AVRUPA’NIN EN BATISINDAKİ PORTEKİZ’İ YAKINDAN TANIMAYA NE DERSİNİZ?

Avrupa’nın en batı noktasında bulunan Portekiz, keşfedilmeyi bekleyen özel bir ülke. Lizbon ve Porto gibi tarihi şehirlerin yanı sıra seçkin mutfağı, Fado müziği ve nostaljik tramvaylarıyla gezginlerin rüyasını süslüyor. Prontotour Rehberi İsmail Cihan Çal, Avrupa’nın renkli ülkesi Portekiz hakkında merak edilen birçok konuyu Prontoblog için anlattı. İşte detaylar…

Portekiz, Avrupa’nın en batısında kalan gizli bir cennet. Portekiz’i bizim insanlarımızı cezbeden birçok seçeneği var. Özellikle Avrupa’dan tamamen farklı bir iklime ve mimariye sahip. Farklı doğal güzelliklerinin olması nedeniyle gezginlerin her daim ilgisini çekiyor.

LİZBON, PORTO VE BRAGA POPÜLER ŞEHİRLER

Portekiz denildiğinde akıllara ilk olarak başkent Lizbon geliyor. Lizbon, İstanbul’a da çok yabancı olan bir şehir değil. Çünkü Lizbon da, Roma ve İstanbul gibi yedi tepeden oluşuyor. Bu nedenle çok yabancılık çekmiyoruz. Lizbon’dan sonra Porto en çok ilgi gören şehir. Burası çok romantik bir yer. Ortadan geçen nehir iki kıyıyı yaklaştırdığı için insanları çok cezbediyor. İnsanlar Porto’ya adeta aşık oluyor. Portekiz’de Braga şehri de çok tercih ediliyor. Burası için Portekiz’in dini başkenti diyebiliriz. Misafirlerimiz gezdiği zaman Braga’yı da çok seviyor.

HER DAMAK TADINA UYGUN LEZZETLER

Yeme içme konusunda Portekiz’de, özellikle Türk insanları için her damağa uygun lezzetler bulunuyor. Okyanus ülkesi olduğundan neredeyse her restoranda deniz ürünleri ile karşılaşabilirsiniz. Tabii ki Portekiz mutfağı sadece deniz ürünleri ile sınırlı değil. Bunun yanı sıra bizdeki gibi et ve tavuk seçenekleri de mevcuttur.

Lizbon’da alışveriş için özellikle ünlü markaların olduğu bir cadde bulunuyor. Burada alışveriş yapabilirsiniz. Peki Portekiz’den Türkiye’ye ne götürebiliriz diye soracak olursanız, ülkenin her köşesinde görebileceğiniz bir horoz heykeli vardır. Horoz figürü ile işlenmiş tabaklar ve biblolardan satın alabilirsiniz. Bunun yanı sıra el işlemesi olan masa örtüleri veya mutfak önlükleri de bulunuyor. Bunları da göreceksiniz.

PORTEKİZ UCUZ BİR ÜLKE

Portekiz ucuz bir ülke. Fiyatlar ulaşım açısından restoranlara kadar her şey Avrupa standartlarının altında. Restoranlarda porsiyonlar da bir hayli büyük. Bir kişi sipariş ettiği yemekle çok rahat doyabiliyor.

PORTEKİZ’İN KÜLTÜRÜ FADO

Portekiz’de Fado kültürü var. Fado dünyada mikrofonsuz söylenen tek müzik çeşididir. Binaların alt katları Fado’ya ev sahipliği yapmaktadır. Akustik olduğundan dolayı oraya giden her misafir yemeklerini yerken Fado müziğini her yerden dinleyebilir. Fado’yu hem erkek hem de kadın söyler. Masaların arasından dolaşarak Fado’yu icra ederler.

©2019 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account