AMSTERDAM’IN GİZLİ HAZİNELERİ

AMSTERDAM’IN GİZLİ HAZİNELERİ

Amsterdam gerçekten keyifli bir o kadar da önemli bir şehir. Bir milyondan fazla nüfusu ile, Hollanda’nın finans, kültür, turizm merkezi.  Venedik’ten daha fazla köprüye ve kanala sahip yapısıyla, bisikletlerin fink attığı bir şehir. Peki bu şehri gezdin tozdun bitirdin. Başka neler yapabilirsin biliyor musun ?

Hollanda şehirleri arasında çok fazla yeşil ve sonunu göremediğin dümdüz çiftlikler var. Bu çiftliklerin arkalarında ise nefis sahil kasabaları… Volendam başta olmak üzere Marken, Edam, Broek in Waterland ve Monnickendam’da Hollanda’nın orta çağ ruhuna ve güzellik yarışmasında birbirine rakip olmuş gibi yanyana dizilen evlerine rastlıyorsun. Hele biri var ki, dillere destan güzellik veya saklı cennet derler ya öyle bir yer ZaanseSchans.

Amsterdam Kasabaları ve özellikleri :

 Balıkçı kasabası Volendam… Aracı parkedip sahile giderken birbirine bakan evlerin olduğu dar sokakta koşmak istedim. Volendam bu bölgede bulunan en turistik kasaba. Nüfusunun büyük kısmını yaşlı insanlar oluşturuyor. Sahil kordonu sıra sıracafeler, pub’larla dolu. Bu publar o kadar konsept duruyor ki, hangisine girsen aklın diğerinde kalabilir. O sebeple bir pazar gününü pek çok Amsterdamlı gibi Volendam’a ayırmanı tavsiye ederim. Denizin ve balığın hakkını vermek için ideal.

volendam2

Peynirin merkezi Edam… Eski bir liman kenti Edam. Peynir üretimi Edam’ın varlık sebebi desem yeridir. Küçük ama keyifle yürünecek bir kasaba. Volendam gibi süslü evleri ve nehir kenarında yürüyebileceğin yürüyüş parkurları var.

Marken sakinleri… Avrupa’da hep aynıdır ya hani. Kilisenin bulunduğu meydan ve çevreleyen küçük evleri. Marken’e Volendam üzerinden botlarla ulaşabilirsin. Burada ne müze, ne de görebileceğin tarihi bir değer var. Buranın esprisi, Hollanda’nın kasaba hayatına tanık olman.

Kutu gibi evleriyle Monnickendam… Edam’a çok benzettim. Varlık sebebi peynir üretimi olan bölgelerden biri. Evler ise yine birbirinden güzel ve şık.

zaandam1

Zengin ve yeşil Broek in Waterland… İlk tespitim zengin bir kasaba olduğu. Bu kasabanın meşhuru yeşili sanırım. Ufak kanallar ve dar sokaklarla biRbirine bağlanan evler şunda mı yaşasak ya da bunda mı duygusu uyandırıyor insanda.

Büyülü ZaanseSchans… Dillere destan güzellik veya saklı cennet derler ya öyle bir yer ZaanseSchans. Çok yel değirmeni gördüm Hollanda’da ama buradaki atmosfere rastlamak mümkün değil. 17. ve 18. yüzyıllarda yaklaşık 600 yel değirmeni varmış, aktif çalışanların sayısı 10. Her bir değirmen farklı bir amaca hizmet ediyor. Bunlardan en ünlüsü ise boya üretminde kullanılan De Kat. Gezdikçe kanal kenarlarında süslü eski evleri ve değirmenlerin büyüsüne kapılıyorum.  Bu evlerden bazıları devlet tarafından korumaya alınmış. Müze, market gibi görevlerde kullanılıyor. Hani bazen tablolarda görürsün ya, arkada yel değirmeni önünde yemyeşil bir bahçe, otlayan inek veya keçi.. Hah! onlar burada işte!

zaandam3

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account