ATEŞ VE BUZUN MUHTEŞEM DANSI; İZLANDA

ATEŞ VE BUZUN MUHTEŞEM DANSI; İZLANDA

İzlanda’yı bir sözcükle tanımlamak gerekse, muhtemelen bu “sadelik” olurdu. Ama öyle böyle bir sadelik değil. Ateşle buzun dansından, yani doğal zıtlıktan beslenen bir sadelik. Yeryüzünün belki de en doğal hali olan oluşumlar ve bu oluşumların birbirleriyle olan muhteşem uyumu.. Sizi tanrısal dokunuşun kusursuzluğuyla buluşturmak istiyoruz. İşte İzlanda’da mutlaka görmeniz gereken yerler;

SKAFTAFELL ULUSAL PARKI

İzlanda’nın güneyinde bulunan ve İzlanda’nın beşte birini kapsayan Vatnajökull Buzulu’nun en büyük parçası olan Skaftafell Ulusal Parkı, İzlanda’nın en turistik noktaları arasında yer alıyor. İzlanda’nın genelinde olduğu gibi muhteşem bir görselliğe sahip bu bölgede çok sayıda buz mağarası bulunuyor. Özel turlar ile gezilebilen buz mağaralarını görmek, birçok gezginin ölmeden önce yapılması gerekenler listesinde baş sıralarda yer alıyor. Skaftafell Ulusal Parkı’nda sadece buz mağaraları bulunmuyor. Bu bölgeye yapacağınız gezide maviliğiyle göz kamaştıran muhteşem bir gökyüzü, buzul kırılmaları sonucu oluşmuş çok sayıda lagün ve sularda yüzen siyah bazalt sütunlar sizleri bekliyor olacak.

İzlanda (4)

THINKVELLIR ULUSAL PARKI

İzlanda’nın güneybatısında bulunan Thinkvellir Ulusal Parkı, tarihsel, jeolojik ve kültürel açıdan bölgenin en önemli noktası olarak biliniyor. Avrupa ve Amerika kıtasının doğal oluşumlarla en belirgin biçimde ayrıldığı nokta, Thinkvellir Ulusal Parkı’nın merkezinde yer alıyor. Park aynı zamanda İzlanda’nın en büyük doğal gölü olan Tingvallavatn Gölü’ne ve 930 yılında kurulan dünyanın ilk meclisine ev sahipliği yapıyor.

 

 

CRAJ00 Rift valley, Thingvellir, Pingvellir National Park, Iceland, Europe

MAVİ LAGÜN

Başlı başına bir doğa harikası olan İzlanda’nın deyim yerindeyse vitrin yüzü haline gelmiş noktası Mavi Lagün’dür. Mavi Lagün’ün bu denli ön planda olmasının en önemli nedeni, üstü çoğunlukla buzul olan bu yerin,  alt tabakasının da buna tezat bir şekilde kaynıyor olduğunun göstergesi olmasıdır. Ateşle buzun muhteşem bir görselliğe ve yine aynı oranda muhteşem bir deneyime neden olduğu Mavi Lagün, turistler ve İzlandalılar tarafından yoğun biçimde kullanılan bir termal tesis. Etrafı saran yoğun sis, görüş alanında bulunan tepeler, eksileri gören hava soğukluğu ve ısısı 39 dereceyi bulan doğal bir jakuzi.. Mavi Lagün, İzlanda’nın size vaat ettiği olağanüstü deneyimlerden sadece biri.

İzlanda (2)

REYNISFJARA (SİYAH KUM PLAJI)

İzlanda’nın bir diğer doğa harikası olan Reynisfjara, yani Siyah Kum plaj’ı da yine ülkenin en çok turist çeken noktalarından biri. Katla Yanardağı’na yakınlığı nedeniyle hala tehlike altında olan bu bölgenin kumsalı siyah volkanik taşlardan oluşuyor. Aynı zamanda kıyıda bulunan dik volkanik taşlar da özellikle geceleri muhteşem bir doğa manzarasına davet çıkarıyor. Tüm bunların yanı sıra barındırdığı kuş çeşitliliğiyle de ünlü olan Reynisfjara, eğer güneye doğru ilerliyorsanız İzlanda’nın size son sürprizi olacaktır.

İzlanda (1)

GULLFOSS

Kış aylarında İzlanda’daysanız ve Gullfoss Şelalesi tam karşınızda duruyorsa, karşı karşıya olduğunuz görselliğin herhangi bir tarifinin olmadığına şahit oluyorsunuz demektir. Dünyanın en büyük 3. şelalesi olarak da bilinen Gullfoss, heybeti, gücü ve muhteşem görselliği ile İzlanda seyahatinizin en özel anlarından birini oluşturacaktır.

İzlanda (3)

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account