AMERİKA’DA MUHTEŞEM MOZAİK: NEW YORK

AMERİKA’DA MUHTEŞEM MOZAİK: NEW YORK

New York’a ilk kez gelenler, kente genellikle faltaşı gibi açılmış gözlerle ve büyük beklentilerle gelirler. ABD’de New York kadar eğlenceli yer az bulunur. Burada her aradığınızı bulabilirsiniz; müthiş tiyatrolar, olağanüstü müzeler, lüks oteller, hareketli gece hayatı ve mükellef yemekler… New York’ta zor bulabileceğiniz tek şey huzur ve sessizliktir.

İlk başta her şey şaşırtıcıdır: 12.000+ taksi, yaklaşık 5000 belediye otobüsü, toplam 10.300 km uzunluğunda sokaklar, 930km’lik kıyı şeridi, 21.000 restoran ve 65.000 otel odası. Bununla birlikte; kalabalık sokaklara, yaygaracı sirenlere ve seyyar satıcı kalabalığına bir kez alıştıktan sora, New York’un turistik yerlerinden ve müzelerinden başka pek çok özelliği olduğunu göreceksiniz.

Biz sıradan insanlar için böylesine karmaşık, kalabalık ve pahalı kentte yaşamak zordur. Bu yüzden şehirde herkesin gergin olmasına şaşmamalı. New York gibi büyük ve çok yönlü bir şehirde, herkesin durumu iyi idare ettiği bile söylenebilir. Şehirdeki 5 mahalle: Manhattan, Brooklyn, Queens, Bronx ve Staten Island toplamda yaklaşık 8 milyon nüfusa sahiptir. Bunların en kalabalık olanı Brooklyn’dir. Ilginç veriler de var burası ile ilgili: New York’ta Venedik’tekilerden fazla İtalyan, Dublin’dekilerden fazla İrlandalı ve Kudüs’tekilerden fazla Yahudi varmış. Bu sebeple New York “muhteşem mozaik” olarak da tanımlanıyormuş.

 

NEW YORK’UN YILDIZLARI

Bu şehirde mutlaka görülmesi gereken sayısız yer var fakat bunların ancak birkaçı bu şehri tanımlamaya yeterlidir. Bunlardan öne çıkanlarını sizlere anlatmak istiyorum biraz…

Empire State Building: Gökyüzüne yükselen gökdelen; New York’un en tanınmış sembollerinden biri olup, çok sayıda filmde de boy göstermiştir. 86. kattaki gözlem terasından kentin unutulmaz manzarasını isleyebilirsiniz.

Fifth Avenue: Moda mağazları ve dünyaca ünlü mimari eserlerle dolu olan bulvar, tükenmek bilmeyen keyiflerin ve New York’un en ünlü mekanlarından bazılarının adresidir.

Rockefeller Center: Kentin göbeğindeki bahçeler, restoranlar, yeraltında bir alışveriş merkezi, ofisler ve buz pateni alanına ek olarak duvar resimlerinden heykellere dek uzanan yüzü aşkın sanat serine ev sahipliği yapan mekan.

Özgürlük Heykeli: Amerika’da yeni bir yaşam arayışına çıkan milyonların özgürlük simgesi olan ve elinde özgürlük meşalesini tutan ve Özgürlük adası üzerinde yükselen kadın heykeli.

Theater District: Neon ışıklarının gösterişli cümbüşüyle aydınlanan Broadway. Burada yer alan kırktan fazla tiyatro, en çok ilgi gören oyunları sergiler ve sürekli değişen programlar için bilet bulmak oldukça zordur.

Times Square: Dünya’nın kavşağı olarak bilinen Times Square, New York’un en ünlü kavşağı olup aynı zamanda en turistik yeridir. Eskiden Longacre Square olarak anılan meydan, buraya New York Times gazetesinin 25 katlı kulesinin dikildiği 1904 yılında Times adını almıştır. Yılbaşına denk düşen bu olay hala sürdürülen havai fişek gösterileriyle kutlanmaktadır.

