ALİ ONARAN TVNET’TEKİ “KAHVE ARASI” PROGRAMINA KONUK OLDU

Prontotour Yönetim Kurulu Başkanı Ali Onaran, TVNET’te yayınlanan Kahve Molası programına katıldı. Turizmle ilgili değerlendirmelerde bulunan Ali Onaran, 2018 yılından beklentilerinin yüksek olduğunu söyledi. Ali Onaran, Avrupa tarafından gelen verilerin şu an için olumlu gittiğini belirterek, “2017 toparlanma yılıydı. Avrupa’yı tekrar kazanmaya başlıyoruz. Bu çok önemliydi. Bizim turizmimiz Avrupasız olmaz. Bu durum bütün dünyada böyle. Rakamlar şimdilik iyi. Kişi sayısında yüzde 35-40 arasında bir artış var” dedi.

Gelir olarak 2015 yılının rakamlarına ulaşmayı hedeflediklerini belirten Ali Onaran, “Her turist başına gelirimiz yaklaşık 850 Dolar civarındaydı. Ancak bu rakam şu an 650 Dolara düştü. Bu çok ciddi bir kayıp. Mesela İspanya gelirlerini 1200 Dolardan 1300 Dolar gibi rakamlara çıkardı. Biz gelirimizi kişi başı turist harcamasında 1000 Dolara çıkarabilirsek, cari açığımızın dörtte birini kapatabiliriz” diye konuştu.

GEÇEN YIL SEYAHAT EDEN KİŞİ SAYISI ARTTI

2017 yılında seyahat eden kişi sayısında artış olduğunu söyleyen Ali Onaran, şunları söyledi: Geçen yıl 1 milyar 500 bin kişi seyahat etmiş. Türkiye bu pastanın 35 milyon gibi iyi bir bölümünü alıyor. Biz bu rakamları daha da yukarıya çekebiliriz. Daha fazla odaya ihtiyacımız olmadan da bunu yapabiliriz. Tatil sezonunu daha da uzatmalıyız. Türkiye turizmi son 2 yılı saymazsak, 15 yıldan beri hep dünya ortalamasının üzerinde bir artışla ilerledi. Hatta büyüme yüzde 10-15 gibi oldu. Birkaç sene sonra hedefimizi 70-80 milyon turiste çıkarabileceğimizi düşünüyorum. Potansiyelimizin olduğu için bunun çok zor olmadığına inanıyorum. Türkiye’nin çok sevilen bir destinasyon Turistlerin çoğu Türkiye’ye birden fazla kez seyahat edebiliyor.

Yerli turistlere bazı tavsiyelerde bulunan Onaran, “Yerli turist geçtiğimiz yıl son dakikalarda bile uygun fiyatlarla tatil yapabildi. Ancak bu yıl böyle bir durum olmayacak. Şu anda gözüken bu. Hatta erken rezervasyonlar birçok yerde Nisan ayında bile bitebilir. Yerli turist bu nedenle hızlı davranmalı. Şu an yüzde 30 olan indirim kısa zamanda daha da düşebilir” dedi.

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account