Almanların Çılgınlık Zamanı

Almanların Çılgınlık Zamanı

Tüm sene boyunca sahip oldukları disiplinden taviz vermeden çalışan Almanların delilik günleri yaklaşıyor!

12-18 Şubat tarihleri arasında gerçekleştirilen ”Crazy days” denilen günlerde Almanların disiplini nasıl bir kenara bırakıp çılgınlar gibi davrandıklarını görseydiniz gözlerinize inanamazdınız!

Saçlarını maviye boyamış teyzeler, tavşan kulak amcalar, ellerindeki makaslarla erkeklerin kravatlarını kesen kadınlar çılgın günlerin olağan görüntüleri arasında.

12-18 Şubat tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan bu çılgın günler, her sene 11 Kasım saat 11:11’de başlayan Köln Festivali’nin devamı niteliğinde. Köklü bir geçmişe sahip olan Köln Festivali 1885 yılından bu yana her sene düzenli olarak kutlanıyor.

Kökeninde mitolojik öğeler barındıran festivalin tarihi, kış şeytanlarını kovmak, güneşli günlere ulaşmak amacıyla gerçekleştirilen bir geleneğe dayanıyor. ”Beşinci mevsim” adıyla anılan festival mevsiminin en çılgın günleri ise bu sene 12 Şubat tarihine denk gelen ”Kirli Perşembe” ile başlayarak ”Küllü Çarşamba” gününe kadar 1 hafta boyunca devam edecek.

cologne_karnavale_4


Kirli Perşembe

Kirli Perşembe, kadınların söz sahibi oldukları bir gün. Tarihi ise 19. yüzyılda Ren Nehri kıyısında çamaşır yıkamak için toplanan kadınların erkeklerle bir araya gelerek kadın sorunları hakkında konuşmalarına dayanıyor.

Festival kapsamında kadınların ellerindeki makaslarla erkeklerin kravatlarını kesmesi Ren Nehri buluşmalarındaki tartışmaların izlerini taşıyor. Ancak kravatlarını kestikleri erkeklerin gönlünü bir öpücükle almayı ihmal etmiyorlar. 

cologne_karnavale_5


İsli Cuma

İsli Cuma günü festival alanında toplanan çocukların yüzlerine is sürülür. Şehrin her noktasında gerçekleştirilen parti ve kutlamalar gece geç saatlere kadar devam eder.

Karnaval Cumartesisi

Sabah kahvaltısında bira içmek Almanlar için bir gelenek. Festivalin üçüncü günü sabahın erken saatlerinde yerel şarkılar eşliğinde biralar içilerek bu gelenek yaşatılır. Öğleden sonra ise Neumarkt meydanında toplanılarak renkli kolordu birliklerinin resmi geçidi beklenmeye başlanılır. 

Karnaval Pazarı

Mickey Mouse, Pembe Panter, Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler, palyaço ve rahibe kıyafetleri gibi birbirinden renkli ve eğlenceli kostümler giyen çocukların şehir merkezinden geçtiği gündür.

Cologne_karnavale_3


Güllü Pazartesi

Köln Karnavalı Festivali Komitesi tarafından düzenlenen büyük resmi geçit töreni ile karnavalın zirve günüdür. Renkli kostümler giyen binlerce kişi çılgın bir şekilde gün boyu eğlenirler. Festival alanında toplanan binlerce kişiye çikolata ve şekerler dağıtılır. Günün akşamı ise kutlamalara restoranlar ve barlarda devam edilir. Güllü Pazartesi aynı zamanda muhalif grupların seslerini duyurma günüdür.

Oruç Salısı

Oruç Salısı gün boyu yapılan çılgın eğlenceler geç vakitlere kadar sürer. Gece yarısına gelindiğinde ise yapılan son dansla eğlenceler sona erer ve Küllü Çarşamba gününe geçilir.

Küllü Çarşamba

Katolik rahipler, meydanlarda toplanan insanların alnına külden bir haç çizerler. Küllü haç, günahlardan arınmanın ve ölümlü olmanın bir sembolü olarak Hz. İsa’nın yüzünün bir tasviridir. Aynı zamanda bu günün siyasi partiler açısından da ayrı bir önemi vardır. Siyaset literatürüne de geçmiş olan Küllü Çarşamba partilerin çeşitli etkinliklerle siyasi rakiplerine karşı muhalefet ettikleri gündür. Küllü Çarşamba’dan sonra Paskalya’ya kadar sürecek olan 40 günlük oruç dönemi başlar.

cologne_karnavale_1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account