Avrupa’nın En Ünlü Kayak Merkezleri

Avrupa’nın En Ünlü Kayak Merkezleri

Bu kış Avrupa’da bir  kayak tatili planlayanlar için gözde destinasyonlar

İTALYA

MADONNA DI CAMPIGLIO

Adamello-Brenta Doğa Parkı’nın göz alıcı güzelliği ile çevrelenmiş Madonna di Campiglio, ziyaretçilerine unutulmaz anlar yaşatmak için kış sezonuna hazırlanıyor. Dağlar arasında yerini alan ve her seviyedeki kayaksevere hitap eden 450 km uzunluğundaki pistleri, birbirinden renkli aktiviteleri ve heyecan verici Brenta Dolomiti ile Madonna di Campiglio, dünyanın her yerinden turist çekmeyi başarıyor. 2500 metre yükseklikte Groste Bölgesi’nde bulunan park, kış sporlarında Avrupa’nın bir numarası. Park kapsamında bulunan Ursus Snowpark, farklı seviyedeki pistlerinde dünyanın her yerinden snowboard tutkunlarına ev sahipliği yapıyor. Yeni başlayanlardan ileri seviyede kayanlara kadar herkesi, gösterişli Brenta Dolomitleri’nin gölgesine davet eden Ursus, snowboard yarışmaları ve gösterileri denilince akla ilk gelen yerler arasında. Zirveye çıkmak için kullanılan Grosté Telesiyesi ve Teleferiği, sizi tam 2500 m’ye ulaştırıyor. Yukarı çıkarken Dolomit kayalarına ve Adamello-Brenta Doğa Parkı’na hayran kalacaksınız. Bilet fiyatları sezondan sezona değişirken günlük ortalama fiyatları yaklaşık 25 dolar. Biletleri ofislerden edinebilirsiniz. Kayak ya da snowboard eğitimine ihtiyacınız varsa Madonna civarındaki kayak okullarından faydalanabilirsiniz.

Ursu Snowpark’ın yanı sıra Madonna di Campliglio’yu dünya çapında ünlü yapan bir başka pist, tarihi Canalone Miramonti. 2700 m. uzunluğunda olan Canalone Miramonti, pek çok eğlenceli ve adrenalin dolu viraja ev sahipliği yapıyor. Pistte ağaçlar arasında kayıp aşağı indikten sonra Brenta Dolomit Kayaları’nın devasa görüntüsü karşısında büyülenmemek elde değil. Dolomitlerden itibaren başlayan Canalone, pistin en tehlikeli ve zor kısmı. Kırmızı rengiyle nitelendirilen pist, amatörler için oldukça tehlikeli.

2.156 m. yükseklikten başlayan pistin uzunluğu 2.710 m. olup bitiş noktası 1.706 m.’de. Pistin bitiş noktası, Madonna di Campiglio şehrinin içinde bulunuyor.

Ünlü kayakçıların gösterilerine ev sahipliği yapan Canalone’da siz de unutulmaz bir deneyim kazanmak istiyorsanız www.campiglio.to adresine göz atmayı unutmayın.

MONTECIMONE

İtalya’yı çevreleyen Appenine dağlarının kuzeyinde yer alan Monte Cimone, İtalya’nın en gözde kayak merkezlerinden biri. Toplam 50 km’den fazla uzunluğa sahip 31 adet kayak pisti ile ziyaretçilerine kapılarını açan Montecimone, size bulutların üzerinde bir tatil yaşatmaya hazırlanıyor. Göz alabildiğine uzanan kayak pistlerinde keyifli bir haftasonu geçirmek için en iyi zaman aralık ayının başı ve nisan ayının ortası. Passo del Lupo, Polle, Cimoncino, Lago Ninfa, Montecreto ve Pian del Falco gibi altı farklı alanı kapsayan kayak alanı, 26 adet telesiyej ile sizi dilediğiniz her noktaya ulaştırabiliyor. En uzunu 3.6 km. olan Montecimone pistlerinde kayarken beyaza bürünmüş dağlar arasında sonsuzluğu hissediyor gibi olacaksınız. 2165 m.’de zirve heyecanını yaşayacağınız Montecimone, orta seviyeli kayakseverlerin ve snowboardcuların en gözde kayma merkezi.

