ASYA’NIN EGZOTİK ÜLKESİ VİETNAM…

ASYA’NIN EGZOTİK ÜLKESİ VİETNAM…

Vietnam, Güneydoğu Asya’nın en güzel turistik ülkeleri arasında gösteriliyor. Özellikle son dönemlerde gezginlerin ilgisini çeken ülke tarihi mekanları, zengin kültürü ve doğal güzellikleriyle beğenisini kazanıyor. Eğer sıra dışı bir rota arıyor ve maceracı bir ruha sahipseniz, Vietnam’ı mutlaka listenize almalısınız.

Vietnam, tarihi birçok savaşa ve dünyanın bilinen önemli savaş filmlerine sahne olmuştur. Bulunduğu coğrafi konumu ile Moğollar, Hollandalılar,  Fransızlar, Amerikalılar, Songlar gibi medeniyetler tarafından sürekli olarak ele geçirilmeye çalışılmış.

Ülkenin en güzel ve en önemli şehirlerini Ho Chi Minh, Hanoi ve Hue oluşturuyor. Bu şehirlerde gezilecek o kadar çok yer var ki, adeta saymakla bitmiyor. Ayrıca bu yerleri gezerken Vietnam’da festivalleri de kaçırmayın. Çünkü bu festivallerde ziyaretçiler çok farklı bir deneyime tanık oluyor. Giong Festivali, Hue Festivali, Bai Dinh Pagoda Festivali,  Ooc Om Bac  Temple Festivali gibi birbirinden farklı festivallerde insanlar doyasıya eğleniyor. Bu festivaller hem ülkenin tüm savaş kahramanlarını övmek hem de halkı eğlendirmek amaçlı olarak  tüm yıl boyunca farklı dönemlerde kutlanıyor. Tarihte adı savaşlarla, popüler kültürde ise savaş filmleri ve festivalleri ile anılan Vietnam’da gezilecek  yerlere bakalım…

VİETNAM’IN BÜYÜLEYİCİ BAŞKENTİ HANOI

Hanoi, Vietnam’ın başkenti aynı zamanda en büyük ikinci şehridir. Hanoi, bulunduğu coğrafi konumundan dolayı Hanoi, ”akarsularla çevrili il” anlamına geliyor.  Hanoi; setlerle desteklenmiş, bir deltanın ortasında yer alan gelişigüzel kanallar ve su yolları ağları ünlü bir şehirdir. Hanoi’de son zamanlarda inşa edilen görkemli yapıları ve planlı modern bir dönüşüm ile Güneydoğu Asya’nın yükselen yıldızı olarak biliniyor. Hoan Kiem Gölü çevresinde kurulan şehir, ekonomik, siyaset ve kültürel olarak ülkenin merkezi konumundadır.

Hanoi’de bulunan Tek Sütunlu Pagoda, ülkenin en önemli yapılarından biridir. Vietnam’da tarihi bir Budist tapınağı olan yapı çok sayıda ziyaretçi alıyor. Burası Vietnam’ın en ikonik tapınaklarından biri olarak görülüyor. Tapınak, 1028’ten 1054’e kadar ülkeyi yöneten İmparator Ly Thai Tong tarafından yaptırılmıştır.

Hanoi’den yaklaşık 4 saat uzaklıkta bulunan ve Vietnam’ın doğa harikası olarak bilinen Halong Bay de görmeniz gereken yerlerden biri. Ülkenin kuzeyinde kalan ve uzunluğu 120 km olan bu bölgede muhteşem deniz manzarası, olağanüstü mağaralar, göller ve balıkçı köyleri sizi bekliyor. UNESCO Dünya Mirası listesinde bulunan Ha Long Bay Körfezi’nde Vietnam’ın olağanüstü doğasını görme şansını yakalayabilirsiniz.

SAIGON (HO CHI MINH CITY)

Vietnam’ın en kalabalık şehri olan Ho Chi Minh City, kısaca HCMC olarak biliniyor. Hayvanat bahçesi ve botanik bahçeleri şehrin en gözde turistik mekanları arasında gösteriliyor. Vietnam’ın popüler bir turistik şehri olmasının yanı sıra iş ve finans merkezi olarak da biliniyor. Ho Chi Minh City; klasik Fransız mimarisini yansıtan şık görünümlü gökdelenleri ve etkileyici tapınakları ile dünyanın dört bir yerinden turist çekiyor. Şehri gezdiğinizde de birçok yapıda Fransız mimarisini hissediyorsunuz.

NOTRE DAME KATEDRALİ

Paris’te bulunan ve aynı adı taşıyan katedralin bir kopyası olan tarihi katedraldir. Ho Chi Minh City’ye gittiğinizde mutlaka görülmesi gereken görkemli yapılardan. Notre Dame Katedrali’nin yapımında kullanılan malzemelerin Fransa’dan getirtilmiş olması bu yapıyı ilginç kılan özelliklerden biridir. Katedralin yapımına 12. yüzyılda başlanmış ve 200 yıldan fazla sürmüş. Katedral üzerindeki farklı mimari tasarımlar, binanın inşa edildiği zamanların değişiminin kanıtıdır.

Oldukça geniş bir alan kapsayan katedral, genel olarak Fransız Gotik mimari tasarımına sahiptir. Katedralin en gözde özelliği, dış kısımda bulunan iskeletler ve sütun olarak kullanılan kişisel heykellerdir. Katedral içerisinde çeşitli sanat eserleri,  tarihi kalıntılar ve Orta Çağ’dan kalma eşyalar sergileniyor. Notre Dame Katedrali’nde on tane dev çan bulunuyor. Bu çanlar ise kilisede çeşitli etkinliklerde ve hizmetlerde kullanılıyor.

 BEN THANH PAZARI

Vietnam’da 1912’den günümüze kadar devam eden tarihi pazar, çok büyük ve sürprizler ile doludur. Ülkeye gelen tüm turistlerin mutlaka ziyaret ettikleri yerlerin başında geliyor. Vietnam’a özgü her türlü hediyelik eşyanın bulunduğu pazar çok geniş bir alan kaplıyor. Pazarda istediğiniz her şeyi bulabiliyorsunuz: sebzeler, meyveler, baharatlar, yiyecek, içecekler, şifalı otlar, elektronik eşyalar, kıyafetler, ayakkabılar, hediyelik eşyalar, mücevherat, el sanatları gibi ürünleri oldukça uygun fiyata bulabiliyorsunuz.

ULUSAL SAVAŞ MÜZESİ

Vietnam’da gezisi için mutlaka görülmesi gereken yerlerin arasında geliyor. Tarihin önemli bir dönemine damga vurmuş olan Vietnam Savaşı’ndan kalma eserlerin tümü burada sergileniyor. Müzeyi gezerken savaşın her anına şahit oluyorsunuz. Müzede fotoğraflar, silahlar, askerlerin heykelleri ve savaşta kullanılan tüm malzemeler sergileniyor. Vietnam Savaşını daha iyi anlamak ve yakından tanık olmak için bu müzeyi gezmeniz yeterli oluyor.

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account