Amerika’dan Öğrenci Vizesi Nasıl Alınır?

Amerika’dan Öğrenci Vizesi Nasıl Alınır?

Her yıl ülkemizden binlerce insan herhangi bir nedenle Amerika Birleşik Devletlerine seyahat ediyor. Bu seyahatlerden önemli bir kısmını turistik seyahatler oluştururken, diğer önemli bir kısmını da iş ve eğitim seyahatleri oluşturuyor. Her ne sebeple gidilirse gidilsin, Amerika’dan vize almanın o kadar da kolay bir iş olmadığını bilen bilir. Birçok Avrupa ülkesine oranla vize başvurularını daha titizlikle ince eleyip sık dokuyan Amerikan elçilikleri, bu titizliklerine karşın kısa süreli değil oldukça uzun süreli ve çoklu giriş çıkış yapılabilen vizeler vermeyi tercih ediyor. Bunun yanında Amerika’dan vize alırken ne amaçla Amerika’ya gidiyor olduğunuz da oldukça önemli. Hem başvuru süreci, hem başvuru biçimi hem de alınan vize, bu amaca göre şekilleniyor. Sizler için Amerika’da eğitim almak isteyen birinin öğrenci vizesi almak için yapması gerekenleri araştırdık;

Öncelikle Amerika’dan F1 denilen öğrenci vizesini alabilmek için ilk yapılması gereken şey, Amerika’da herhangi bir eğitim kurumuna kayıt yaptırmak.

Kısa ya da uzun süreli herhangi bir eğitim kurumuna kayıt yaptırdıktan sonra, o kurumdan talep edilecek kabul belgesi, Amerika’dan öğrenci vizesi almanın ilk ve en önemli yolu. Kayıt yaptırılması gereken bu kurum kısa süreli bir dil okulu ya da kısa bir sertifika programı olabilirken, uzun süreli eğitim veren bir yüksek okul ya da üniversite de olabilir. Bu şekilde bir eğitim kurumuna kayıt yaptırdıktan sonra ilgili kurumdan alınan kabul belgesi, tamamlanması gereken evrakların başında geliyor. Bu evraka ulaştıktan sonra ilk yapılması gereken şey, Amerikan elçiliğinin sitesine girerek online başvuru formunu doldurmak. Bu formu doldurduktan sonra, sizden talep edilen başvuru harcını yatırarak bir görüşme randevusu düzenlemek. Görüşme randevusu da başvuru formunun doldurulduğu web sitesinden alınabilir.

Bu sırada randevu tarihine kadar sizden istenilen diğer belgeleri toplamaya başlayabilirsiniz. Toplamanı gereken belgeler, nüfus kaydı örneği, sabıka kaydı ve ikametgah kaydı gibi kişisel bilgilerinizi gösteren evraklardır. Bu evrakların yanında sunacağınız bazı belgeler Amerika öğrenci vizesi almanızı kolaylaştıracak bazı etkilere sahiptir. Örneğin Türkiye’de kayıtlı olduğunuz bir eğitim kurumu varsa, bu kurumdan alacağınız bir referans yazısı işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Aynı zamanda Türkiye’de herhangi bir kurumda sigortalı olarak çalışıyorsanız, yine bu kurumdan alacağınız “geri döndüğünüzde tekrar çalışmaya başlayabileceğiniz” yönünde bir yazı yine işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Bu gibi evrakların işinizi kolaylaştırmasının en önemli nedeni de Amerika’da eğitiminizi tamamladıktan sonra ülkeye dönme ihtimalinizi güçlendirmesidir.

Tüm bu evrakların yanında en önemli kriterlerden biri de, herhangi bir bankada bulunan ve Amerika’da bulunduğunuz zaman zarfında geçiminizi sağlamaya yetecek kadar para bulundurmanızdır. Bu kendi hesabınız olabileceği gibi birinci derece bir yakınınızın hesabı da olabilmektedir. Fakat bu hesap bir yakınınıza aitse mutlaka o kişiden bir sponsorluk yazısı almanız gerekmektedir. Bu evrakların tamamını topladığınızda yapmanız gereken tek şey vize randevunuza giderek, vize görüşmesini yapak ve hakkınızda çıkacak kararı beklemektir.

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account