Bununla birlikte yeni başlayan ve ileri seviyede olan sporcular için hazırlanmış özel kayma alanları da bulunmakta. Sadece snowboarcuların olduğu alanda kaymak istiyorum derseniz, sizinle bu ortak zevki paylaşan kişilerle olacağınız harika bir piste ev sahipliğe yapıyor Montecimone. Alberto Tomba gibi dünyaca ünlü kayakçıların ilk kaymaya başladıkları yer olan Cimone, 2000 m.’deki zirve noktasında sizlere büyüleyici bir manzara sunuyor. İtalya’nın Venedik ve Roma gibi diğer gözde şehirlerine olan yakınlığı nedeniyle de pek çok turistin kayak merkezi listesinde ilk sıralarda yer alan Montecimone’dan unutulmaz anılarla döneceksiniz.

CORTINA D’AMPEZZO

Fotoğraf makineleri güzelliğini tam olarak vurgulayamasa da Cortina d’Ampezzo Dolomitleri’nin ihtişamlı görüntüsü ziyaretçilerini büyülemeye yetiyor. Yaz döneminde dünyanın her yerinden Cortinad’Ampezzo’ya gelen fotoğrafçılar, güneşin Dolomitler arasından çıkan görüntüsünü fotoğraflamak için birbirleriyle yarış içinde adeta. Güneşle birlikte değişen yeryüzü, film karelerini aratmayacak nitelikte. Geçmişte pek çok animasyoncuya, ressama ve film yapımcısına ilham veren vadi, farklı ve merak uyandıran oluşumu ile sanatçıların gözdesi olmaya devam ediyor. Cortina Dolomitleri’ni dünyayla tanıştıran bir Fransız jeolojist sayesinde, Cortina d’Ampezz dünyanın en ünlü dağcılık ve kayak merkezlerinden biri haline geldi. Dünyanın pek çok yerinden doğa ve kayak tutkununun bir araya geldiği vadi, yürüyüş meraklılarının da en uğrak yerleri arasında. Ampezzo Vadisi’nin güzelliğini yakından keşfedip Dolomitler’in gölgesinde vadide yürüyüş yapmak isterseniz yedi gün süreli yürüyüş turlarına katılabilirsiniz. Dolomitler’in eteğine kurulu Cortina d’Ampezzo şehri ve kayak merkezleri, buraya kaymaya gelen, ülkenin ileri gelenleri ve ünlüler sayesinde ününe ün kattı. 1210 m. yüksekliğinde olan Cortina, 3210 m. yüksekliğindeki yükseltiler tarafından çevrili Dolomitler’in yanı sıra dağ grubu Tofana, Pomagagnon, Cristallo, Sorapis ve Crida da Laga ve Balto akarsuyunu kapsamakta.

Göz kamaştırıcı renklere bürünen doğayı, gün batımı sırasında doyasıya seyretmek istiyorum derseniz Pomagagon’un doğusundaki kayak pistlerinde kaymadan ve Punta Fimes dağlarını gezmeden dönmeyin.Kayak ve snowboard dışında buz koşusu, engelli kayak gibi farklı buz sporu pistlerine de ev sahipliği yapan Cortina’da, 45 telesiyej ve teleferikler ile ulaşımda oldukça hızlı.

İSVİÇRE

St. ANTON

Uçsuz bucaksız beyazlar üzerinde kaymak ve beyaz yeryüzüyle mavi gökyüzünün birleştiği yerde sonsuzluk duygusunu hissetmek isterseniz St. Anton tam size göre. Adını çoktan dünyanın en güzel kayak yerleri arasına yazdıran St. Anton, benzerlerinden çok farklı atmosferi ve ağaçsız pudra pudra uçuşan kar tanecikleri ile meydana getirdiği eşsiz güzelliğinin yanı sıra size gökyüzündeymişsiniz hissi veren konumu ile dağlarından kopamayacağınız bir yer. Yeni başlayan kayakçılara karşı da oldukça cömert olan St. Anton, sınırsız pistleri, sert yamaçları ve zirveleri ile ileri seviyedeki kayakçıların ustalıklarını yarıştırdıkları yerler arasında.

