AMSTERDAM’DA BUNLARI YAPMADAN DÖNMEYİN

AMSTERDAM’DA BUNLARI YAPMADAN DÖNMEYİN

Dillere destan güzellikteki kanalları, birbirinden özel müzeleri, efsane gece hayatı ve daha saymakla bitmeyecek birçok ayrıntıyla Amsterdam, yıllardır Türk seyahat severleri kendine hayran bırakıyor. Amsterdam, bütün güzelliklerinin yanı sıra yakın ve kolay ulaşılabilir olmasından kaynaklı da Türk seyahat severlerin en gözde yurtdışı tatil destinasyonları arasında yer alıyor. Öyle ki, artık bu şehre hafta sonu kaçamakları dahi yapılıyor. Sizler için dünyanın en güzel şehirlerinden biri olan Amsterdam’da yapmadan dönülmemesi gereken şeyleri bir araya getirdik;

AMSTERDAM MÜZESİ İLE ÖNCE BÜTÜNÜ GÖRÜN

Amsterdam Müzesi, Amsterdam tatiline başlamanın en eğlenceli ve en interaktif yollarından biri. Barındırdığı sanat eserlerinin  yanı sıra çok sayıda video ve grafik ile Antikçağ’dan bugüne şehrin tarih ve kültürüne ilişkin bilgilerin edinilebileceği müzede moda, yemek, eğlence ve daha birçok şeye dair eğlenirken bilgi edinebilirsiniz. Müze’de sürekli değişen bir sergi trafiği ile de Amsterdam’ın sanat yaşamına dokunma fırsatı bulabilirsiniz. İki giriş ve iki çıkışı bulunan müze 10.00 – 17.00 saatleri arasında hizmet veriyor.

Amsterdam_Müzesi

AÇIK HAVA PAZARLARI

Amsterdam’da isteseniz de istemeseniz de karşılaşacağınız şey açık hava marketleri yani pazarlardır. Şehrin neresinde olursanız olun mutlaka içinde ilginizi çekecek bir şeylerin olduğu bir Pazar ile karşılaşmanız muhtemel. Gece kulüplerinden sonra kent sakinleri ile en çok karşılaşma olanağının bulunduğu pazarlardan en ünlüsü Waterlooplein. Geniş ürün yelpazesi ile ünlü Waterlooplein’de mutlaka ilginizi çekecek bir şeyler vardır. İçinde 250 tezgah bulunan ve bu özelliği ile Avrupa’nın en büyük pazarlarından biri olan  Albert Cuyp, organik yiyecek ve içeceğin en bilinen adreslerinden biri olan Noordermarkt ve sanatın, edebiyatın halkla buluştuğu Spui diğer alternatif pazarlarınızdan bazıları.

Amsterdam_sokak_pazari

DAM MEYDANI

Tarihi Dam Meydanı, hiç şüphe yok ki Amsterdam’ın en önemli noktası. Şehrin kalbi olarak değerlendirilebilecek bu meydan, şehrin diğer birçok çekim merkezine ulaşmak için kullanılacak mihenk noktasıdır. Dev ve tarihi katedralleri seyretmeye doyamayacağınız bu meydan yapısal güzelliğinin yanı sıra hemen her gösteri ve kutlamanın da ev sahipliğini yapması nedeniyle kelimenin tam anlamıyla bir merkezdir. Amsterdam seyahatiniz boyunca yolunuzun sık sık bu meydana çıkacağından hiç şüpheniz olmasın.

Amsterdam_Dam_Meydani

VONDELPARK’DA HUZURA DOKUNUN

Amsterdam’ın en iddialı olduğu konulardan biri de sıkıcı ve stresli şehir hayatından kaçmak için size çok sayıda sığınak sunabilme özelliğidir. Şehrin birçok noktasında yeşille kaplı geniş parklar bulabilir ve buralarda dilediğiniz kadar vakit geçirebilirsiniz. Huzuru gözeneklerinizde hissedebileceğiniz bu parklardan en popüleri ve en çok tercih edileni Vondelpark’tır. Muhteşem güzellikteki yürüyüş ve bisiklet yolu, çimlere uzanıp kitap okumak için geniş mi geniş çimleri ve hatta piknik dahi yapabileceğiniz ferah alanlarıyla Vondelpark, Amsterdam’ı keşfederken kendinizi de dinleme olanağı bulabileceğiniz özel noktalardan biri. Parkın özellikle yaz aylarında çok sayıda sanatçının açık hava performanslarına ev sahipliği yaptığını da unutmayın.

Amsterdam_Vondelpark

EFSANE RED LİGHT DİSTRİCT

Gelelim amsterdam’ın dünyaca ünlü turistik noktası Red Light District’e.. Adını kırmızı aydınlatmalarından alan bu cadde Amsterdam’da eğlencenin en top ve neredeyse tek merkezi olma özelliği taşır. Çevresinde çok sayıda coffeshop, bar ve sex kulüpleri bulunan bu cadde de, daha önce ne ile karşılaşacağınız konusunda bir fikriniz yok ise ciddi bir kültür şoku yaşamanız mümkün. Gezmek için kişisel tercihlerin ön planda ve belirleyici olduğu bu caddeyi keşfetmeden önce turizm bilgi bürosundan ya da rehberinizden bilgi almanız önemle tavsiye edilir.

Amsterdam_Redlight

DUYGUSAL BİR DENEYİM; ANNE FRANK MÜZESİ

Amsterdam’ın küçük ama uluslar arası bir sembol olma özelliği taşıyan müzesi Anne Frank, mutlaka görmeniz gereken bir diğer nokta. Nazi istilası sırasında ailesi ile birlikte 2 yıl bir ofiste saklanan Anne Frank, burada dış dünyadan bağımsız geçirdiği 2 koca seneyi tuttuğu günlüğe kaydetmiş. 2 yılın sonunda yakalan ve ailesiyle birlikte toplama kampında hayatını kaybeden Anne Frank’ın 2 yılını geçirdiği bu ofis günümüzde müze olarak kullanılıyor. Anne Frank tarafından tutulan günlüğün ve 2 yıl boyunca kullanılan eşyaların sergilendiği müzede hikayeyi videolarla da öğrenme şansı bulabileceksiniz. Anne Frank Müzesi’nde yaşayacağınız kimi deneyimleri hayatınız boyunca unutamayacağınızdan hiç şüpheniz olmasın.

Amsterdam_Anne_Frank_Müzesi

KANAL BOT TURU

Suyolları ve kanallarıyla ünlü Amsterda’da yapılabilecek en iyi şeylerden biri bir bot turuna katılmaktır. Suyollarını ve dünyaca ünlü kanalları keşfetmenin en iyi yolunun bu olduğunu asla unutmayın. Üstü açık ve kapalı olan botlarda havanın durumuna göre dilediğinizi seçip, şehri bir akarsuyun üzerinden keşfetmek harika duygular yaşamanızı sağlayacaktır. Tur boyunca kanallar ve suyollarını keşfetmenin yanı sıra yüzlerce yıllık geçmişi olan ünlü Amsterdam evlerini de muhteşem bir açıdan fotoğraflama şansı bulabileceksiniz.

Amsterdam_bot_turu

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account