ALİ ONARAN: TEMATİK TURLARA İLGİ ARTIYOR

Prontotour Yönetim Kurulu Başkanı Ali Onaran, Bloomberg HT’de yayınlanan “Piyasa Hattı” programının konuğu oldu. Turizmdeki son gelişmeleri değerlendiren Ali Onaran, seçim nedeniyle tatilcilerin tarih değişikliğine gittiğine dikkat çekti. Onaran ayrıca farklılaşan bir tatil anlayışının geldiğini belirterek, “İnsanlar artık içinde tema olan paket turlara ilgi gösteriyor” dedi. İşte Ali Onaran’ın programda altını çizdiği konular şu şekilde…

Erken seçimin vatandaşın tatil planlarını değiştirdiğini belirten Ali Onaran, “24 Haziran döneminde çok ciddi bir satışımız vardı. Yaklaşık yüzde 80 civarında tarih değişikliği oldu. Vatandaşlar tatillerini seçimin öncesi ya da sonrasına aldı. Zaten hava yolları da bizlere bu konuda yardımcı oldu. İnsanlara yıl sonuna kadar değişiklik hakkı imkanı sunduk” dedi.

KİŞİ SAYISI OLARAK REKORLARA GİDEN BİR YIL YAŞIYORUZ

Bu sene yurt içi çok hareketli. Özellikle yurt dışından gelen turistlerin ciddi artışı var. Bu durumda erken rezervasyonun önemi çok ortaya çıktı. Geçen yıl yerli misafirlerimiz son dakika istediği oteli seçip tatil yapabiliyordu. Ama bu yıl durum değişti. Kişi sayısı olarak rekorlara giden bir yıl yaşıyoruz. Bunun sebeplerinden bir tanesi de fiyatlarımız gayet düşük. Tatilcilere önerim son dakikaya kalmamaları yönünde” diye konuştu.

KİŞİSEL HARCAMALARDA RAKİPLERİMİZİN YARISINDAYIZ

Türkiye’de fiyatların düşük olduğuna dikkat çeken Ali Onaran, “Ürünümüzü çok ucuza satıyoruz. Fiyatları da birden yukarı çekemiyorsunuz. Yurt dışından gelen bir turist ortalama Türkiye’de 700 Dolar civarında para harcıyor. Ancak bizim rakibimiz İspanya’da bu rakam 1300 Dolar civarında. Yani neredeyse 2 katı kadar. Ama otellerimizin dolu olması sevindirici haber. Yurt dışındaki tur operatörleri uçak koltuğu bulmakta zorlanıyor. Komşularımızla ilişkilerimiz iyi durumda. Gürcistan, Irak, İran’dan çok sayıda turist geliyor” dedi.

FARKLILAŞAN BİR TATİL ANLAYIŞI GELİYOR

İçinde tema olan paket turlara insanların ilgi gösterdiğini belirten Ali Onaran şunları söyledi: Deniz, kum, güneş insanların her zaman tercih ettiği bir tatil seçeneği oluyor. Bu dünyanın her yerinde böyle. Dünyanın en büyük tur operatörleri bile yaklaşık yüzde 80-90’ı deniz tatilini tercih ediyor. Ancak bunların içine yeme içme, ya da etkinlik gibi aktiviteleri eklediğinizde çok daha iyi olabiliyor. Bu yönde bir trend var. Mesela bizim ekibimizde sadece bu tür paketler hazırlayan kişiler var. İtalya’ya sadece bir tur değil de, bir konserin olduğu tarihe denk getiriyoruz. Buna ilginin de yoğun olduğunu görüyoruz.

KURDA ÇIPA SİSTEMİ UYGULUYORUZ

Elimizden geldiğince tur hareketliliğini misafirlere yansıtmamaya çalışıyoruz diyen Ali Onaran, “Mesela dolar birden 4.16 olduğunda biz 4.04’te kalmaya çalışıyoruz. 1 hafta gibi kurda çıpa denilen sistemi uygulamaya gayret gösteriyoruz. Ayrıca geçen yıla oranla dolar bazında yüzde 5 daha uygun fiyata satış yapıyoruz. Böylece yüzde 15-20’lik artışın bir kısmını daha yumuşatmaya çalışıyoruz.

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account