2811 m. ile St. Anton’un en yüksek noktası olan Vallugabahn I Gondola’da kendi rotanızı kendiniz belirlemek, istediğiniz her yöne doğru kayarak unutulmaz bir deneyim yaşamak isterseniz V. Gondola’ya uğramadan St. Anton serüveninizi sonlandırmayın. Telesiyej ve teleferiklerle birbirine bağlanan Kandahar Galzig Yolu, Gal- zigbahn Gondol, Kandahar- Kapall pistleri St. Anton’da izleyeceğiniz yollardan birkaçı. St. Anton’un en hızlı ve en adrenalini bol yeri olan Kandahar Galzig pisti de heyecan tutkunu kayak severlerin en çok tercih ettiği güzergahlar arasında. Vallugagrat patikasından Kandahar and Osthang ile bağlı Schindlerkar patikasına girmeniz ve kayak rotanızı köyde sonlandırmanız mümkün; ancak bu oldukça zorlayıcı ve uzun bir maraton olduğu için ara vererek dinlenmeniz gerekmekte. St. Anton, 220’den fazla işaretlenmiş kayak pisti ve 130’dan fazla telesiyeji ile başlangıç- ta zihinlerde karmaşık ve bir o kadar da korkutucu bir tablo uyandırsa da kayak merkezinden edineceğiniz basit krokiler, yön bulmakta zorlandığınız anlarda yardımcınız olmaya yeterli. St. Anton’un en güzel olduğu dönemler aralık ayının başından nisan ayının sonuna kadar olan dönem.

Skiing slope

BULGARİSTAN

BANSKO

Bulgaristan’ın en önemli ve en çok yatırım yapılan kayak merkezlerinin başında yer almayı başaran Bansko, Glazane Nehri’nin hemen yanına yer almakta.  Bulgaristan’ın tüm kayak merkezleri arasında en gelişmiş ekipmanlara ve son teknolojiye sahip olan Bansko, 15 Aralık-15 Mayıs tarihleri arasındaki en uzun kayak sezonuna sahip olma özelliği ile de başı çekmeye devam ediyor. Sofya’dan 160 km, Razlog’dan 6 km uzaklıkta bulunan Bansko, ülkenin popüler yerlerine yakın olması, mimari dokusu, tarihi ve gelişmiş teknolojik hizmetleriyle oldukça popüler. Deniz seviyesinden 925 m. yük- sekliğe kurulan kayak merkezinin pistleri, 2.000-2.500 m yükseklikte yer alıyor. Dağın en güzel yeri olan Pirin Bölgesi, Alp atmosferini Doğu Avrupa’ya taşıyor adeta. Alpler’in uzun, sivri, karakteristik dağ yapısına Pirin Bölgesi’nde de rastlayacağımız gibi Vihren’de yüksekliğin 2914 m.’lere kadar çıktığı gözlenmekte.

Chalin Valog (1100-1600 m) ve Shiligarnika (1700-2500 m) arasında yer alan Bansko pistleri, Pirin’in kuzeyinde bulunan köylerden sadece 10 km. yüksekte bulunuyor. Telesiyejlerle Bansko Bölgesi’nden sadece 25 dakikada Pirin’e ulaşmak mümkün. Toplamda 70 km. uzunluğa sahip pistleriyle ziyaretçilerinin göz bebeği olan Bansko’da sporcuların can güvenliği için pistlerin güvenirliği belirli aralıklarla kontrol edilip buzun uzun süreli dayanması için çeşitli teknolojik cihazlardan faydalanılmakta. Balkanlar’ın belki de en eğlenceli, en güvenli kayak ve snowboard pistlerine ev sahipliği yapan Bansko’da yeni başlayanlardan ileri seviyede kayanlara kadar herkes, kendine uygun bir pist bulabilir.

BOROVETS

Borovets Kayak Merkezi Balkan Yarımadası’nda, Rila Dağları’nın kuzey eteklerinde sıralanmış olan çam ağaçları arasındaki Bulgaris- tan’ın en büyük ve en modern kayak merkezlerinden biri.

Borovets Kayak Merkezi’nde her- kese hitap edebilecek farklı seviyelerde piste rastlamak mümkün. 5 adet yeni başlayanlar için, 13 orta, 2 adet ileri seviyede olmak üzere top- lam 20 tane kayak pisti bulunmakta. Snowboard severlerinde gözdesi olan Borovets, 1300 m’de bulunan oteller bölgesindeki pistlerde, dilerseniz Samokov otelin tam karşısında bulunan Gondol sayesinde 2560 m zirvede kayak ve snowboard’un tadını çıkarabilirsiniz.

Kış mevsiminin en güzel yaşandığı, iklimin en uygun olduğu yerler- den biri olan Borovets, ocak ayının en soğuk olduğu dönemlerde bile ortalama 4.8 °C olan ılık havası ve 150 gün boyunca yoğun kar alması özellikleri ile bölgenin bir numarası niteliğinde.

Aralık ayından nisan ayına kadar aldığı yoğun kar ile sporseverlerin ve tesis sahiplerinin yüzünü güldüren Borovets’in havası da oldukça temiz. Borovets, Balkanlar’ın en gelişmiş kayak bölgesi.

