ALP DAĞLARI’NI KEŞFETMEYE VAR MISINIZ?

ALP DAĞLARI’NI KEŞFETMEYE VAR MISINIZ?

Çok yer gezip çok yer görebileceğiniz muhteşem bir Alp Dağları turu yapmaya var mısınız? Birbirinden güzel şehirleri ve kasabaları gelin hep birlikte keşfedelim. Basel, Bregenz, Vaduz, Zürih, Lozan, Cenevre ve daha fazlası bu turda. Hepsini tek tek gezip önemli yerlerini ve yapılarını göreceğiz. Peki, bu turda sizi neler bekliyor? İşte detaylar…

BASEL – COLMAR

İlk olarak İsviçre’nin en kalabalık üçüncü şehri olan Basel ile başlıyoruz keşfe. Buradan sonra yolumuzu Fransa’nın en güzel çiçeklendirilmiş köyü olan Eguisheim’e çeviriyoruz. Bu köy ahşap evleri ve şirin sokakları ile huzur dolu bir yer. Çiçeklerle dolu sokaklarında gezip, ahşap evlerine yakından baktıktan sonra yolumuz Colmar’a düşüyor. Alsace bölgesinde bir şehir olan Colmar’da güzel bir tur yapılıyor.

Colmar’da gezilecek yerler arasında Pfister Evi bulunuyor. Bu ev Colmar’ın en ünlü ve en eski evlerinden bir tanesi. 1537 yılından günümüze kalmış Rönesans mimarisinin özelliklerini taşıyan sezgin yapısı olan bir ev. Ayrıca şehirde görülmesi gereken diğer yerler arasında ise Belediye Binası ve gotik mimarisi ile dikkat çeken Eski Gümrük Binası yer alıyor. Gotik mimarisi ile dikkati çeken bir diğer yapıda Aziz Martin Katedrali. Kilise 1300’lü yıllarda inşa edilmiş. Fakat çıkan büyük bir yangında hasar gördüğünden dolayı tekrardan inşa edilmiş. Son olarak Küçük Venedik sizleri bekliyor. Asıl adı Petite Venise olan Küçük Venedik’te rengarenk çiçeklerle çevrili kanallarda güzel bir tur yapabilirsiniz.

BREGENZ

Yolculuğumuza devam etmek için Bregenz’e doğru yol alıyoruz. Yol üzerinde ilk olarak Bad Sackingen şehri ne uğruyoruz. Almanya’nın nehir kenarında kurulmuş olan bu şehrinin bir tarafı İsviçre topraklarında bulunuyor. İki yakasını birleştiren 13.yüzyıldan kalma ahşap bir köprü bulunuyor. Ren nehrinden devam edip Rheinau’ya uğruyoruz. Burası İsviçre’nin güzel bir kasabası. Rheinau’da görülecek yerlerin başında Ren Nehri üzerindeki adada bulunan manastır. Buradan sonra muhteşem bir doğal güzelliğe sahip olan Ren Şelaleri’ne gidiyoruz. Bu şelalelerde şahane fotoğraf çekebilirsiniz.

Yine Ren nehrinin kenarından devam ederek Stein Am Rhein’a geçiyoruz. Burada Karkas evlerini yakından görme şansını yakalıyoruz. Şehirde eski surlarını da gördükte sonra Bregenz bizleri bekliyor. Bregenz’de ilk olarak Kutsal Yürek Kilisesi’ni geziyoruz. Kasabanın merkezinde bulunan kiliseyi gördükten sonra Martin Kulesi ve St. Gallus Kilisesi’ni gezmeye gidiyoruz.

VADUZ

Bregenz kasabasının ardından Liechtenstein Prensliği’nin merkezi olan Orta Çağ şehri Vaduz’a geçiyoruz. Bu şehir Avusturya ve İsviçre sınırında yer alıyor. O kadar küçük bir prenslik ki dünyanın en küçük altıncı devleti olma özelliği taşıyor. Liechtenstein Prensliği’nden ayrılıp çocukluğumuzun vazgeçilmez çizgi film karakteri Heidi’nin Köyü’ne gidiyoruz. Burası Alpler’in en turistik bölgelerinden biri olan Mainfeld’dir. O zamanlar çizgi filmden gördüğümüz Alp manzarasını ve yemyeşil doğanın içindeki evleri şimdi yakından görüyoruz.

