ARNAVUTLUK’UN BİN PENCERELİ ŞEHRİ BERAT

ARNAVUTLUK’UN BİN PENCERELİ ŞEHRİ BERAT

Balkan Turu yapanlar bilir Arnavutluk’un en ilgi çekici şehri Berat’tır. Osmanlı İmparatorluğu’nun beş asır hüküm sürdüğü Berat; beyaz boyalı, çok pencereli ve kırmızı kiremitli çatılı evleri ile kendinizi Safranbolu’da gezer gibi hissedebileceğiniz, Arnavutluk’un en eski yerleşim yerelerinden biridir. Eşsiz güzellikteki tarihi binaları ile tüm ülkede tarihi dokusu en iyi korunmuş kent burasıdır.

Dağların tepesine konumlanmış Berat Kalesi’nin eteklerine sıralanmış bu tarihi evler nedeniyle “Bin Pencereli Şehir” ve “Beyaz Şehir” olarak adlandırılmış. Haydi gelin bu bin pecereli şehri beraber gezelim…

Türkiye’den Berat’a gitmek için öncelikle Arnavutluk’un başkenti Tiran’a gitmeniz gerekiyor. Çünkü ülkedeki tek havalimanı burada. Toplu taşıma ile bu şehre ulaşmak zor olacaktır, zira ülke bu açıdan pek gelişmiş sayılmaz. Biz yarım günlük Tiran gezimizin ardından 125 km mesafedeki Berat’a geçiyoruz. Eğer bir Balkan turu ile ülkeye geldiyseniz zaten gezi rotanızda otomatikman Berat olacaktır.

Arnavutluk’un orta kısmında bulunan yaklaşık 75.000 nüfuslu şehrin Mangalem olarak bilinen eski kent merkezi 2008 yılında UNESCO Dünya Mirası listesine eklenmiş. 2.400 yıllık geçmişe sahip bu şehrin tarihi ve kültürel dokusunu koruması, 1961 yılında Enver Hoca tarafından “Müze Kent” olarak ilan edilmesine borçlu. Bu sayede şehir çevresel faktörlerden etkilenmeden, taş duvarlı evlerin sıralandığı Arnavut kaldırımlı dar sokakları ile tarihi kimliğini korumayı başarmış.

 

 

Tomor ile Shpirag dağları arasında uzanan Berat, Osumi nehrinin iki yakası üzerine kurulmuş. Bir yakasında Müslüman diğer yakasında Hristiyan mahallelerinin yer aldığı nehrin üzerinde ise Gorika Köprüsü uzanıyor. Köprü 18. Yüzyılda Ahmet Kurt Paşa tarafından yaptırılmış. İlk yapıldığında ahşap olan köprü daha sonra taş olarak yeniden inşa edilmiş. 2012 yılında ise beyaz taşlarla yeniden restore edildikten sonra “Beyaz Köprü”olarak adlandırılmaya başlamış.

Kentte gezilecek yerlerin başında Berat Kalesi geliyor. Kaleye girdiğinizde bir köy ile karşılaşıyorsunuz. Kalenin içerisinde yaşamın devam ediyor olması başta ilginç geliyor ama sokakları gezdikçe burada yaşayanların ne kadar da şanslı olduğunu düşünmeden edemiyoruz. Kale içerisinde Onufri Müzesi, Enver Hoca’nın villası, freskleri ile ünlü Kutsal Üçlü Kilisesi. Kalenin en güzel noktası ise tüm  şehri tepeden izleyebileceğiniz seyir terasları. Manzara muhteşem. Karşınızda karlı tepeleri ile dağlar tüm heybeti ile size bakıyor.

Kaleden aşağı indiğinizde Mangalem mahallesinin dar sokaklı arnavut kaldırımlı sokaklarında kendinizi bulacaksınız. Bu sokaklarda kaybolmak bu şehirde yapacağınız en iyi şey olabilir. Osmanlı dokusunun hakim olduğu bu sokaklarda dolaşıp, hediyelik eşya vb. alışverişinizi de yapabilirsiniz.

Nehir kenarında yaptığımız bir yürüyüş sonrası karşıya Hristiyan mahallesine geçiyoruz. Buradaki evler Müslüman mahallesi tarafındaki kadar bakımlı değil, ancak sokakların arasında görkemli bir ortodoks kilisesi var, içeri girip görmeye değer. Bu mahalle ile Berat’ın nehrin karşısındaki sınırı çizilmiş. Dağların arkası artık başka bir şehir.

Tüm Arnavutluk da olduğu gibi burada yemeniz gereken şeyler benzer. Sabah kahvaltısını meşhur Arnavut böreği ile yapabilirsiniz, biz en çok ıspanaklı olanları beğendik. Öğlen yada akşam yemeği için ise Elbasan tavayı öneririz. Bunlar dışında tüm et yemekleri oldukça lezzetlü ve porsiyonlar büyük. Fiyatların ise gayet uygun olduğunu söylememe gerek yoktur sanırım.

 

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account