AŞKIN VE IŞIĞIN ŞEHRİ: VALENCIA – Video

AŞKIN VE IŞIĞIN ŞEHRİ: VALENCIA – Video

Romalılar tarafından kurulan Valencia, tarihte birçok farklı kültüre ev sahipliği yapmış. “Cesur yürekli” anlamı olan Valencia, Barcelona ve Madrid’den sonra  İspanya’nın 3. büyük kentidir. Valencia’da kısa bir gezinin ardından burada yaşayabilme düşüncesinin kafanızda oluşması mümkün. Çünkü şehirde aradığınız her şeyi bulabilirsiniz. Yeme içmeden, sosyal yaşama kadar birçok şey sizi fazlasıyla memnun edecek. Akdeniz’e kıyısı olan Valencia, Avrupa’nın en büyük 4. limanına sahip. Burası aynı zamanda İspanya’nın yemek kültürü olan “Paella”nın da anavatanı. Yeşilin maviyle bir arada olduğu Valencia elindeki değerlere rağmen kabuğunda saklı kalmayı tercih ediyor. Burada yaşayanlar ise Valencia’yı aşkın ve ışığın şehri olarak adlandırıyor.

BİLİM VE SANAT ŞEHRİ

Valencia aynı zamanda bilimin ve sanatın şehri. Bu anlamda geniş bir alanda hizmet veren “City of Arts and Sciences” yani Sanat ve Bilim Şehri adında bir kompleks bulunuyor. Burası şehrin en turistik merkezi durumunda. Modern mimari ile yapılmış olan bu komplekste bilim ve sanata hizmet eden 6 farklı devasa bina bulunuyor. Burada tiyatro, dans ve opera gibi kültürel aktivitelerin yanı sıra bilim ve teknoloji müzelerini görme şansına sahipsiniz. Komplekste ayrıca 500 farklı cinsten 45 bin deniz ve okyanus canlısını barındıran Akvaryumu da gezebilirsiniz.

valencia bilim sanat

PAELLA’NIN ANAVATANI

İspanya gastronomi anlamında çok gelişmiş bir ülke. Dünyanın en iyi restoranlarını bulabilirsiniz. Tabii ki İspanya’da yemek denilince akıllara ilk olarak “Tapas ve Paella” gelir. İşte “Paella”nın anavatanı Valencia dersek yanlış olmaz. Şehirde pirinç bolca yetiştiği için böyle bir yemek ortaya çıkmış. Sarılığını içindeki safrandan alan ve beyaz et, kırmızı et ve deniz mahsullerinden yapılan “Paella” günümüzde turistlerin en çok tercih ettiği İspanyol yemeği olarak dikkat çekiyor.

valencia paella

SOKAKLARDA NOSTALJİK BİR HAVA

Valencia’da sokaklar kalbinizi çalacak cinsten. Şehirdeki yapıların görünümü birbiriyle çok güzel bir uyum içinde bulunuyor. Valencia Katedrali’nden üniversiteye, müzelere ve evlere kadar birçok yapı sokakları süslüyor. Özellikle Old Town Bölgesi’ndeki evlere baktığınızda nostaljik bir havayla karşılaşıyorsunuz. Plajları, marinası, kafeleri, teraslı restoranları ve gece kulüpleriyle her kesime hitap eden bir yer Valencia.

valencia sokak

 

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account