ALMANYA’NIN BAŞKENTİ BERLİN’DE GÖRÜLMESİ GEREKEN 10 YER!

ALMANYA’NIN BAŞKENTİ BERLİN’DE GÖRÜLMESİ GEREKEN 10 YER!

Almanya’nın başkenti Berlin, Avrupa’nın en güzel şehirleri arasında yer alıyor. Savaşlarda yıkılmasına rağmen her defasında ayakta kalmayı başaran şehir, günümüzde sahip olduğu değerlerle çok ilgi görüyor. Müzeleri, farklı mimarideki yapıları, eğlence mekanları, parkları, yeme içme yerleri ile misafirlerine harika bir tatil imkanı sunuyor. Berlin gezilecek yerler açısından da çok seçeneğe sahip. Her yaş grubuna hitap eden yerleriyle Almanya’nın bu muhteşem şehrini keşfedebilirsiniz. Biz de sizler için Avrupa’nın en kozmopolit şehirlerinden biri olan Berlin’de gezilecek 10 noktayı sizler için sıraladık. İşte detaylar…

GEÇMİŞE YOLCULUK: MÜZELER ADASI

Almanya’nın kültür açısından en aktif şehri olan Berlin tam bir müze kenti. Yaklaşık 60 civarında müze bulunmaktadır. Şehirde müzelerin bir arada olduğu Müzeler Adası Bölgesi’ni ziyaret edebilirsiniz. Toplam 5 müzenin bir arada bulunduğu mekanda Alman tarihine ilişkin sanat galerilerinden Mısır dönemine ait heykellere kadar birçok eseri görebilirsiniz. Müzeler Adası’nın en popüler yeri ise Pergamon (Bergama) Müzesi. Çoğunluğu Bergama ve Milet’ten getirilen eserleri burada ziyaret edebilirsiniz. Dünyaca üne sahip olan müzede aynı zamanda  Antik döneme ait birçok tapınağı görebilme şansına sahipsiniz. Pergamon Müzesi’nin yanı sıra bölgede Neues Müzesi ile Alte National Galeri’yi ziyaret edebilirsiniz.

BERLIN’İN SİMGESİ BRANDENBURG KAPISI

Brandenburg Kapısı, Berlin’in simge yapılarından biridir. Berlin silüetine imzasını atmış bir yapı olan Brandenburg Kapısı, şehirde çok dikkat çekmektedir. Mitte Bölgesi’nde yer alan bu önemli yapıya olan ilgi ise bir hayli yüksektir. Burası, Doğu ve Batı Almanya’yı ayıran bir yapıyken duvarın yıkılmasının ardından artık Almanya’nın özgürlük simgesi haline gelmiş. Dolayısıyla ülke için de ayrı bir öneme sahiptir. Bu yapının bulunduğu meydan, aynı zamanda Hotel Adlon, Sanat Akademisi (Akademie der Künste) gibi çok sayıda binaya da ev sahipliği yapıyor.

AVRUPA’NIN EN BÜYÜK İKİNCİ PARLAMENTO BİNASI

Brandenburg Kapısı’nın hemen yanında İngiltere’den sonra Avrupa’nın en büyük ikinci parlamento binası bulunuyor. Reichstag olarak adlandırılan yer Adolf Hitler’in Almanya’nın başına geçişine kadar Almanya Parlamentosu’nun toplandığı yerin ismidir. Binanın görünümü ise oldukça etkileyici ve muazzamdır. Ancak bu gösterişli binanın en önemli özelliği sahip olduğu cam kubbedir. Berlin Parlemento Binası’nın ortasında bulunan cam küreden yapıyı panoramik olarak gezebilirsiniz. Hatta 360 derece Berlin manzarasına da tanık olabilirsiniz.

BERLIN KATEDRALİ

Berlin’in en büyük protestan kilisesi olan yapının tarihi 1465 yılına kadar dayanmaktadır. 2. Dünya Savaşı sırasında büyük oranda hasar gören katedral, 1993 yılında tekrar kullanıma açılmış ve 2002 yılına kadar sürmüştür. Etkileyici kubbesi ile, 19. yüzyıl Alman mimarisinin en güzel örneklerinden biri olan Berlin Katedrali şu anda müze olarak hizmet vermektedir. Aynı zamanda yaklaşık 115 metre yüksekliğindeki kubbesinden şehri kuşbakışı seyretme imkanına sahipsiniz.

