ALİ ONARAN: AMACIMIZ PRONTOTOUR’U GLOBAL BİR MARKA YAPMAK

ALİ ONARAN: AMACIMIZ PRONTOTOUR’U GLOBAL BİR MARKA YAPMAK

Prontotour Yönetim Kurulu Başkanı Ali Onaran, hedeflerini ve sektördeki gelişmeleri ProntoBlog’a değerlendirdi. Prontotour’un yeni projelerinden söz eden Onaran, “Amacımız gelecekte güçlü global bir oyuncu olmak. Bunun için her türlü know how’a sahibiz” dedi.

 >Kurdaki hareketlenme yurtdışı tur satışlarını nasıl etkiledi?

Kurdaki hareketlenme outgoing pazarını yüzde 40-50 civarında daralttı. Dövizdeki inişler ve çıkışlar seyahat etmek isteyenlerin taleplerini etkiliyor. İlginin daha çok TL’nin değerli olduğu yerler veya vizesiz coğrafyalara yöneldiğini görüyoruz. Satışların en çok arttığı dönem dövizin istikrarlı olduğu dönem. Bu aslında başka sektörler için de geçerli.

>Prontotour olarak ne gibi önlemler aldınız?

Dövizdeki artışın seyahatseverlere yönelik olumsuz etkisini azaltmak amacıyla kuru sabitliyoruz. Şu an devam eden sabit kur kampanyamız bulunmuyor ama çeşitli aralıklarla devreye alıyoruz. Bu şekilde tatile çıkmak isteyen vatandaşlarımıza kolaylık yaratmaya çalışıyoruz. Ayrıca yurt dışı turlarımızda uygun paket fiyatları oluşturmak için özel çalışmalar yapıyoruz. Sadece kriz dönemleri için değil, biz her zaman Türk gezginlere daha uygun fiyatla yurt dışı turu vermek için çabalıyoruz. Dönemsel yaptığımız başka kampanyalarımız da var. Bunları medya kanalıyla veya sosyal medya hesaplarımızdan duyuruyoruz.

>Seyahatseverler şu anda nerelere ilgi gösteriyor?

Azalmakla birikte yine Schengen bölgesine ilginin devam ettiğini söyleyebilirim. Çünkü seyahat etmek artık bir ihtiyaç. Farklı kültür ve coğrafyaları keşfetmek kişisel gelişime de önemli katkı sağlıyor. Öte yandan TL’nin daha değerli olduğu rotalara ilginin yükseldiğini görüyoruz. Tayland her zaman olduğu gibi yine popüler. Bunun dışında vizesiz Balkan coğrafyası, Fas, Ukrayna gibi ülkelere talep yükselmiş durumda. Kıbrıs’ın yoğun ilgi gördüğünü söyleyebilirim. Kültür turu operasyonlarımız çok iyi gidiyor. Tematik ve farklı konseptlerdeki turlarımızı artırıyoruz. Kasım ayında Felsefe turumuz başlıyor.

>Dövizdeki hareket ve ekonomik gelişmeler sizi nasıl etkiledi, neler yapıyorsunuz?

Kurdaki gelişmelere bağlı oluşan talep daralması yurtdışı turları satan tüm acenteleri ve tabii ki bizi de etkiledi. Şimdi daha fazla ayağımızı yorganımıza göre uzatıyoruz. Bazı tasarruf tedbirleri aldık, alıyoruz. Aldığımız önlemler sonucunda piyasadaki olumsuzluklardan minimum etkilendik. Tabii Prontotour bu kulvarın lideri. Bizimle yurtdışına giden sadık bir misafir kitlemiz var. Ayrıca bir tur operatörü olarak çok çeşitli ürünlere sahibiz; yani Prontotour’da aradığınız her ürünü üstelik markamızın kalite ve güvencesiyle bulabiliyorsunuz. Outgoing segmentinde tüketicinin beğeni ve güvenini kazanabilmek ve bunu sürdürülebilir hale getirmek çok önemli. Bizim en büyük hedefimiz misafir memnuniyetini artırarak yolumuza devam etmek. Öte yandan deneyim odaklı paketlerimizin olduğu Pronto Plus markamızda da satışlarımızın arttığını görüyoruz.

