ALİ ONARAN: TATİLCİLER ERKEN SEÇİM NEDENİYLE SORUN YAŞAMADI

ALİ ONARAN: TATİLCİLER ERKEN SEÇİM NEDENİYLE SORUN YAŞAMADI

Prontotour Yönetim Kurulu Başkanı Ali Onaran, erken seçim kararı nedeniyle tatillerini iptal etmek isteyen seyahatseverlerin herhangi bir mağduriyet yaşamadıklarını ifade etti. Vatan Gazetesi’ne konuşan Ali Onaran, “Erken seçim kararı ile birlikte yapılan rezervasyon iptalleri tatilci için ilk etapta sorun yaratmadı. Çünkü yapılan rezervasyonların yüzde 90’ı son 72 saate kadar iptal güvencesi taşıyan sigorta paketleri ile güvence altına alınıyor. Ancak 24 Haziran haftasındaki rezervasyonunu iptal edip ileriki bir tarih için yeni bir tatil satın almak isteyen tatilciler otellerdeki doluluk ve erken rezervasyon indirimlerini kaçırdığı için yüzde 40-50 daha pahalı fiyatlarla karşı karşıya kalıyor” dedi.

Tatilcilerin erken rezervasyona artık giderek alıştıklarını belirten Ali Onaran, “2009’da 300 bin kişi ile başlayan erken rezervasyon kampanyası, 2017’de 5 milyonu aşmıştı. Bu süreçte her yıl yerli turistin avantajlı tatil fiyatları ile erken rezervasyon yapma alışkanlığı giderek arttı. 2018’deki beklenti erken rezervasyonla tatile çıkan yerli turist sayısının 6 milyonu aşarak 7 milyona ulaşması” diye konuştu.

Erken seçimin tatilcilerin planını değiştirdiğini ifade eden Ali Onaran, “Erken seçim kararı açıklanır açıklanmaz iptal talepleri ile karşılaştık. Müşterilerimize sorun çıkarmadık. Bugün itibarı ile o tarihe yapılan rezervasyonların yüzde 75’i iptal edildi. Birkaç günde tamamına yakınının iptal edilmesini bekliyoruz. Ancak istatistiklerimize göre 8 Temmuz’daki iptallerde normal günlerden bir fark yok. İptal oranı sadece yüzde 10’da kaldı. Sanırım tatilciler seçimin ikinci tura sarkacağını düşünmüyor ya da biraz daha bekleyip ona göre pozisyon almayı planlıyor. Sonuçta Haziran tatilin başı. Ancak 8 Temmuz fiyatların en yüksek olduğu dönemlerden biri” ifadelerini kullandı.

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account