PASİFİK KIYILARINI KEŞFETMEYE HAZIR MISIN?

PASİFİK KIYILARINI KEŞFETMEYE HAZIR MISIN?

Hangi coğrafyanın hangi tarihte kimler tarafından keşfedildiğinin aslında çok da bir önemi yok. Tabi sizin tarafınızdan hala keşfedilmemişse. Eğer hala tatil planlarınıza Amerika’yı eklemediyseniz, bu dünya üzerinde eşi benzeri bulunmayan kıta, keşfedilmek üzere sizleri bekliyor.

Sizleri Pasifik Kıyıları‘nın en gözde şehirleriyle tanıştırmak istiyoruz;

LOS ANGELES

18 milyonluk nüfusuyla Amerika’nın en kalabalık 2. şehri olma özelliği taşıyan Los Angeles, bu özelliğinin aksine oldukça sakin ve düzenli bir şehir. Ortalama 1 ay dışında yılın her dönemi güneşli olan Los Angeles’da gezip görmek için çok fazla alternatif bulunuyor. Bu alternatiflerden ilki, Beverliy Hills’tir. Los Angeles’in en ünlü semti olan Beverly Hills’i bu kadar önemli kılan şey ise çok sayıda Hollywood yıldızının bu semtte yaşamasıdır. Ayrıca dünyanın en zengin iş adamlarına ait malikanelere ev sahipliği yapan semtte şansınız varsa dünya starlarıyla dahi karşılaşabilirsiniz. Beverly Hills ile aynı özelliklere sahip bir diğer yıldız semti ise Malibu’dur.

Beverly Hills’e göre daha sakin ve daha doğal olan Malibu, şehrin biraz dışında konumlanır. Los Angeles’ta alışveriş ve eğlencenin merkezi olarak değerlendirilebilecek yer ise Santa Monica’dır. Kilometrelerce uzanan muhteşem plajı, çok sayıda lunapark ve restoranı, araç trafiğine kapatılmış yüzlerce mağaza ve gece kulübünün bulunduğu Santa Monica, Los Angeles ziyaretçilerinin en uğrak yeridir. Amerikan film endüstrisinin kalesi olan Los Angeles’ta bu havayı solumanın en iyi yolu ise Sunset’e gitmektir. Çok sayıda, otel, gece kulübü, bar ve restoranın bulunduğu Sunset için Lon Angeles’ta kalbin attığı yer ifadesini kullanabiliriz. Filmlerde görmeye alışık olduğumuz ünlü Hollywood tabelası da yine bu bölgede bulunmaktadır.

Los_Angeles

LAS VEGAS

Bırakın dünyanın bir ucundan Amerika’yı keşfe çıkanları, bu olağanüstü ülkede yaşayan birçok insanın da rüyalarını süsleyen bir şey varsa o da uzun bir Las Vegas tatilidir. Zenginliğin, lüksün, gösterişin ve ihtişamın merkezi olarak değerlendirebileceğimiz bu rüya şehirde gezip görmek ve Amerikan rüyasına kapılmak için çok sayıda adres bulunuyor. Bu adreslerden ilki ve en ünlüsü hiç şüphesiz Las Vegas’a kimliğini kazandıran yer olan Strip’tir. Las Vegas’ın en ünlü otellerinin ve en ünlü kumarhanelerinin bulunduğu Strip’te, burada geçirilen her gün bir tur atarak kendinizi film setinde gibi hissedebilirsiniz.