Olimpiyat oyunları düzenlemek maksadıyla geliştirilen toplam 45 km. uzunluğundaki pistleri ve 15 ayrı lift (1 gondol, 2 telesiyej, 12 teleski) ile sıra beklemeden, zaman kaybetmeden kolayca erişilen pistleri sayesinde kayakçılara tarif edilemez bir kayak imkanı sunuluyor. Aynı zamanda bölgede suni kar makinaları faaliyet göstermekte ve pistler sürekli bakım altında tutulmakta.  45 km uzunluktaki, Sitnqkovo – Martinovi Baraki – pistleri; 4 adet Markudjik pistleri ve 3 adet Qstrebec olmak üzere üç farklı gruba ayrılan pistler, çeşitli kış sporu yarışmalarına ve olimpiyatlara ev sahipliği yapmakta.

İki kez ev sahipliği yaptığı World Cup yarışmaları ile kendini dünyaya tanıtan Borovets, biatlon yarışlarında dünyanın en iyi pistlerine sahip. Borovets kayak merkezi olduğu kadar da Bulgaristan’ın önemli eğlence merkezlerinden biridir.

FRANSA

CHAMONIX

Avrupa’nın en yüksek tepesi Mont Blanc’da bulunan gözde merkez, Avrupa jet setinin de buluşma noktası… 1924 yılında ev sahipliği yaptığı ilk kış olimpiyatlarıyla ününe ün katan Chamonix, batı Avrupa’nın en yüksek bölgesi. Cenevre’den (İsviçre) 80 km uzaklıkta yer alan, 4807 m yüksekliğe sahip merkez; 6 teleferik, 4 gondol lift, 18 adet iskemleli telesiyej, 20 adet tele- ski ile kış dönemlerinde dünyanın her yerinden gelen binlerce ziyaretçi- sine ev sahipliği yapıyor.

Toplam kayak alanı 170 km. Aguille de Midi’ye yapacağınız tele- ferik yolculuğu sizi bambaşka bir masal dünyasıyla tanıştırıyor. Özellikle gün batımı sırasında pembeden kırmızıya değişen renkleriyle ziya- retçilerine tam bir görsel şölen sunan Aguille, görenleri şaşırtıyor. Değişen renkleriyle izleyicilerde yanardağa bakıyor etkisi uyandıran görüntü pek çok fotoğrafçının da ilgi odağı.

Aralık ve mayıs ayları arasında turist akınına uğrayan pistler, yaz döneminde kapalı. Her seviyede kayak ve snowboard severe uygun pistlere ev sahipliği yapan Chamonix, üç kısma ayrılmakta: Güneye bakan pistleri ve Mont-Blanc dağ sırasının gözalıcı manzarası ile Brévent / Flégère; Argentière’nin köylerine ev sahipliği yapan kuzeye bakan The Grands Montets ve İsviçre sınırında Chamonix Vadisi’nin yükseklerindeki geniş ve açık pistlere ev sahipliği yapan Balme Bölgesi.Kayak dışında snowboard, kite- board, buz pateni, atv safari gibi olanaklar da mevcut. Geceleri eğlence seçenekleriniz çok fazla.

LES DEUX ALPES

Kuzey Alpleri’ndeki Isère’in Oi- sans Bölgesi’nde yer alan Les Deux Alpes, l’Alpe d’Huez ile komşu konumunda. Kayak sezonunun başladığı kasım ayı sonlarından itibaren dünyanın her yerinden turisti ağırlayan tesislerdeki yoğunluk, mayıs ayı sonlarına kadar sürmekte. 420 hektarlık alanda 220 km uzunluktaki telesiyejlerle hizmet veren Les Deux, Mont de Lans’daki zor olmayan onlarca pistleriyle eğlenceyi garanti ediyor. Les Deux sınırları içinde b lirlenen pistlerin %60’ı kolay ve orta düzeyli olarak kabul edilirken %40’ı ileri seviyedeki kayak severlere hitap ediyor.

Les Deux Alpes sınırları içindeki 6 farklı kayak bölgesi, toplamda 144 km’den fazla uzunlukta pistleri ziyaretçilerinin hizmetine sunmakta. Pistlerin 13’ü siyah;17’si kırmızı; 45’i mavi ve 27’si yeşil şeklinde zorluk düzeylerine göre gruplandırılmış.

