AVRUPA’DA GÖRÜLMESI GEREKEN 10 MÜZE

AVRUPA’DA GÖRÜLMESI GEREKEN 10 MÜZE

Avrupa deyince akla onlarca şey gelse de adeta birer yıldız gibi parlayan müzeler en üst sıralarda yerlerini alıyor. Bir sanatsever gözüyle Avrupa’yı keşfetmek istiyorsanız, dünyaca ünlü müzeler yazımız tam da size göre! Kültür cenneti Avrupa’nın eşsiz koleksiyonlara ev sahipliği yapan dünyanın en önemli müzelerinden sizin için seçtiklerimize göz atabilirsiniz…

Dünyaca Ünlü Müzelerin İncisi: Louvre Müzesi

Paris’in incisi olarak adlandırılan Louvre Müzesi, dünyanın en ünlü müzeleri sıralamasında ilk baştaki yerini büyüklüğü ve sahip olduğu yaptığı sanat eseri sayısıyla hak ediyor. 35 binden fazla eserin yer aldığı  Louvre’da, tarihin en ünlü sanat eserlerinin başında gelen Leonardo Da Vinci’nin Mona Lisa’sını, Michelangelo’nun Ölmekte Olan Köle’sini ve Fransız resim sanatının başyapıtlarından kabul edilen Eugene Delacroix’in Halka Yol Gösteren Özgürlük adlı tablosunu görebilirsiniz. Dünyaca ünlü müzeler arasında öne çıkan Louvre’da gece turları da düzenleniyor. Seyahatinizi sıra dışı bir hale getirmek için Louvre’u gece gezebilirsiniz.

Sanatseverlerin Gözdesi: British Museum

Dünyanın en önemli müzeleri arasında yer alan British Museum, kurulduğu 1753 yılından bugüne popülerliğini hiç kaybetmedi. Dünyaca ünlü müzeler listemizde ikinci sırayı alan British Museum, 8 milyon parçalık sanat eseri koleksiyonu ve 100 binden fazla Mısır eserleri koleksiyonuyla sanatseverlere görsel bir şölen sunuyor. British Müzesi’ni ziyaret ettikten sonra üzerindeki üç dilde yazılmış metinleri sayesinde hiyeroglif yazısının çözülmesine vesile olan ünlü Rosetta Taşı’nı görmeden dönmeyin.

Krallığın Eşsiz Hazinesi: Prado Müzesi

İspanya’nın başkenti Madrid’te 1819 yılında kurulan Ulusal Sanat Müzesi yani Prado Müzesi, halen dünyaca ünlü müzeler arasındaki yerini koruyor. Krallık koleksiyonlarının bir araya gelmesinden oluşan müzede Rembrandt, Rubens, Francisco de Goya, El Greco, Hieronymus Bosch ve Diego Velázquez gibi sanatçıların eserleri bulunuyor.

Amsterdam’ın Kalbi: Rijksmuseum

Dünyada müzeler denince ilk akla gelenlerden biri olan Rijksmuseum, 1800 yılında Lahey’de kurulmuş, 1808’de Amsterdam’a taşınmış. Dünyaca ünlü müzeler  arasında yer alan Rijkmuseum’da Rembrandt, Van Gogh, Frans Hals, Johannes Vermeer gibi unutulmaz sanatçılara ait paha biçilemez değerde eserler göze çarpıyor. Rembrandt’ın başyapıtı Gece Nöbeti, Vermeer’in Sütçü Kız, Van Gogh’un kendi çizdiği portesi ve bebek evleri görmeden dönmemeniz gereken eserler arasında yer alıyor.

Dünyaca Ünlü Müzelerden En İhtişamlısı: Vatikan Müzesi

Roma’da yer alan Vatikan Şehir Devleti, nefes kesici güzellikteki eserleriyle dünyanın en iyi müzeleri arasında yer alan Vatikan Müzesi’ne ev sahipliği yapıyor. Roma Katolik Kilisesi tarafından Rönesans’da inşa edilmiş olan dünyaca ünlü müzeler denince ilk akla gelenlerin başında yer alan Vatikan Müzesi’nde, Caravaggio, Boticelli, Rafaello, Michelangelo gibi sanatçıların eşsiz güzellikteki eserlerini görebilirsiniz.

Berlin’in Sanat Merkezi: Müzeler Adası

Dünyaca ünlü müzeler arasında özel bir yeri olan Müzeler Adası 1999 yılında UNESCO’nun Dünya Mirasları listesine dahil edildi. Nefertiti’nin büstü ve Pergamon Sunağı’na da ev sahipliği yapan sanat merkezi, bir kilometrekarelik alana yayılı. Müzeler Adası, Bode, Pergamon, Neues, Alta Nationalgalarie ve Altes adı altındaki 5 müzesiyle 6000 yıllık tarihe ışık tutuyor.

Floransa’nın Yıldızı: Uffizi Galerisi

İtalya’nın en büyük sanat eseri  koleksiyonlarından birine sahip olan dünyaca ünlü müzelerden Uffizi Galerisi’nde, Michelangelo, Rembrandt, Leonardo Da Vinci, Raphael, Pieter Paul Rubens, Titian, Caravaggio, Francisco Goya, Hugo Van Der Goes, Giovanni Bellini, Anthony van Dyck, Giotto, Ambrogio Lorenzetti, Parmigianino ve Sandro Botticelli gibi değerli sanatçıların eserlerini bir arada görebilirsiniz.

Açık Havada Tarihin İzleri: Akropolis Müzesi

Atina’nın kalbinde yer alan Akropolis Müzesi, antik Atina kentine ait arkeolojik kazılarda ortaya çıkan eserlerden oluşuyor. Tarih ve arkeoloji meraklılarının nefes kesici buldukları müzede 4 bin parça eser yer alıyor. Akropolis’in dünyaca ünlü müzeler listesinde yer almasının bir önemli sebebi ise büyük bir uygarlığın eşsiz kalıntılarına tanıklık olmanızı sağlaması.

Saint Petersburg’daki Dünya Harikası – Hermitage Müzesi

Dünyaca ünlü müzeler listemizdeki  Hermitage Müzesi, 1764 yılında imparatoriçe Katerina tarafından kurulmuş. 3 milyondan fazla esere ev sahipliği yapan Hermitage’da her esere bir dakika vakit ayırırsanız, müzeyi gezmeyi tamamlamak için 11 yıla ihtiyacınız olduğu söyleniyor. Matisse, Rembrandt, Picasso eserleri dışında, Leonardo da Vinci’ye ait iki başyapıta da ev sahipliği yapan müzede, Michelangelo’nın Çömelen Adam heykeli, Hazine Odası, Tavuskuşu Saati mutlaka görülmesi gereken eserlerden.

Dünyaca Ünlü Müzelerden En Kırık Kalplisi: Bitik İlişkiler Müzesi

Sadece sanat değil, farklı şeyler de görmek istiyorum derseniz, Zagrep’te dünyanın en ilginç müzeleri arasında yerini alan Bitik İlişkiler Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz. Farklı bakış açısıyla dünyaca ünlü müzeler listesinde yer alan Bitişik İlişkiler Müzesi’nde, eski sevgililere ait kişisel nesneleri ve hikayelerini görebilirsiniz. Hatta dilerseniz siz de müzeye eşya gönderebilirsiniz.

 

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account