Alcatraz ve Golden Gate Köprüsü İle San Francisco

Alcatraz ve Golden Gate Köprüsü İle San Francisco

Tepeleri, tramvayları, körfezi ve Pasifik rüzgarıyla tazelenen boğazların üzerine kurulu köprüleriyle San Francisco, güneşin ve sisin altında müthiş bir görüntü sunuyor.

Sarp tepeler üzerine kurulu olan kent, baştan aşağı 10 kilometrelik bir alan üzerine yayılmış ve üç tarafı sularla çevrili.

Hayranlık uyandıran muhteşem körfezi dünya üzerindeki en güzel limanlardan biri olarak kabul ediliyor.

Yeni kıtanın Doğu’ya açılan kapısı olarak da adlandırılan San Francisco, kültürlerin kaynaşma noktası. Amerikan kültüründeki isimleri kısaltma merakından San Francisco da nasibini almış.

San Francisco’ya kimi zaman “Frisco” da deniyor.

Yıllar önce “altına hücum” ile şehri dolduran en usta şeflerin izleri hala görülüyor.

Çin Mahallesi Asya’nın egzotik kokularıyla dolu, Fisherman’s Wharf Meydanı deniz mahsulleri yemek için ideal. Meksika, İtalyan, Fransız, Ermeni, Rus, Japon, Vietnam, Doğu Hindistan ve Amerikan mutfaklarının hepsinin seçkin örnekleri şehirde bulunabiliyor. Yani neredeyse şehri terk etmeden yemekleri yiyerek bir dünya turu yapmak mümkün.

Yapılacaklar listesi:

Özgürlük Anıtı ve Empire State Binası ile birlikte Amerika’nın en tanınmış yapılarından biri olan Golden Gate Köprüsü, San Francisco’nun simgelerinden.

sanfrancisco_goldengate_koprusu

Söylenenlere göre köprünün yapımında, dünyanın çevresini birkaç kez dolaşmaya yetecek kadar çok çelik tel kullanılmış.

400 hektarlık bir araziye yayılan Golden Gate Parkı, dünyanın en büyük parkı. Bir diğer önemli park ise Golden Gate’in güneyinde kalan ve eskiden askeri üs olarak kullanılan The Presidio Parkı. Bu park aynı zamanda Alkatraz Adası ve diğer birçok irili ufaklı parkla birlikte Golden Gate Ulusal Park Alanları’na dahil. Büyük bir tatlı su gölü olan Merced Gölü şehrin güneybatısında, San Francisco Devlet Üniversitesi ile Fort Funston arasında kalıyor.

San Francisco’nun önemli müzeleri arasında   Modern Sanat   Müzesi (SFMOMA), Palace of the Legion of Honor, San Francisco Asya Sanatları Müzesi ve Güzel Sanatlar Sarayı sayılabilir. Gösteri sanatları alanında San Fransisco Senfoni Orkestrası, San Francisco Operası ve San Francisco Balesi hizmet veriyor.

cablecar_sanfrancisco

Etnik gruplar:

Şehirde bir Japon mahallesi, bir de Çin mahallesi var. Her ikisi de ülkenin en eski ve en büyük etnik bölgelerinden. Ayrıca yoğun bir Vietnam nüfusu olmakla birlikte Crocker Amazon ve South of Market bölgelerinde Filipinliler; North Beach tarafında İtalyanlar; Richmond bölgesinde İrlandalılar, Çinliler ve Ruslar yaşıyor. Şehirde Fransız Mahallesi bile var.

Yakın çevre:

San Francisco’ya yaklaşık 45 dakika mesafede bulunan ve ünlü dev Sekoya ağaçları ile kaplı Muirwoods Milli Parkı görülebilecek yerler arasında. Burada yapacağınız enfes bir sabah yürüyüşünün ardından, 20 dakikalık bir otobüs yolculuğu ile çok şirin bir kasaba olan Sausalito’ya gidebilirsiniz. Kordon boyunda yürüyüş yaparken birbirinden güzel evleri fotoğraflamak isteyeceksiniz. Ardından tekne ile San Francisco’ya geri dönerken bir zamanlar dünyanın kaçılması imkansız tek hapishanesi olarak bilinen Alkatraz’ı fotoğraflama şansını bulabilirsiniz.

muirwoods_ulusal_aniti

Damak Tadı 

Restoranlarında sunulan yemeklerin çeşitliliği ve kalitesi açısından San Francisco’nun dünyadaki rakipleri, sadece Sidney ve New York. Şehirde yemek kültürüne karşı hayranlık uyandıran bir özen var. Restoranlar en kaliteli ürünlerle hazırladıkları yemekleriyle devamlı bir rekabet içindeler. Glutinous pirincinden yapılmış nilüfer yapraklı pilavın mükemmel sertliğinden tutun, 30 yıldır aynı köşebaşı İtalyan büfesinde aynı tarifle hazırlanan salamlı sandviçe kadar şehrin her köşesi bir lezzet durağı..

 

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account