Kayak severlerin hizmetinde toplam 51 adet olmak üzere 23 adet telesiyej; 19 adet sürükleme yöntemiyle çalışan poma; 3 gondola telesiyeji, 3 teleferiği ve yer altı fünikiler sistemi şeklinde farklı ulaşım araçları bulunmakta.

Çocuklar için en çok aktivite düzenlenen kayak merkezlerinden biri Les Deux Alpes’de kent merkezi, tam anlamıyla kayak ve eğlence merkezi. Bunun dışında kentin fazla bir cazibesi yok.

Les Deux Alpes’e çok yakın Venosc, her şeyiyle ilginç bir yerleşim merkezi. Mutlaka görün. Orada da kayak yapma şansınız var. Yine, ya- kın çevredeki La Grave ve Mont de Lans görülmeye değer yerler. Her ikisinde de kayak yapabilirsiniz ve iki merkez de Les Deux Alpes ile bağlantılı.

Bunların dışında, 1,5 saat mesafedeki Grenoble ve 2 saat mesafedeki Lyon, büyük kent özleminizi giderebileceğiniz yerler arasında.Chamonix’de aralık ve mayıs ayları arasında turist akınına uğrayan pistler, yaz döneminde kapalı. Bölgede her seviyede kayak ve snowboard severe uygun pistler bulunuyor. Geceleri eğlence seçenekleriniz de çok fazla…

Ski resort in Alps

AVUSTURYA

KITZBÜHEL

117 yaşında, kayak tarihinin en eski pistlerinden biri olan Kitzbuehel, 1893 yılından beri meraklılarına ev sahipliği yapıyor. Kuşkusuz dün- yanın en ünlü kayak merkezlerinden biri olan Kitzbühel,  170  km.’lik uzun bir pistin yanı sıra 33 km’lik adrenalin dolu başka bir piste de sahip. Otobüsle ulaşımın gerçekleştirilebildiği bu pistler, dört büyük ana gruba ayrılmış. Göz alabildiğine uzanan bembeyaz pistlerde dilediğiniz gibi kayıp kendi rotanızı kendiniz belirlemek isterseniz, tarihi dokusunu kaybetmemiş Ortaçağ’dan beri tüm dünyanın gözdesi olmaya devam eden Kitzbühel’in pistlerini kayak merkezleri listenizin ilk sıralarında bulundurun.

Kitzbühel rota haritasında işaretli toplam 170 km uzunluğunda 60 adet pist her seviyedeki kayaksevere uygun. Bunun 67 km’si mavi renkle nitelendirilen kolay seviyede olup 79 km’si kırmızı, orta seviyeli; 24 km’si siyah yani ileri seviyelidir.  World Cup Kayak yarışlarına ev sahipliği yapan, kayak merkezlerinden en büyüğü Hahnenkamn’a gondola ya da iki teleferikle ulaşılabilir. Kayak merkezleri Jochberg -Pass Thurn’un başlangıç noktası olarak Pengelstein’i sayabiliriz. Pengelstein’deki pist Trampelpfad’a kadar uzanmakta.  Paralel pisti ise Steinbergkogel’de başlayıp Hechenmoos’ta bitmektedir.  Jochenberg-Pass Thurn’u gezmenizi özellikle tavsiye ederiz.

Hem pist içi hem de pist dışı kayak yapma zevkini size sunan Kitzbühel, Ortaçağ atmosferini günümüze kadar taşıyan köyleriyle sizlere burada kış sporları dışında farklı aktiviteler yapma olanağı da sağlar.

ZELL AM SEE

Kaprun glasiyer bölgesinin ve büyük gölün yakınlarında bulunan Zell Am See, dünya kayakseverlerin bir başka gözdesi. Kayağı ustaların öğretmenliğinde yurtdışında öğrenmek ya da tekniklerinizi geliştirmek istiyorsanız tüm aile üyelerine uygun aktiviteleri ve her seviyeye uygun pistleri ile Zell Am See’yi mutlaka görmelisiniz. Kış mevsimine ve kış sporlarına uygun tüm beklentilerinizi karşılayabilecek Zell Am See, İsviçre ve Fransa kadar ünlü kayak merkezleri ile sizi bekliyor.  3000 m’lik dağlar arasında kaymak ve muhteşem bir görüntü eşliğinde kendinizden geçmek istiyorsanız Zell Am See, sizi bu anlamda tatmin edeceğinden emin. Kartpostalları andıran dağ manzaralarıyla bile turistleri çekmeyi başaran Zell Am Se- e, kayak ve snowboard’dan farklı olarak trekking ve kar yürüyüşü gibi sporları yapmak isteyenlerin de uğrak yeri. Snowboard’un kayaktan da- ha ön planda olduğu gözlenen Zell Am See pistlerinde Dünya Kayak Kupaları düzenlenmekte. Atlı kızak turlarından, pistteki adrenalinli eğlence turlarına kadar kayak ve snowboard dışında da farklı etkinliklere ev sahipliği yapan Zell Am See, Münih’e olan yakınlığı ile de tüm dikkatleri üzerine çekmekte.

