AVRUPA’NIN “B”EŞ LEZZET DURAĞI…

AVRUPA’NIN “B”EŞ LEZZET DURAĞI…

Avrupa’da lezzetli yemekleri ile ünlü güzel şehirler olduğunu biliyor muydunuz? Her ülkenin kendine ait lezzetli bir mutfağı var. Kimisi baharatlı yemekleri ile kimisi de çeşitli balık türlerinden yapılan yemekleri ile meşhur. Biz de sizlere bu leziz yemeklerin tadına bakabilmeniz için Avrupa’nın 5 lezzet durağını yazdık. Ancak ilginç olan şu ki bu şehirlerin hepsi “B” ile başlıyor. İşte Avrupa’nın 5 lezzet durağı:

BOLONEZ SOSU’NUN ÇIKTIĞI YER: BOLOGNA

İtalya’nın lezzet başkenti olarak bilinen Bologna, turistler tarafından her yıl büyük ilgi görüyor. Buraya daha önceden gelen turistlere “Bologna’da ne yenir?” diye sorarsanız cevap olarak istisnasız Bolonez Soslu Makarna gelecektir. Peki sadece Bolonez Soslu Makarna mı var?  Tabii ki hayır. Bur yer adı üstünde İtalya’nın lezzet başkenti olarak nam salmış. İtalya mutfağının ünlü pizzaları, peynirleri, Antiposta adındaki soğuk ve sıcak mezeleri, dondurmaları, Tagliatella adındaki spagettisi ve bir çeşit mantı olan Tortellini’si var.

Bologna’da yemek için gidebileceğiniz çok güzel kafe ve restoranlar bulunuyor. Bunlardan bazıları Pasta Fresca Naldi, Caffe Terzi, Eataly, Naama Cafe ve Pizza Altero’dur.

ORTA ÇAĞ MİMARİSİNİN VE LEZZETİN ADRESİ BRUGGE

Belçika’nın Orta Çağ mimarisi ile ünlü şehri Brugge. Sadece mimarisi ile değil mutfağıyla da ünlü bir yer. Çikolatası ve birası ile ünlenen şehrin nefis yemekleri olduğunu buraya giden herkes söyler. Özellikle yemeklerin yanında gelen patates kızartması vazgeçilmez bir lezzete sahip. Brugge, bir liman kenti olduğu için de en çok tüketilen balık yemekleri. Yemeklerin üzerine de tatlı olarak Waffle yemenizi öneririz. Büyük ihtimalle o kadar güzel yemeği yedikten sonra midenizde boş yer kalmayacak. Ama mutlaka dinlenmek için oturduğunuz kafelerden birinde oturup Waffle yemelisiniz.

Brugge’de Michelin yıldızına sahip çok sayıda restoran bulunuyor. Brugge’de yemek için gidebileceğiniz yerler arasında Park Restaurant, Pomperlut, Bonte B ve Arthie’s bulunuyor.

SOSİS CENNETİ BERLİN

Almanya’nın başkenti olan çikolatası ile ünlü Berlin… Çikolatanın yanı sıra hamburgerler, sosisliler, kebaplar ve elmalı turtalar Berlin mutfağının sevilen yemekleri arasında. Özellikle üzerine köri sosu dökülen ve yanında patates kızartmasıyla servis edilen sosisli Currywurst çok ünlü bir yemek. Almanların sosise karşı ayrı bir düşkünlüğü var. Hemen hemen her yerde sosis yiyebilirsiniz. Ayrıca Almanya’nın birası da çok meşhur. Berlin’in marketlerinde ve barlarında çeşit çeşit aromalara sahip bira alabilirsiniz. Ayrıca bazı barlarda el yapımı bira satılıyor.

Berlin’in turistler tarafından yemek yemek için en çok sevilen yerleri  Einstein Cafe, Heising, Mustafa’s Gemüse Kebap, Curry36’dır.

OSMANLI MUTFAĞININ İZLERİ BUDAPEŞTE’DE

Macaristan’ın başkenti Budapeşte’te lezzet turu yapmak için çok nedeniniz var. Neden mi? Çünkü mutfağında Osmanlı mutfağının izlerini taşıyor. Yemeklere genellikle bizler gibi çorba ile başlanıyor. Lezzeti ile ünlenmiş çorbaları arasında tatlı meyve çorbası, Jokai fasulye çorbası ve balık çorbası bulunuyor.  Ana yemeğe gelecek olursak Pörkölts adındaki sığır eti ile yapılan yemek çok meşhur. Gulaş adındaki kuş başı etle yapılan yemeğin de çok güzel bir tadı var.

Arany Kavia, Babel Budapest ve Hungarikum Bisztro Budapeşte’de turistlerin seçtiği popüler mekanlar arasında bulunuyor.

YEMEK ZEVKİMİZİN BENZEDİĞİ BİR YER BELGRAD

Sırbistan’ın başkenti Belgrad, Avrupa’nın lezzet duraklarından bir diğer güzel şehir… Belgrad’a vize almaya gerek yok. Bu sayede de istediğiniz zaman buraya bir lezzet turu yapmaya gelebilirsiniz. Yemek zevklerimizin çok benzediği bu yerde karnınız hiç aç kalmayacak. Kebaplar Berlin’de ünlü olduğu kadar Belgrad’da da çok meşhur. Bunun dışında Belgrad’da ne yenir diye soranlara Kajmak adındaki krema ile servis edilen et yemeği, balık çorbası Riblja ve sofralardan eksik olmayan kırmızı biberi Paprika’yı öneririz. Ayrıca bu şehrin birası da çok ünlüdür. Her yıl Ağustos ayında Belgrad Bira Festivali düzenleniyor.

Lorenzo & Kakalamba Restoranı, Srpska Kafana Restoranı, Trpkovis Pastanesi ve Toma Pastanesi Belgrad’ın leziz yemeklerini yiyebileceğiniz güzel yerlerden bazıları.

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account