Prontotour olarak yeni açılımlar da yapmak istiyoruz. Öncelikle incoming tarafımızı güçlendiriyoruz. Yeni alternatifler de arıyoruz. Örneğin Pronto World projemiz için uzun bir süredir çalışıyoruz. Biz paket programlarla dünyanın dört bir yanına Türk vatandaşlarını gönderiyoruz. Peki bunun aynısını İran, Gürcistan, Macaristan ya da İtalya’dan neden yapmayalım? Bu konuda çalışmalara başladık. Avrupa’nın farklı ülkelerinden turistleri alıp Phuket’e Bali’ye tatile götürerek sonuçta ülkemize döviz girdisi sağlayacağız. Mevcut ciromuzun bu proje ile 3 katına çıkmasını ön görüyoruz. Sektörümüzden gelen yeni bakanımızın da projemizi destekleyeceğini düşünüyoruz. Ayrıca yurt içi pazarında da daha fazla değer sağlamak üzerinde de çalışmalarımız sürüyor. Yeni teknolojilerin ve süreçlerin kullanımı ile düşük maliyetlerle daha fazla müşteriye hizmet vermeyi planalıyoruz.

>Prontotour global bir marka olma yolunda mı ilerliyor?

Evet amacımız gelecekte güçlü bir global oyuncu olmak. Rehber kadromuzdan transfere, acente gücünden operasyon ağına kadar çok güçlü bir know how’a sahibiz. THY gibi güçlü bir partner ile büyük işler yapacağımızı düşünüyoruz. Örneğin TUI yılda 10 milyon insanı tatile götürüyor ama bunun yüzde 97’si deniz turizmi. Biz ise kültür turu yapıyoruz ve bu alanda güçlüyüz. TUI bizden 100 kat daha büyük olmasına rağmen, örneğin kültür turu alanında, İtalya veya Hollanda’ya yaptığı iş bizimki kadar. Dolayısıyla bir Türk firması olarak biz, Almanya’da da, Gürcistan’da da, Benelüks ülkelerinde de var olabiliriz. Devletimizin de bizi destekleyeceğini düşünüyorum.

>Son çeyreğine girdiğimiz 2018 yılı sizce hem Prontotour hem Türk turizmi için nasıl geçti?

Prontotour için yeniliklerin olduğu bir yıl oldu. Öncelikle yıllardır hizmet verdiğimiz merkez ofisimizi daha konforlu bir plazaya taşıdık. prontoMICE ve prontoDMC de bizimle aynı binaya geldi. Yeni proje ve ürünlerle yolumuza devam ediyoruz. Pazarlama ve CRM tarafımızı daha da güçlendirdik. Bu yıl Türk Lirası bazında herkes hedeflerini tutturdu ancak kişi sayılarında azalma var. Bizim de yüzde 25 civarında sayılarımız azaldı ancak TL bazında ciromuzu artırdık. Sektördeki tüm oyuncuların birbirine destek olması gereken bir dönemden geçiyoruz. Özellikle havayollarının acentelere esnek davranarak yardımcı olmaları gerektiğini düşünüyorum. Yeni Turizm Bakanımız da sorunlara hakim ve içimizden bir isim. Ben başarılı olacağı kanısındayım. Her konuda kendisine destek olacağız. Türkiye’ye yılın ilk 8 ayında, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 22.9 artışla, 27.2 milyon yabancı ziyaretçi geldi. Turizmin iyi yolda olduğunu görüyoruz; bu sevidirici. Ancak her zaman söylediğim gibi esas amacımız kişi başı geliri artırabilmek. Bu konuda bakanlığımızın başarılı çalışmalar yapacağına inanıyorum. Bu vesileyle üreten, çalışan tüm sektör bileşenlerini saygıyla selamlıyorum.

 

 

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account