En yüksek noktası 1965 m. olan Zell Am See’de iniş noktaları 750 m.’de bulunmakta. Çeşitli telesiyej ve teleferiklerle ulaşımın sağlandığı merkezde ağaçlık alanlarda snowboard yapılması yasak. Şehrin içinden tren ve otobüslerle kolaylıkla kayak merkezine ulaşımın gerçekleştirildiği Zell Am See’de fiyatlar oldukça uygun.

ALPBACH

Kayak merkezlerinden ziyade köyüyle adından bahsettiren  Alpbach’ta 1953 yılından beri alınan bir kararla tek tip ve yöreye özgü inşa edilen evlerle doğanın dokusu korunmuş ve kış sporu severlerin yanı sıra doğaseverler için de cazip hale getirilmeye çalışılmış. Alpler’in  nefes kesici havasında sporunuzu yapmak ve kış mevsiminin güzelliğini yaşamak istiyorsanız Alpbach’ta çok daha fazlasını bulacağınıza şimdiden emin olun. 1983 yılında Avusturya’nın en güzel köyü seçilen Alpbach, 2500 yıl öncesine dayanan tarihiyle yerel halkın üzerine titrediği bir bölge. Dünya’nın en iyi 10 kayak merkezi listesinde yerini çoktan alan Alpbach, köyden 4 km. kadar yakın bir mesafeden başlayan kayak merkezleri ile yeni başlayanlar için en ideal bölgeler- den biri olma özelliği taşıyor. 1996-1997 yıllarından itibaren kayak pistlerinde yapılan iyileştirme yöntemleriyle orta seviyedeki kayak severlere hitap eden 40 m. uzunluğunda pistler hazırlanmış. Daha sonra eklenen orta seviyeli pistlerin yanı sıra daha adrenalinli pistler eklenerek Alpbach, her yıl dünyanın her yerinden yüzlerce turisti cezbeder hale dönüştürülmüş. Her yaş grubuna uygun kayak okullarına ve eğitim sınıflarına ev sahipliği yapan Alpbach, aile tatilleri için de oldukça uygun. 4 ve 5 yıldızlı otellerde gerçekleştirilen etkinlik ve aktivitelerle herkesin tatilinden memnun ayrılması mümkün.

SARAYBOSNA 

JAHORINA

Saraybosna’ya 45 dakika uzaklıkta bulunan Jahorina, yaz ve kış mevsimlerinde herkesin uğramadan edemediği yerler arasın- da. Yılın 175 günü karlar altında olan Jahorina, yaz mevsiminde de en az kış mevsiminde olduğu kadar kalabalık ve eğlenceli. En kalabalık dönemini yarıyıl tatilinde yaşayan Jahorina, Avrupa’nın her yerinden gençlerin toplandığı ve uygun fiyata kış sporlarının zevkini doyasıya çıkardıkları yerler arasında. Kasım ayından itibaren kaymaya uygun hale getirilen pistler güvenli ve her zaman temiz. El değmemiş doğası ve özenle korunmakta olan ormanları ile Jahorina, oksijen bakımından dünyanın ikinci en zengin yeri olma ünvanını almaya hak kazanmış. 1984 yılında ev sahipliği yaptığı Kış Olimpiyatları ile ününe ün katan Jahorina, Belgrad’a sadece 299 km. uzaklıkta. En yüksek yerinin 1916 m. olduğu Ogorjelica Dağı, her seviyede kayak severe uygun pistlere sahip. 7 teleferik, 7 teleski ve toplamda 14 adet lift ile istediğiniz her piste ulaşımınız kolayca mümkün. Kar kalınlığının 3 m.’ye ulaştığı pistlerde 175 gün süreyle pistlerin tadını çıkarmanız mümkün.

Saraybosna’’nın en güzel pistlerine ev sahipliği yapan, yeşil çamlar arasında kendinizi kışın tüm güzelliklerine sahip harika bir tatille ödüllendirmek istiyorsanız Jahorina tam size göre.

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account