ALİ ONARAN BLOOMBERG HT’DE TURİZM GÜNDEMİNİ DEĞERLENDİRDİ

Prontotour Yönetim Kurulu Başkanı Ali Onaran, Bloomberg HT’de yayınlanan Fokus programında turizmdeki son gelişmeleri değerlendirdi. Turizmde bu senenin çok iyi geçtiğini ifade eden Ali Onaran, “2016’yı unutmamız lazım artık. Bizim 2014-15 yıllarını düşünmemiz gerekiyor. Bu sene kesinlikle çok daha iyi geçiyor. Başta Rusya olmak üzere diğer pazarlar da güzel gidiyor. Birkaç Avrupa pazarını son 1-2 yıl içinde ne yazık ki kaybettik” dedi.

“KOMŞULARIMIZA YÖNELMELİYİZ”

Turizmde komşu ülkelerin önemine dikkat çeken Ali Onaran, “Biz artık komşularımızla birbirimizi keşfetmeye başladık. Turizmde lider olan ülkelere baktığımızda hep komşularından çok ciddi şekilde turizmden potansiyel almışlar. Bunlara İspanya, İtalya ve Fransa’yı örnek verebiliriz. Yani 80 milyon turist getiren İspanya’nın yarısından fazlasını sadece çevresindeki ülkelerden alıyor. Biz de bu nedenle çevremize önem vermemiz gerekiyor. Tabii ki Çin ve Hindistan gibi ülkeler önemli. Buralardan daha fazla turist getirmek için uğraşmalıyız ama biz çevremizi bu zamana kadar boşlamıştık. Komşularımız bize defalarca gelecektir. Burada çok fazla para harcayacaktır. Yani İstanbul’daki bir alışveriş merkezine Sofya’dan birçok kişi alışveriş yapmak için geliyor. Bunu unutmamamız gerekiyor” diye konuştu.

“KÜLTÜR TURLARI ÖNE ÇIKMAYA BAŞLADI”

Turlara olan taleplerin de çok iyi olduğunu ifade eden Ali Onaran, “Kurban Bayramı çok iyi geçti. Geçen seneye göre yüzde 10 daha iyi olduğunu söyleyebilirim. Kültür turlarında çok ciddi bir artış yaşandı. Kültüre daha fazla artık önem veriyoruz. Sosyal medyanın da bunda etkisi var. Güzellikleri çabuk bir şekilde yayıyor. Türkiye turizm açısından muhteşem bir zengin ülke. Eskiden biz Kapadokya’yı sadece yaz dönemlerinde satardık. Şimdi artık öyle bir şey yok. Hatta biz yaz mevsimindeki kadar kış mevsiminde de aynı satışı yapıyoruz. Çünkü kışın da Kapadokya çok güzel” dedi.

“REHBERLE GEZMENİN CİDDİ AVANTAJLARI VAR”

Ali Onaran, tur paketlerinin de eski dönemlere göre çok daha ilgi gördüğünü söyledi. Onaran, şunları söyledi: Rehberli turlar konusunda çok ciddi bir şekilde farkındalık artıyor. Çünkü rehberle gezmenin ciddi avantajları var. Bir yeri çok daha bilinçli bir şekilde gezebiliyorsunuz. Orası hakkında çok daha tecrübesi olan bir kişiden detayları alabiliyorsunuz. Size hem vakit kazandırıp hem de doğru atış noktalarını yapıyor. Mesela Paris’e en az 25 kere gitmişimdir. Bu bayramda rehber bir arkadaşımla Paris’i gezdim. Hiç görmediğim yerlerini ziyaret ettim. Bu nedenle paket turlar daha geniş kitleler tarafından tercih ediliyor.

“TUR PAKETLERİMİZİ GELİŞTİRİYORUZ”

Ali Onaran, tur paketlerini sürekli geliştirdiklerini belirterek “Devam eden destinasyonları da geliştirmeye çalışıyoruz. Mesela İtalya bitmiyor. İtalya’da da Türkiye gibi çok derin bir kültür var. İtalya’da Puglia Bölgesi’ni eskiden satmıyorduk. Ama şimdi çok ilgi görüyor. Sicilya’yı çok geliştirdik. Bunun dışında çok yeni paketlerimiz de var. Yazarlarımızın kitaplarında yurtdışında geçen yerleri onlarla beraber gezme şansı buluyorsunuz. Artık dünyanın dört bir tarafını keşfediyoruz. THY’nin de bunda çok etkisi var” dedi.

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account