AVRUPA’DA BİLİNMEYEN ROTALAR TATİLCİLERİN YENİ GÖZDESİ OLACAK

AVRUPA’DA BİLİNMEYEN ROTALAR TATİLCİLERİN YENİ GÖZDESİ OLACAK

Mastercard, çok bilinmeyen rotalar arayan gezi severlere yönelik 44 tatil yöresinin listesini yaptı. Bu gizli hazineler, hem herkesin ulaşabileceği fiyatlarda konaklama ve yeme-içme imkanları sunmasıyla, hem de yoğun turist kalabalığı bulunmamasıyla yenilik arayan tatilcilerin gözdesi olmaya aday.

Bu bilinmeyen 44 rotanın en başında Covadonga manastırının yer aldığı Kuzey İspanya’daki nefes kesen Astruias geliyor. Bu bakir kalmayı başarmış bölgeyi, Orta Çağ’dan kalma Zebugg şehrinin yer aldığı Malta ve hemen ardından da Halstatt gölü ile Avusturya’nın Salzkammergut bölgesi izliyor.

Listede yer alan ilk 10 yer ise şöyle sıralanıyor:

1. Asturias ve Covadonga manastırı, İspanya

2. Mdina & Zebbug, Malta

3. Salzkammergut bölgesi, Avusturya

4. Azores, Portekiz

5. Perast, Karadağ

6. Lednice-Valtice, Çek Cumhuriyeti

7. Pag Adası, Hırvatistan

8. Saaremaa Adası, Estonya

9. Volos & Pelion bölgesi, Yunanistan

10. Kamnik Alps, Slovenya

Avrupa’nın gözlerden uzak, cennet rotalarının listesi Mastercard’ın tatil harcamalarının dağılımını gösteren verileri ile seyahat blog yazarları ve turizm uzmanlarının görüşleri doğrutusunda oluşturuldu. Sıralama yapılırken, güzellik, kalabalık olma, dijital ödeme kabul etme, kalış maliyeti ve sunduğu rahatlık gibi kriterler göz önüne alındı.

AVRUPALILAR SEYAHATLERİNDE BİR YEMEK İÇİN ORTALAMA 46 EURO HARCIYOR

Avrupalı gezi severlerin, tatil rezervasyonlarının yanı sıra seyahat sırasında yaptıkları her türlü harcamada yaygın kart kullanımı Mastercard tarafından bu paha biçilemez öneri listesinin oluşturulmasında önemli verileri ortaya koydu. Mastercard’ın 2016 yılında Avrupa’nın 12 şehrinde yürüttüğü araştırma sonuçlarına göre, Avrupalılar senede ortalama 1,5 kez seyahat yaparken, kart kullanımı ise 2015 yılına göre yüzde 12 artmış durumda. Seyahat yapanların yüzde 55’i uçuş rezervasyonlarında ve daha seyahate çıkmadan yaptıkları konaklama ve diğer harcamalarda, yüzde 45’i ise seyahatleri sırasında kart kullanıyor. Araştırmaya katılanların çoğunluğu yakın tatil rotalarını tercih ederken, en çok harcamayı otel, kıyafet ve restoran için yapıyorlar. Restoranlarda ortalama 46 Euro harcayan Avrupalıların kart kullanmayı tercih ettikleri harcamalar ise yeme, içme ve ulaşım. Araştırma ayrıca gezi severlerin en çok İzlanda, Estonya, Norveç, Finlandiya ve Avusturya’da kart kullandığını ortaya koyuyor.

MASTERCARD’TAN GÜVENLİ BİR SEYAHAT İÇİN ÖNERİLER

Tatil ya da iş seyahati ödemelerinin dünya genelinde kabul gören, güvenli kartlarla yapılabilmesi için çözümler üreten ödeme teknolojileri devi Mastercard’ın, seyahatleri daha da sorunsuz ve güvenli kılmak için altını çizdiği önemli noktalar ise şunlar:

•Kartınızla bağlantılı, güvenlik ve seyahat hizmetleri ile seyahatinizi daha da özelleştirebilecek hizmetler olup olmadığını öğrenin.

•Bankanızı seyahatiniz konusunda bilgilendirin, böylece bir sorun yaşadığınızda size daha hızlı yardımcı olabilirler.

•’Kayıp ve Çalınan Kart’ numarasını telefonunuza kaydedin.

•Bir restoranda veya kafede kartınızla ödeme yaparken, garsondan POS makinesini getirmesini isteyin veya garsonla birlikte kasaya gidin.

•Asla PIN kodunu bir kağıda not etmeyin ve telefonunuza kaydetmeyin.

•Kartınızla birlikte yurt dışında ödeme yaparken, en iyi kur için daima yerel para birimi cinsinden ödeme yapmalısınız.

•Ekstrenizi kontrol edin ve tarafınızca yapılmadığını düşündüğünüz harcamaları ve şüpheli işlemleri en geç 30 gün içinde bankanıza bildirin.

•Sizi yetkisiz işlemler ve yapmadığınız satın alımlardan koruyan Mastercard Sıfır Sorumluluk hizmeti hakkında bilgi alın.

“MASTERCARD EN GİZLİ HAZİNELER” İÇİN KULLANILAN METODOLOJİ HAKKINDA

Mastercard’ın En Gizli Hazineler araştırması 44 ülkede (Ermenistan, Arnavutluk, Avusturya, Azerbaycan, Belçika, Beyaz Rusya, Bosna Hersek, Bulgaristan, Hırvatistan, Çek Cumhuriyeti, Estonya, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Almanya, Gürcistan, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İsrail, İtalya, İrlanda Cumhuriyeti, Kazakistan, Letonya, Litvanya, Makedonya, Malta, Moldova, Karadağ, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Romanya, Rusya, Sırbistan, İspanya, Slovakya, Slovenya, İsveç, İsviçre, Türkiye Ukrayna ve Birleşik Krallık) aşağıdaki kriterler baz alınarak gerçekleştirildi:

• Ortalama turist tarafından keşfedilmemiş olması

• Hem kültürel açıdan hem de açık alanlarda etkinlikler bulunması

• Yılın büyük bölümünde ziyaret edilebilir olması

• Dijital ödeme kabul edilmesi

• Belli bir yaşa ve aile durumuna hitap eder olmaması

• Seyahat yapanlara uygun altyapıya sahip olması

Mastercard verilerini ve yerel seyahat blog yazarlarının ve turizm uzmanlarının detaylı görüşlerini kullanarak, oluşturulan bu listede, daha sonra konaklama maliyeti ve rahatlığı (ödeme kabulü, iletişim kolaylığı, yerel ulaşım, güvenlik ve hijyen, hizmet kalitesi) açılarından sıralama yapılmıştır.

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account