ALİ ONARAN, BLOOMBERG HT’DE TURİZM GÜNDEMİNİ DEĞERLENDİRDİ

Prontotour Yönetim Kurulu Başkanı Ali Onaran, Bloomberg HT’de yayınlanan Sektör Raporu programında turizm ile ilgili son gelişmeleri değerlendirdi. Erken rezervasyonun tatilciler açısından büyük bir avantaj olduğunun altını çizen Ali Onaran, “Eğer misafirlerimiz 6 ay öncesinden tatillerini planlarsa, kişi başına yüzde 25 daha uygun bir fiyata tatil yapabilirler. Biz erken rezervasyon ile satışlarımızın yaklaşık yüzde 50’isini yapıyoruz. Bu çok büyük bir rakam” dedi.

VİZELERİN KALKMASI TURİZME HAREKET KAZANDIRIR

Vizelerin kalkmasının turizme yansımasına çok olumlu katkı yapacağını belirten Ali Onaran, “Bizim isteğimiz hiçbir ülkeye vize olmasın. Ancak birçok yere de var. Vizeler kalktığı zaman biz o ülkeye ve bölgeye çok ciddi bir turizm hareketinin canlandığını görüyoruz. Hatta Suriye ile bir dönem karşılıklı vizeler kalktığı zaman Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin çok canlandığını ve turist geldiğini gözlemlemiştik. Rusya’ya vizeler kalktığında bizim Rusya satışlarımız yaklaşık 3 katı arttı. Bu nedenle vize çok önemli bir faktör. Her şeyden önce bir maliyeti var. İnsanlar çok uğraşmak da istemiyorlar. Bizim şirketimizde misafirlerimize kolaylık sağlamak için çalışan 12 kişilik vize bölümü var” diye konuştu.

Vizenin seyahat açısından bir engel olarak düşündüğünü ifade eden Ali Onaran şu şekilde konuştu: Avrupa’dan Schengen ülkeleri ile vize konusunda epey bir yol almıştık. Ancak son dakikada olmadı. Şimdi tekrar gündemde. 2019’un içinde tekrar vize serbestliğinin olabileceği konuşuluyor. Eksik olan noktalar tamamlanıyor. Seyahat hürriyeti olarak bu çok önemli bir şey. İnsanlar yeni ufuklara açılabiliyor. Bu nedenle inşallah Avrupa’da da olacak. Mesela biz İtalya’ya 299 Euro’dan daha düşük fiyatlara uçak, otel, ulaşım dahil tur paketleri sunuyoruz. Yani siz 1000 liraya tur bulurken bir de yanına 100 Euro gibi vize ücreti çıkıyor. Bu nedenle biz seyahat açısından bir engel olarak düşünüyoruz.

DÖVİZİN ARTIŞINA KURU SABİTLEYEREK ÖNLEM ALIYORUZ

Yerli turistin yurt dışına çıkışında Türk Lirası’nın değer kaybetmesinin olumsuz bir faktör olduğuna değinen Ali Onaran, “Dövizin hızlı çıkışında talep azalmasını çok net bir şekilde yaşıyoruz. Biz de o dönemlerde elimizden geldiğince kurları sabitlemeye çalışıyoruz. Şu sıralar biraz daha sabit olmaya başladı. Bu nedenle satışlar fena değil. Geçen senenin ilk 2 ayı ile karşılaştırdığımızda yüzde 23 civarında bir büyüme gerçekleşti. Özellikle bu sene kurban bayramı çok iyi bir döneme geliyor. Çok ciddi bir talep var” dedi.

2018 yılının turizm açısından çok daha iyi geçtiğini belirten Ali Onaran, “Bu yıl önümüzü çok daha iyi görebiliyoruz. Erken rezervasyonlar arttı. İnsanların ileriye dönük tatil talep etmesi bizim için çok önemlidir. Demek ki önlerini görebiliyorlar. Geçen seneye kıyasla çok daha iyiyiz ve mutluyuz.” diye konuştu.

ITB BERLİN’DE TURİZMCİLERİN YÜZÜ GÜLÜYORDU

ITB Berlin Turizm Fuarı‘nda Türkiye’ye olan ilginin çok iyi olduğunu ifade eden Ali Onaran, “ITB Berlin, dünyanın en büyük turizm fuarı. Bizim orada çok büyük bir holümüz var. Bakanlarımız da bize destek veriyordu. Birçok turizmci oradaydı ve herkesin yüzü gülüyordu. Almanya’da yüzde 40 artışın olduğu konuşuluyor. Yani bu sene Avrupalı turisti Türkiye’de göreceğiz. Tabii fiyatlar biraz aşağıda. Bunu da unutmamak gerekiyor. Artık bunu da en azından 2019 yılında yakalarız diye düşünüyorum” dedi.

YERLİ TURİST YURT DIŞINDA İYİ PARA HARCIYOR

Türk turistin yurt dışında iyi para harcadığını da ifade eden Ali Onaran, şunları söyledi: Türk turist bir İngiliz turistten bile daha fazla para harcadığı olabiliyor. Bizim insanlarımız gitmişken para harcamaktan kendini sakınmıyor. Bunu bildiği için de ülkeler bizi daha fazla istiyor. Bu nedenle biz güçlendikçe de misafirlerimize daha uygun fiyatlar sunabiliyoruz. Fiyatlar 10 sene öncesinden daha uygun.

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account