragusa ordularının vergi karşılığında koruma altında alma teklifine olumlu yanıt vermiş. Osmanlı’nın şehirdeki etkisi, Napolyon’un gelip bölgeyi kontrol altına almasıyla sona ermiş.

DUBROVNİK GEZİLECEK YERLER

Dubrovnik küçük bir yer olmasına rağmen, gezilecek yerleri bir hayli fazla. Eski Şehir Bölgesi’nde bulunan Dubrovnik Kalesi, müzesi, katedrali ve marinası listenizin üst sıralarında olması gereken yerler. Bunun yanı sıra şehrin ana caddesi Stradun, kuleler, muhteşem surlar, 14. yy.’dan kalma ve dünyanın en eski eczanesine de ev sahipliği yapan Francis Manastırı, Onofrio Meydanı gibi yerleri de ziyaret etmelisiniz.

Dubrovnik, günümüzde dünyaca ünlü bir tatil merkezidir. Bunda hiç şüphe yok ki, dünyaca ünlü televizyon dizisi Game of Thrones’un da ciddi derecede bir katkısı var. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de çok sayıda izleyicisi olan dizinin birçok bölümü Dubrovnik’te çekilmiş. Hatta dizinin ürünlerinin bulunduğu mağaza da Dubrovnik’e gelenlerin sıkça ziyaret ettiği yerlerden biri.

DUBROVNİK KALESİ VE SURLARI

Şehri ziyaret ettiğinizde kalede mutlaka bir tur yapmanızı öneririz. Eski Şehir Bölümü’nde bulunan ve kenti saran duvarlar, aslında Dubrovnik’in en çok dikkat çeken simgesel yapısıdır. 10. yüzyılda inşa edilen ve günümüze kadar ulaşan yapılar işgalcilere karşı savunma amacıyla kullanılmış. Yaklaşık 2 kilometre uzunluğu olan şehir duvarlarından Adriyatik Denizi’nin görünümü ise bir hayli etkileyici.

DUBROVNİK’İN KAPILARI

Dubrovnik’in tarihi bölgesini gezmek için Pile Kapısı’ndan giriş yapmanız gerekiyor. Burası aslında yüzyıllar boyunca kentin ana giriş noktası olarak kullanılmış. Bu noktadan girerek tarihi bölgede keyifli bir gezintiye çıkabilirsiniz. Şehirde görülmesi gereken bir diğer geçit de Ploce Kapısı’dır. 14. yüzyıldan kalma olan kapı, şehrin savunması için yapılan bir başka nokta…

STRADUN CADDESİ

Her şehrin ana merkezi vardır ya, işte Dubrovnik’te de bu yer Stradun Caddesi… Burası şehrin en kalabalık yeri. Sadece yayalara açık olan cadde gece ve gündüz olmak üzere her daim yoğundur. Günün yorgunluğunu atabileceğiniz birçok kafe ve restoranın yanı sıra alışveriş için mağazalarda da vakit geçirebilirsiniz. Yaklaşık 300 metre uzunluğundaki caddenin üzerinde yer alan ve en fazla 3 katlı olan evler şehrin tarihi yönünü çok iyi bir şekilde yansıtmaktadır. Burada ayrıca sokak müzisyenlerinden resim yapan sanatçılara kadar birçok kişiyi görebilirsiniz.

DUBROVNİK KATEDRALİ

Şehirde Barok tarzda yapıların hakim olduğunu farkedeceksiniz. Bunlardan en dikkat çekeni ise Dubrovnik Katedrali… Burası, Meryem’in Göğe Yükselişi Katedrali olarak da biliniyor. Romalı sanatçı Andrea Buffalini tarafından tasarlanan katedralin iç dekorasyonu da ziyaretçilerini adeta büyülüyor. Burasının en görülmesi gereken en önemli yerlerinden biri de önemli emanetleri içeren hazinelerdir. İsa’nın çarmıha gerildiği haç’ın bir parçası da bu katedralde yer aldığı söylenmektedir. Bu emanetler arasında ayrıca 13. yüzyıldan itibaren dünyanın dört bir yanından gelen 138 altın ve gümüş sandığı da bulunmaktadır.