Köyde muhteşem dağ ve kar manzarasını gördükten sonra birazda karın keyfini çıkarmak için Davos’a doğru yola çıkıyoruz. Burası Landwasser ırmağının yakınlarında bulunan bir kayak merkezi. Aynı zamanda Avrupa’nın en yüksek şehri olma özelliği taşıyor.

ZÜRİH

Davos’taki kar manzarasına doymadığımız için sırada muhteşem Alp manzarasına sahip olan Zürih’e geçiyoruz. Limmat nehrinin kenarında bulunan şehir harika bir tur sizleri bekliyor. İlk olarak eski şehir merkezine gidiyoruz. Burada St. Peters Kilisesi’ni görüyoruz. Kilisenin üzerinde bulunan saat, Avrupa’daki en büyük saat olma özelliği taşıyor. Yaklaşık olarak 9 metre genişliğine sahip. Zürih Opera Binası da bütün ihtişamı ile gezilecek yerler arasında. Beyaz renkli eski taş binanın tepesinde heykeller çok dikkat çekici. Zürih turunu da son olarak Zürih Katedrali’ni gezerek sonlandırıyoruz.

BERN – LOZAN

İsviçre’nin başkenti Bern’e uğramadan olmaz. Orta Çağ’dan kalma eski bir şehir olan Bern’de güzel bir tura başlıyoruz. İlk olarak tarihi şehir meydanı Alstadt bizleri karşılıyor. UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer alan meydan Bern’de gezilecek yerler listesinin başında bulunuyor. Sonrasında Bern Katedrali’ni ziyaret etmeye gidiyoruz. Katedralin 100 metrelik kulesi hemen kendini belli ediyor uzaktan. İsviçre’nin en yüksek katedrali olma özelliğine sahip. Sonrasında şehirde Parlamento Sarayı, Hapishane Kulesi ve Bern Tarih Müzesi’ne gidiyoruz.

Tarih kitaplarında çok sık gördüğümüz Lozan şehrini bir de gezerek yakından öğrenelim. Leman Gölü’nün kenarında bulunan şehri, ünlü katedral Notre-Dame Katedrali’ni gezerek başlıyoruz. Sonrasında Lozan Anlaşması’nın yapıldığı Beau Rivage Oteli’ni görüyoruz.

MONTREUX – CENEVRE

Montreux yani Montrö şehri de bu turda görebileceğiniz yerler arasında bulunuyor. Ünlü müzisyen Fredy Mercury’nin yaşamanın büyük bir kısmını bu şehirde geçirmiş. Lozan’dan sonra yine bir anlaşma ile adını duyurmuş şehir olan Montrö’de Fairmont Otel’i görülecek yerler arasında. Montrö Boğazlar Sözleşmesi bu otelde imzalanmış. Sonrasında 12.yüzyılda yapılmış olan Chillon Şatosu’nu görmeye gidiyoruz. Muhteşem bir görünüme sahip bu şato. Leman Gölü’nün hemen kenarında bulunuyor.

Turun son durağı ise Cenevre. Birbirinden güzel şehirleri ve kasabaları gördükten sonra Cenevre’de şehir turuna çıkıyoruz. İlk olarak Birleşmiş Milletler Sarayı’nı görüyoruz. Sonrasında ise 12.yüzyılda inşa edilmiş ve yapımı uzun yıllar sürmüş olan Aziz Pierre Katedrali’ne gidiyoruz. Cenevre’nin simgesi haline gelmiş olan Jet d’Eau Fıskiyesi de gezilecek yerler arasında. Bu fıskiye 140 metre yukarıya su püskürtebilme kapasitesine sahip.

©2019 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account