Aşıklar İçin 5 Romantik Avrupa Şehri

Aşıklar İçin 5 Romantik Avrupa Şehri

Yurt dışında geçirilen her tatilin mutlaka unutulmaz yanları olacaktır. Gidilen şehrin farklı kültürü, coğrafyası, bize garip gelen alışkanlıkları ve daha birçok şey, yurt dışı tatilini klasik deniz-kum-güneş tatilinden ayıran özelliklerdir. Fakat bazı şehirler, belli başlı duyguları karakterize etmede oldukça başarılıdır. Mesela şehre girdiğiniz anda, şehrin romantik yapısı hemen duygularınızı kışkırtabilir. Bu şehirlerde yaşanan gün batımı ritüelleri, el ele dolaşılan sokak araları ve şık bir restoranda yenen akşam yemeği diğer şehirlere oranla belirgin bir biçimde romantik bir atmosfere sahiptir. Sizler için Avrupa’nın en romantik 5 şehrini bir araya getirdik;

PARİS

Bir duygunun bir şehirle bütünleşmiş, iç içe geçmiş haline Paris denir. Bu duygu şüphesiz aşk ve romantizmdir. Muhteşem görünümüyle Eyfel Kulesi, sanatı ruhunun derinliklerinde hisseden ressamları ve sokak sanatçıları, saten masa örtüleriyle donatılmış romantik restoranlar, her sokak köşesinde satılan çikolatalı krepler ve daha birçok ayrıntıyla Paris, aşkın kesinlikle doruklarda yaşanabileceği bir şehir. Tüm dünya mutfaklarına ait restoranlarının yanı sıra dünyaca ünlü Fransız mutfağının seçkin lezzetlerine varıp, günün çoğunu sokak aralarında geçirmek Paris’te yapılabilecek en iyi şey. Gün batımında Eyfel kulesinin tepesinde el ele tutuşup, şarap yudumlamak gibi bir şansınız da varsa, romantizmin sınırlarını Paris yardımıyla zorlayacaksınız demektir.

Paris

VENEDİK

Aşık olmak ile şehrin dar sokaklarında kaybolmak arasında derin bir ilişki olduğunu düşünüyoruz. Yoksa tüm romantik şehirlerin ortak noktası nasıl böyle bir şey olabilir ki? Tüm İtalyan şehirleri gibi Venedik’te de en rahat bulunabilecek şey kaybolmaya müsait labirent şeklindeki dar sokaklar. Tabi ki Venedik’in en romantik tarafı bu değil. Batmakta olan bir yüzen şehirdir Venedik. Kiralayacağınız gondol ile bu şehrin üzerinde yüzmek, ışıklandırılmış köprülerin altından geçerken şarabınızı yudumlamak ve hafif hafif arka sokaklardan yayılan İtalyan ezgilerine kulak vermek. Bundan daha romantik ne olabilir ki?

Venedik

BARSELONA

Hafif nemli bir yaz akşamıysa, karanlık plajı aydınlatan tek şey ay ışığı ve önünüzde yanmakta olan kamp ateşiyse ve tutkulu bir İspanyol gencinin gitarından çıkan ezgilerle kendinizden geçiyorsanız tam olarak Barselona’dasınız demektir. Muhteşem tarihi, görkemli binaları, enfes mutfağı ve dünyaca ünlü plajlarıyla Barselona, romantik duyguların en uçlarda yaşanılacağı şehirlerden. Üstelik bir çift olarak Barselona’ya gitmek zorunda değilsiniz. Yaz aşklarıyla ünlü olan Akdeniz’den oldukça etkilenmiş olan Barselona’da başlayan aşkların mutlu sonla bitme olasılığı oldukça yüksekmiş. Şehrin romantik ruhundan kaynaklanıyor olsa gerek. Eğer şanslıysanız, el ele Barselona sokaklarında yürürken yaz yağmuruna dahi yakalanabilirsiniz.

Barselona

PRAG

Romantizmin başkenti her ne kadar Paris olsa da, bu konuda ona en güçlü rakip kesinlikle Prag. Hitler’in dahi bombalamaya kıyamadığı güzelliklere sahip olan bu Orta Avrupa şehri, Paris kadar romantik olsa da, bohem kimliğini asla bir kenara bırakmıyor. Bu nedenledir ki, Prag’da romantizmin doruklarda hissedileceği mevsim sonbahardır. İhtişamlı Prag Kalesi’nden aşağı doğru bakarak çikolatalı pasta görünümlü evleri izlerken, Arnavut kaldırımlı sokaklarda oturup sıcak şarabınızı yudumlarken ya da Vltava Nehri üzerinde salınan sarı yaprakları seyrederken eğer yanınızda ruh eşiniz varsa romantizmin sınırlarını zorlayabilirsiniz. Eğer yoksa biten bir aşkın hüznünü doya doya yaşamanız için gereken her şeyi Prag size verecektir.

Prag

ROMA

Aziz Valentine’ı tanır mısınız? Hani şu Happy Valentine’s Day’deki Valentine. Roma’da yaşamış bir din adamı olan Aziz Valentine’a hediye edilmiş bir günmüş meğer sevgililer günü. Sadece bunu bilmek sanırız yeterlidir Roma’nın ne denli romantik bir şehir olduğunu anlamak için. Bu şehrin en büyük avantajı, gezip görmeniz gereken yerlerin tamamının birbirine yürüme mesafesinde olması. Bu tarih ve estetik dolu yapılar arasında sevgilinizin elini tutarak yürüyeceğiniz çok fazla zamanınızın olacağı anlamına geliyor. Bu duraklardan birinin de ünlü Aşk Çeşme’si olduğunu unutmayın.

Roma

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account