Las Vegas’ın bir diğer çekim merkezi olan yer ise Green Valley’dir. Strip’te görülen çok sayıdaki otel ve kumarhanenin işletmecisi ve sahiplerinin malikanelerine ev sahipliği yapan Green Valley’de görülebilecek malikanelerin değerleri milyon dolarlarla ifade edilmektedir. Las Vegas’ta geçireceğiniz zaman boyunca alışveriş gibi şeylere zaman ayırmak istenilirse gidilmesi gereken yer Downtown’dır. Las Vegas ilk kurulduğunda şehir merkezi olarak planlanan Downtown, artan kumarhane ve otel sayısını karşılayamadığı için şehir merkezi Strip’e kaymış olsa da burada bulunan oteller ve alışveriş merkezleri de görülmeye değerdir. Las Vegas durağında mutlaka görülmesi gereken bir diğer yer ise Kuzey Las Vegas’tır. Burayı bir çekim merkezi yapan en önemli özelliği ise ünlü Las Vegas Hız Yolu’na sahip olmasıdır. Her yıl televizyon başında heyecanla izlediğimiz Grand Prix araba yarışmaları bu bölgede düzenlenmektedir.

Las_Vegas


SAN FRANCISCO

Amerika denildiğinde New York’tan sonra akla ilk gelen şehir nedendir bilinmez ama San Francisco’dur. San Francisco’da mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında şehri kartpostallara taşıyan ünlü Golden Gate köprüsü gelir. Şiddetli okyanus rüzgarları nedeniyle yapılamayacağı düşünülen Golden Gate, bu düşüncelere rağmen ciddi bir çalışma sonucu başarıyla hayata geçirilmiş bir proje olma özelliği taşır. Özellikle yaz aylarında şehre hakim olan sis ile muhteşem bir görünüme ulaşan Golden Gate, günün belirli saatlerinde yayalar tarafından ücretsiz olarak gezilebiliyor. Golden Gate dışında San Francisco’da bulunulan süre boyunca en çok zaman geçirilecek olan yer Civic Center’dır.

Şehir merkezi olarak düşünebileceğimiz bu yer şehrin en ünlü ve en hareketli noktası olan Union Meydanı’na ev sahipliği yapar. Alışveriş konusunda da oldukça popüler olan bu meydan ve civarı aynı zamanda turistler tarafından sıkça ziyaret edilen Modern Sanatlar Müzesine de ev sahipliği yapar. Eşcinsel bir parti yöneticisinin belediye yönetimini devralmasıyla dünyanın ilk eşcinsel yönetimini deneyimleyen yer olan San Francisco’da bu atmosfer hala hakimdir. Özellikle bu konuya ilgi duyanların uğraması gereken yer ise Castro Street’tir. Castro Street gibi ünlü olan bir diğer yaşam alanı ise China Town’dır. Adından da anlaşılacağı üzere Çinlilerin yaşadığı bu bölge Amerika’nın en büyük Çin mahallerinden biri olma özelliği taşır.

San_Francisco

NEW YORK

New York… Hudson nehri kıyılarına kurulmuş. 18,7 milyon nüfusuyla ülkenin en kalabalık metropolü. Medya, kültür, yemek, moda, sanat, araştırma, finans ve ticaret merkezi. Dünyanın en geniş, en uzun ve en ünlü gökdelenlerinden örnekler de bu şehirde bulunuyor. Şehir, 5 bölgeye ayrılıyor. Her bölgenin kendi içinde bir düzeni ve kültürü var. Manhattan, Brooklyn, Queens, Bronx ve Staten Island’ın her biri tek başına bir şehir olabilecek niteliklere sahip. Popüler kültürde karşımıza çıkan bu yerler bir araya gelerek dünyanın en önemli ve eğlenceli kentini oluşturuyor.

New York’un pek çok anıtı, ABD’nin ulusal simgelerinden biri. New York’un başlangıç seviyesi kabul edilen Özgürlük Anıtı, Empire State ve Brooklyn Köprüsü gibi… Daha derine indiğinizde sanatla gelişen, ticaret ile zenginleşen ve 7/24 yaşayan çok kültürlü bir metropol ile karşılaşıyorsunuz. New York’un geniş nüfusu, dünyanın en ünlülerinden zenginlere ve evsizlere kadar uzanıyor. Yüzbinlerce göçmen burada yaşamaya çalışıyor. İngilizler, Afrikalılar ve İtalyanlar çoğunlukta. Taksi şoförlerinin çoğunluğunu ise Hintliler veya Araplar oluşturuyor.

new-york

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account