ONOFRIO MEYDANI VE ÇEŞMESİ

Burası kentin ilk meydanı. Pile Kapısı’ndan meydana doğru girdiğinizde karşınıza bir çeşme çıkıyor. Onofrio Çeşmesi aslında bu meydana da ismini vermiş. Tabii bu çeşmenin giriş noktasında olmasının önemli bir nedeni var. Veba salgınının yaygın olduğu dönemlerde şehre gelen kişiler buralarda yıkanıp öyle girerlermiş. Hatta Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi’nde de sağlık kontrolü için Ragusa Kapısı’nda nasıl bekletildiğine değinmiştir.

DÜNYANIN EN ESKİ ECZANELERİNDEN

Şehrin tarihi merkezinde bulunan Francis Manastırı çok önemli bir yere ev sahipliği yapıyor. Manastırın içinde dünyanın en eski eczanelerinden biri mevcut. 1391 yılında açılan eczane günümüzde müze olarak hizmet veriyor.

ORLANDO HEYKELİ

Şehrin merkezinde elinde kılıcı olan bir heykel bulunuyor. Heykelin adı Orlando. Bu kişi aslında bir asker. Fakat ticarette çok önemli işler yapmış. İlginçtir ki, Orlando’nun dirsekten parmağının ucuna kadar olan bölüm, bir ölçü birimi olarak kullanılmış. Tüccarlar da bundan çok yararlanmış.

SAAT KULESİ

Stradun Caddesi’nin en önemli ve dikkat çeken yapılarından… Yelkovanı olmayan bir saat kulesi burası. Yelkovan yapılmamasının da bir nedeni var. Çünkü burada yaşam çok yavaş aktığı için ihtiyaç da olmazmış.

LİMAN

Dubrovnik’e Pile Kapısı’ndan girip düz ilerlediğinizde Saat Kulesi’ne ulaşacaksınız. Ancak oranın tam arkasından bir limana çıkacağınızı unutmayın. Sandallar ve tekneler ip gibi duran suyun üzerinde duruyorlar. Dilerseniz tekneleri kiralayıp ada turlarına da katılmak mümkün. Burada denizin keyfini çıkarabilirsiniz. Ayrıca cafe ve pastanelerde oturup, günün yorgunluğunu çıkarabilirsiniz.

DUBROVNİK’TE ALIŞVERİŞ

Dubrovnik alışveriş açısından misafirlerinin yüzünü güldüren bir şehir. Sevdiklerinize uzun süre akıllarda kalacak harika el yapımı ürünleri alabilirsiniz. Ancak her turistin şehri gezdiğini ilk dikkatini çeken şey açık pazar… Burası, Eski Şehir Bölgesi’nde kalan küçük ama çok fazla ürünün bulunduğu lokal bir pazar. Çeşit çeşit meyveler, deniz ürünleri, kıyafetler, hediyelik eşyaları ve daha neler neler… Birçok ürünü burada bulabilirsiniz.

Bu pazarın yanı sıra Dubrovačka Kuća mağazasına da uğramanızı tavsiye ederiz. Burada Hırvat sanatçıların hazırladığı seramik ürünleri, bölgeye özgü hediyelik eşya olarak satın alabilirsiniz. Dubrovnik’ten alabileceğiniz bir diğer ürün de kravat… Bu da bölgeye özgü bir ürün. Dubrovnik Katedrali’nin hemen yanında Boutique Croata adlı mağazada kravatın tarihsel süreci hakkında bilgi alıp rengarenk kravatları görebilirsiniz.

DUBROVNİK’TE POPÜLER RESTORANLAR

Dubrovnik sürprizlerle dolu bir şehir. Dar bir sokağa girersiniz, burada ne olabilir diye düşünürsünüz, sonra bir bakarsınız ki harika bir restoranın içine girmişsiniz. İşte şehrin en popüler ve ilgi gören restoranları: Proto, Bota Sushi & Oyster Bar, Azur, Taj Mahal, Kopun, Pink Shrimp Street Food, Barba, Buffet Škola, Kamenica, Orsan, Peppers’ ve Taverna Otto… Bu restoranlar ağırlıklı olarak deniz ürünleri servis ediyor. Eğer siz de balık ve çeşitlerini çok seviyorsanız, Dubrovnik’ten çok keyif alacağınızdan şüpheniz olmasın. Burası tam bir yemek dostu şehir. Öyle ki, her yıl ekim ayında “Good Food Festival” adında bir yemek festivali düzenleniyor. Bu festivalde sadece yemek yemek yerine aynı zamanda da yemek atölyelerine katılarak yemek yapmayı da öğrenebiliyorsunuz.

©2019 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account