Central Park: Yaklaşık 340 hektar genişliğindeki bu engine yeşil alan, betonarme kentte nefes almayı sağlayan mekanlardandır. İnsan yapımı olan park, 500bin ağacın dikilmesiyle 16 yılda tamamlanmış. Parkın kenarına dizilmiş faytonlar romantic bir tur atmak isteyenler için ideal olabilir ama bisiklet kiralayıp parkı dolaşmak da güzel bir seçenek.

Patrick’s Katedrali: 1879 yılında hizmete açılmış olan Amerika’nın en büyük Katolik katedrali olan bina 100m’lik ikiz kuleleriyle ilgi çekiyor. İçeride azizlere adanmış altarlar, şapeller ve vitray pencereler vardır.

New York kütüphanesi: 1911 tarihli beyaz mermer binanın gösterişli merdivenleri, balkonları ve fıskiyeleri hayranlık uyandıracak kadar güzel. Diğer ülkelerde krşınıza çıkmayacak şekilde turistik bir mekan haline gelmiş bir bina.

Grand Central Terminal: 1913 tarihli tren istasyonu zarafetiyle dikkat çekiyor. Büyük yolcu salonu sadece gün ışığı ile aydınlanıyor. Salonun tam ortasındaki altın kaplama saat ise oldukça ilgi çekici ve değerli.

Staten Island Feribotu: Battery parktan bneceğiniz Staten island feribotu, Liberty, Ellis ve Governors adalarını geride bırakırken feribotun güvertesinde gökdelenleri izlemek, kent siluetinin fotoğrafını çekmek için güzel bir aracı olacak. Ama en güzel anıyı Özgürlük heykelinin önünden geçerken yaşayacaksınız. Bu heykeli en yakından görebilieceğiniz en iyi yöntem bu feribota binmek olacaktır.

Brooklyn Bridge: Manhattan ile Brooklyn’i bağlayan köprü 1883 yılında tamamlandığında dünyanın en büyük asma köprüsü olma ünvanını taşıyormuş. New York’un simgesi olan 1,8km uzunluğundaki köprüde yürürken zarif kabloların arasından kentin kulelerinin hoş manzarasını izleyebilirsiniz.

Chinatown: Birçok Çinli’nin yaşadığı semt günden güne büyümeye devam etmekte. Dükkanlar ve kaldırımlara kurulan pazarlar egzotik yiyecekler, baharatlar ve antikalara kadar çeşit çeşit hediyelik eşyalarla dolu. Chinatown’da yaklaşık 200 restoran olduğu sanılıyormuş.

Little Italy: Sadece birkaç bloktan oluşan semt gerçek İtalyan yemekleri ve dükkanlarıyla şehrin içinde farklı bir atmosfer yaratmış. Özellikle kafelerdeki masaların dışarıya taştığı sıcak akşamlarda her yanda İtalyan ezgileri duyulur.

SoHo: South of Houston yani Houston’ın güneyi anlamına gelen bölge terk edilmiş bir bölge iken zamanla galeriler, restoran vs açılmasıyla gelişmiş ve şehrin hip noktalarından biri haline gelmiş. Bölgenin bu yeni şık imajı kiraların artmasına ve birçok galerinin buradan taşınmasına yol açmış.

High Line: Eskiden yükseltilmiş demiryolu hattı olarak kullanılan bu yol, bugün yemyeşil otları, ağaçları ve çalılarıyla tam bir kent parkına dönüşmüş. Açıldığı 2019 yılından beri 3 milyondan fazla ziyaretçiçeken mekanda restoranlar, cafeler ve sayısız dinlenme alanı ile sizzler de güzel vakit geçirebilirsiniz.

Chelsea Market: Bir bina bloğunu dolduran devasa bir kompleks olan Chelsea market, organik ürünlerden günlük mandıra ürünlerine, dünya mutfağından taze deniz ürünlerine kadar aklınıza gelecek tüm gıda ürünlerine ulaşabileceğiniz bir mekan.

 

 

 

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account