KONTROL NOKTASI CHECKPOINT CHARLIE

Berlin’in birçok noktası tarihle bir arada yaşıyor. Bunlardan biri de kontrol noktası Checkpoint Charlie… Burası, bölünmüş Berlin’de Doğu-Batı geçiş noktası Helmstedt ve Dreilinden’den sonra 1961 senesinden 1990 senesine kadar üçüncü ittifak geçiş noktası olarak kullanılan kapıdır. Soğuk Savaş’ın sembolü olan Checkpoint Charlie, bugün Almanya’nın başkentini ziyaret eden turistlerin en çok rağbet gösterdiği noktalardan biri durumunda. Nöbetçi kulübesinin önünde doğu ve batı bloklarını temsil eden 2 adet genç asker resmi bulunmaktadır.

 

TELEVİZYON KULESİ

Almanya’da nereye giderseniz gidin, mutlaka bir televizyon kulesine rastlarsınız. Berlin’de Alexanderplatz bölgesinde yer alan televizyon kulesi şehri kuşbakışı seyredebileceğiniz en iyi noktalardan biri. İçinde restoranı da bulunan tv kulesinde özellikle akşam saatlerinde yemek yiyebilirsiniz. 368 metre ile kentin en yüksek yapısı olan bu kuleyi yılda 1 milyonun üzerinde kişi ziyaret ediyor. Soğuk savaş yıllarında Doğu Berlin’in en büyük simgesi olarak inşa edilen kuleyi gezilecekler listenize eklemeyi ihmal etmeyin.

ZOOLOGISCHER GARTEN HAYVANAT BAHÇESİ

Berlin’de Avrupa’nın en büyük ve ülkenin en eski hayvanat bahçesi var. Şehrin içinde yemyeşil alanların olduğu yerde yaklaşık 20 bin canlının bulunduğu söyleniyor. Burası sadece çocuklar için değil aynı zamanda yetişkinlerin de çok eğlendiği bir yer. Orangutan, aslan kanguru gibi birçok canlı özellikle çocukların ilgi odağı halinde. Çocuklar bu sevimli canlılar karşısında adeta kendinden geçiyorlar. Suni göletler ve minik kanallardan oluşan parkın içinde çocuklar için de harika bir oyun alanı bulunuyor.

CHARLOTTENBURG SARAYI

Berlin’de müthiş bir doğa içinde keyifli bir gezi yapmak istiyorsanız size Charlottenburg Sarayı’na gitmenizi öneriyoruz. Görkemli bir görünüme sahip olan saray, Sophie Charlotte’nin yazlık evi olarak inşa edilmiş. Kocaman ve yemyeşil bir bahçesi bulunan saray aynı zamanda şehrin en eski sarayı durumunda. 17. yüzyılın sonlarında inşa edilen yapının orijinal adı ise “Lietzenburg”dur. Sarayın içinde yer alan Romantizm Galerisi, Mısır Müzesi yanında Queen Luise Anıtı, Porselen Müzesi ve Schinkel Köşkü de görebileceğiniz yerlerden bazıları…

KURFÜRSTENDAMM (KUDAM CADDESİ)

Berlin’in Bağdat Caddesi Kurfürstendamm yani Kudam’dır. Burada lüks alışveriş mağazalarını görebilirsiniz. Aynı zamanda restoranlardan hediyelik eşyalara kadar birçok şey bu caddede mevuttur. Uzunca bir cadde olan Kudam’da aynı zamanda Kaiser Wilhelm Anıt Kilisesi’ni de ziyaret edebilirsiniz. 2. Dünya Savaşı’nda bombalar altında kalan Protestan kilisesi günümüzde Batı Berlin’in bir simgesi olarak görülüyor. Savaşta aldığı hasar sonucu neredeyse yarı yarıya kısalan kilisenin kulesi olduğu gibi bırakılmıştır.

KÜÇÜK İSTANBUL: KREUZBERG

Kreuzberg için küçük İstanbul ifadesini kullansak pek de yanılmış olmayız. Malum Almanya’da ciddi oranda Türk halkı yaşıyor. İşte Berlin’de de Türk vatandaşların çoğu Kreuzberg’de oturuyor. Burası artık İstanbul gibi. Dönercileri, simitçisi, marketi, bankası hatta levhaları ile bizden birçok ürünü orada bulabilirsiniz. Berlin’in Türk mahallesi olarak adlandırılan yerde 2.Dünya Savaşı’ndan önce Yahudiler yaşamış.

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account