ALİ ONARAN: TURİZM TANITMA FONU’NUN KURULMASINI ÖNEMSİYORUM

ALİ ONARAN: TURİZM TANITMA FONU’NUN KURULMASINI ÖNEMSİYORUM

Prontotour Yönetim Kurulu Başkanı Ali Onaran, A Para’da yayınlanan Tatil Planı’na konuk oldu. Programda turizmin sıcak gündeminde yer alan konular hakkında değerlendirmelerde bulunan Onaran, erken rezervasyondan sigorta güvence paketine kadar pek çok konuda bilgiler verdi. Ana pazarları kaybetmeden yeni pazarlara açılmak gerektiğini de belirten Ali Onaran, tanıtımda yerel özelliklerin de kullanılması gerektiğinin altını çizerken kurulacak olan Turizm Tanıtma Fonu’nun da önemine işaret etti. Onaran şunları söyledi:

“Evet ülkece deniz, kum ve güneşte başarılıyız. Her şey dahili zaman zaman eleştirsek de bu sistemi en iyi biz uyguluyoruz. Esasında hep söylediğimiz bir konu, turizmi çeşitlendirmeliyiz ve kişi başı gelirlerimizi artırmalıyız. Örneğin gastronomi gelirleri ile kişi başı turist harcamamızı artırmamız mümkün. Çeşme, Bodrum, Antalya gibi yerlerimiz çok güzel ve gerçekten çok başarılı turizm merkezleri ancak bizim Edirnemiz de var; Hatayımız da var; Karadeniz sahillerimiz de muhteşem. Turizmi farklı bölgelere yaygınlaştırmamız gerekiyor. Sayın Bakanımızın dile getirdiği Turizm Tanıtma Fonu’nun kurulmasını bu bağlamda önemsiyorum. Hem devlet hem biz paydaşlar da bu sürece katkı sağlayacağız. Bu şekilde pazarlamada elimizin daha güçlü olacağına inanıyorum. Yerel tanıtıma odaklanmalıyız. İstanbul’da bile yerel tanıtım yapabilmeliyiz. Artık gezginler daha detaylı araştırmalar yapabiliyor. Bu anlamda tanıtımın nasıl yapıldığı çok önemli.

Bu sene erken rezervasyon daha çok öne çıkıyor. Önümüzdeki yıl yüzde 20 daha çok yabancı turistin geleceğini düşünürsek iç pazara otellerde ayrılan yerlerin sayısı azalacaktır. Bu nedenle içinde bulunduğumuz günlerde bu satınalmaları yapmakta fayda var. Yüzde 50’lere varan indirimlerden yararlanmak mümkün. Son dakikaya kalırsanız istediğiniz tesiste yer bulamayabilirsiniz. Erken rezervasyon bu yıl Kasım ayının ilk haftasında başladı. Bu yıl biraz erken başladı. Talebin önümüzdeki 1-2 hafta içinde daha da artacağını düşünüyorum. Yaklaşık yüzde 15-20 artış olacağı kanısındayım.

İstanbul çok önemli bir merkez, dünyanın en önemli hub’ı konumunda. Üç kıtanın birbirine yaklaştığı yerdeyiz. Esas işimiz şimdi başlıyor. İstanbul Havalimanı’na daha çok turist getirmek durumundayız. Çok güzel bir havalimanı oldu. Berlin’deki yeni havalimanı 5-6 yıldır açılışı erteleniyor ancak biz çok kısa sürede havalimanını tamamladık. Bazı eksiklerimiz var ancak bunlar da tamamlandığında gerçekten 100 milyon rakamlarına ulaşacağımız bir havalimanına sahip olacağız.”

 

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account