AVRUPA GÖLLER REHBERİ VE ALTERNATİF ROTALAR

AVRUPA GÖLLER REHBERİ VE ALTERNATİF ROTALAR

Kır evlerinin çevrelediği, su kuşlarına ev sahipliği yapan, sık ormanların gölgesinde dingin, pürüzsüz, yeşil yansımalı göller… Kartpostalların unutulmaz manzaralarını anımsatan bu tablo, günümüzde birçok gezi turunun, turistin ve doğa tutkunlarının rotalarında yer alıyor. Avrupa gezisini klasikleşmiş seyirlerden kurtarmak ve işe biraz da keşif ruhu katmak isteyen gezginler, Avrupa göllerinin bilinen ve henüz keşfedilmeyen kıyılarında buluşuyor. Peki Avrupa’nın bu gizli cennetleri hangileri? Nasıl gidilir ve neler yapılır? İşte birbirinden güzel ve her biri bambaşka bir özelliğiyle dikkat çeken Avrupa’nın en iyi gölleri ve alternatif rotalar…

1- Avrupa Göllerinin Sakin Ve Romantik Suları: Bled Gölü- Slovenya

Bled Gölü, Slovenya’nın başkent Ljubljana’nın kuzeyinde, Avusturya’nın güney sınırı yakınlarında yer alıyor. Buzullar ve tektonik hareketlerin birleşimiyle oluşan Bled Gölü, Avrupa’daki göller arasında romantik bir şöhrete sahip. Özellikle bahar aylarında gölü çevreleyen doğal güzellikler eşliğinde yapılan yürüyüşler, gölün üzerindeki ada ve Bled kalesinden manzaranın seyrine dalmak, romantizmi huzurla buluşturmak isteyen çiftler için Bled’i vazgeçilmez kılıyor. Bled Gölü üzerinde botlarla keşif gezilerine çıkabilir, Bled’in sembol lezzetlerinden biri olan Krem Keki, orijinal adıyla “Kremstina”nın lezzetiyle tanışabilirsiniz.

 2- Avrupa Gölleri Arasında Bir Macar Denizi: Balaton Gölü- Macaristan

 Orta Avrupa’nın en büyük gölleri arasında hem Macarlar hem gezginler için büyük öneme sahip olan Balaton Gölü, çevresindeki kasaba evleri ve ağaçların arasından yansıyan turkuaz sularıyla bir masal diyarını andırıyor. Denize kıyısı olmayan Macaristan’da “Macar Denizi” adıyla anılan Balaton, aynı zamanda Orta Avrupa gölleri arasındaki en büyük göl. Kasaba sakinleri ve ziyaretçileri için özellikle yaz mevsiminin vazgeçilmez adresi olan bölge, hafta sonu tatilleri için de huzurlu alternatiflerden biri.

3- Alpler’in Eteğinde Büyülü Sular: Wolfgangsee Gölü- Avusturya

 Avusturya’nın Salzburg şehri, her dönem turistlerin ilgi odağı olan kentlerden biri. Peki şehre farklı bir manzaradan bakmak isteyenler? Onlar, Alp Dağları’na bakan, sonbaharda bile cömertçe parlayan güneşle ısınan Wolfgangsee Gölü kıyısında büyülü bir yürüyüşe çıktılar bile. Küçük, masalsı üç kasabanın ev sahipliği yaptığı gölde, dört mevsim konuk ağırlayan 400’den fazla otel, bölge lezzetlerini sunan restoranlar ile bisiklet, kano, kayak ve dağ sporları sizi bekliyor. Elbette Salzburg’da tadılabilecek en güzel lezzeti ise Avrupa gölleri arasında içilebilen tertemiz suyuyla bilinen, 11 kilometre uzunluğundaki  Wolfgangsee Gölü ikram ediyor.

4- Balkanlar’ın En Büyüğü, En Sessizi: Skadar Gölü- Karadağ Ve Arnavutluk

Nilüfer çiçekleriyle kaplı, yemyeşil dağlarla çevrili, huzurlu, sakin bir göl… Hayalinizdeki göl gezisini tanımlayan kelimeler bunlarsa Avrupa gölleri arasında sakinliğiyle anılan Skadar Gölü’nden daha iyisi yoktur. Bir bölümü Montenegro, bir bölümü Arnavutluk sınırında bulunan Skadar’da 1 saat süren tekne turuna çıkabilir, motorun sesinin kapatıldığı anlarda ise Kaptan kuşları temalı fotoğraf karelerini yakalayabilirsiniz. Skadar aynı zamanda Avrupa gölleri içinde en büyük kuş rezervine sahip olmasıyla ünlü ve kuş gözlemcilerinin de uğrak noktası.

5- Lükslerin Peşinde: Como Gölü- İtalya

 İtalya’nın Lombardiya bölgesinde, Milano kenti sınırları içinde bulunan Como Gölü, Avrupa gölleri arasında belki de lüks yaşamla özdeşleşen sayılı tatil rotalarından biri. Birbirinden lüks ve çekici ondan fazla kasabaya kıyısı bulunan Como Gölü, dünyanın en pahalı evlerine, Hollywood ve müzik dünyasının en ünlü isimlerine ev sahipliği yapıyor. Bir göl gezisinden beklentiniz, gotik mimarinin en ünlü örneklerinden biri olan Duomo Katedrali gibi yapıları görmek, İpek Müzesi’ni gezerken alışverişinizi ipek tasarımlar üzerinde yoğunlaştırmak ve göl çevresini keşfederken enfes şaraplar eşliğinde taze deniz ürünlerinin sergilendiği İtalyan usulü tabaklarla buluşmaksa Avrupa göllerinin lüksleri yaşatan ismi Como Gölü sıradaki doğa ve yaşam keşfiniz olabilir. Avrupa’nın her biri ayrı özelliğiyle dikkat çeken birbirinden eşsiz gölleriyle tanışmak için siz de bir Avrupa gölleri rotası belirleyebilir, sakinliğin, huzurun, doğanın ve lüks yaşamın zevklerini tadacağınız muhteşem günler geçirebilirsiniz.

 

 

 

 

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account