Aomorı Nebuta Festivali Hakkında

Aomorı Nebuta Festivali Hakkında

Japonya’nın Aomori kentinde her yıl 2-7 Ağustos tarihlerinde düzenlenen Nebuta Matsuri (Nebuta Festivali) Japonya’nın en görkemli festivallerinden biridir. Her yıl 3 milyondan fazla ziyaretçi ağırlamaktadır. Altı günlük süre içerisinde Aomori şehri ışık dans ve sanat gösterilerinin yer aldığı göz kamaştırıcı bir ekrana dönüşür.

Festivalin odak noktası her biri en az 4 ton ağırlığındaki Nebuta adı verilen ışıklı dev fenerlerdir. Üç boyutlu olan bu fenerler ahşap ya da bambu ile yapılır ve renkli mitolojik figürlerle kaplıdır. Fenerlerin üzerindeki mitolojik figürler Japon tarihinindeki ünlü generalleri ve bir Japon halk tiyatro türü olan Kabuki karakterlerini tasvir eder.

Tekerlekli olan Nebutalar festivale katılan binlerce Japon tarafından Aomori şehrinde dolaştırılır ve izleyicilere muhteşem bir görsel şölen sunar. Geçit törenine eşlik eden Haneto adı verilen dansçılar flüt ve vurmalı çalgı türleri eşliğinde ışık gösterilerine ritim katarlar.

Aomori-Nebuta-Festivali-1

Festivalin Kökeni

Nebutaların yaklaşık 800 yıl kadar önce gerçekleştirilen savaşlarda ordulara ihtişam katmak ve düşmanların üzerine korku salmak amacıyla kullanıldığı düşünülmektedir. Tarihçiler festivalin kökenleri konusunda fikir birliğine varamamış olsalar da hakkında çeşitli görüşler mevcuttur.

Festivalin geçmişi hakkında bir başka açıklama Nebuta kelimesinin anlamı üzerinde şekillenmiştir. Nebuta Japon dilinde ‘’uyuşukluk’’ anlamına gelmektedir. Hasat zamanının yaklaştığı dönemlerde kutlanan bu festivali uyuyan ruhları uyandırmanın bir yolu olarak görenler de vardır. Başka bir teori ise bize Truva Atını hatırlatmatadır. Dev tahta figürlerin içerisine Japon askerlerinin gizlenerek imparatorluğun düşmanlarına karşı elde ettikleri zaferin günümüze kadar ulaşmış bir ifadesi olduğu düşünülmektedir.

Nebutalar zamanla bazı değişikliklere uğramışlardır. Örneğin nebutaları aydınlatan binlerce mum zamanla yerini jenaratörler tarafından desteklenen ampullere bırakmıştır. Ayrıca nebutaların bambu çerçeveleri de yerini tellere bırakmış ve sık sık ortaya çıkan yangınlara karşı önlem alınmıştır.

2001 yılında Londra British Museum’da gerçekleştirilen Nebuta sergisi bu festivalin dünya çapında tanınmasına neden olmuş ve dünyanın her tarafından ziyaretçi çekmeye başlamıştır. Siz de bu muhteşem görsel şölene katılmaya ve hanuta dans kostümü kiralayarak yaz aylarının getirdiği uyuşukluğu üzerinizden atmaya ne dersiniz?

Aomori-Nebuta-Festivali-2

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account