AVRUPA’NIN EN GÜZEL KOMŞULARI

AVRUPA’NIN EN GÜZEL KOMŞULARI

Hollanda ve Belçika, Batı Avrupa’da bulunan iki güzel komşu ülke. İkisinin de birbirinden güzel ve özel yerleri var. Hollanda’nın kanallar şehri Amsterdam, Hobit Köyü olarak nam salmış Giethoorn ve Belçika’nın başkenti Brüksel ile Ortaçağ mimarisi ile masal kitaplarını andıran Brugge… İki komşunun iki tane görülmeye değer yeri… Hepsinin de kendine has güzelliği var. Gelin bu yerlere yakından bakalım.

HOLLANDA’NIN HOBİT KÖYÜ GIETHOORN KÖYÜ

UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde bulunan Hollanda’nın en şirin köyü Giethoorn Köyü, sadece kanallardan geçen tekneler ile gezilebiliyor. İçinden araba geçmeyen küçük bir köy. Evler sanki bölgede ufak tefek insanlar yaşıyor gibi küçücük. Yaşadığımız şehirlerden alışık olduğumuz uzun apartmanlar burada yok. Bu nedenle bu evler iyice bir küçük geliyor gözümüze. Giethoorn Köyü’nde yapacağınız kanal turu ile bu evleri yakından görebilirsiniz.

Köy yazın ayrı bir güzel, kışın karlar altın ise yine ayrı bir güzel. Bembeyaz karlar ile örtülünce evlerin şirinliği iyice ortaya çıkıyor.

KANAL TURLARI İLE ÜNLÜ AMSTERDAM

Hollanda’nın başkenti olan Amsterdam’a her yıl kanal turu yapıp şehrin içini gezmek için binlerce turist geliyor. Kuzey’in Venedik’i olarak nam salmış olan şehirde çok gelişmiş bir kanal sistemi bulunuyor. Şehirde yapacağınız kanal turunda köprüleri ve 17.yüzyıldan kalma yapıları yakından görebilirsiniz. Yapacağınız turda şehirde ünlü olan üç kanala mutlaka gitmelisiniz. Bunlar Soylular Kanalı olarak bilinen Herengracht, Krallar Kanalı olarak bilinen Keizergracht ve Prensler Kanalı olarak bilinen Prinsengracht. Bu kanallar isimlerini Altın Çağ adı verilen Hollanda’nın sömürgecilik döneminden almış.

Amsterdam’da yapılacak şeyler sadece kanal turu yapmak değil. Şehirde ünlü turistik ve tarihi öneme sahip yerler var. Bunlardan birisi Dam Meydanı. Şehrin kalbi konumundaki meydanda Amsterdam Kraliyet Sarayı, Madame Tussauds Müzesi Amsterdam ve Nieuwe Kerk Protestan Kilisesi bulunuyor. Ayrıca Rijks Müzesi ve ünlü Van Gogh Müzesi’ne de gidebilirsiniz. Dünyaca büyük bir üne sahip olan ressam Van Gogh’un elinden çıkma eserlerin sergilendiği bir müze. İçeride ressamın yapmış olduğu 200’den fazla resim, 400’den fazla çizim ve kardeşinin yazdığı mektuplar sergileniyor.

Amsterdam’da görmeniz gereken ünlü bir balıkçı kasabası var. Marken adındaki bu yerde tahta ayakkabılar yapılıyor. Öyle ki bunlar şehrin simgesi haline gelmiş. İmalat yerlerine giderseniz bu ayakkabıların nasıl üretildiğini görebilirsiniz. Bu ayakkabıların çıkış hikayesi balıkçılara dayanıyor. Balık tutmak için uzun yollar alan balıkçılar zaman bulduklarında bu tahta ayakkabılardan yapar üzerlerini de süslerlermiş. Dönüşte ise sevdikleri kızlara bu ayakkabıları hediye verirlermiş. O zamanlarda bu balıkçıların kızlara evlenme teklifi ettiği bir yolmuş.

ORTAÇAĞ MİMARİSİ İLE BRUGGE

Belçika’daki Brugge şehri Ortaçağ mimarisi ile tüm turistleri kendisine çekiyor. Şehrin mimarisi sokaklarda dolaşmaya başladığınızda zamanda yolculuğa çıkarıyor adeta. Ayrıca Avrupa’nın romantik şehirlerinden bir tanesidir de. Çiçek pazarları ve lezzetli çikolataları ile tüm aşıklar buraya geliyor.

Şehirde gezilecek yerlerin başında Notre-Dame Kilisesi bulunuyor. Bu kilise içerisinde Michelangelo’nun yaptığı ‘’Meryem ve Çocuk İsa ‘’ heykelini görebilirsiniz. Ayrıca Brugge Özgürlük Sarayı, Kutsal Kan Sarayı ve Berfy Kulesi’de mutlaka gezilmesi gereken yerler arasında. Alışveriş yapmak için şehirde Çiçek ve Balık Pazarlarına uğramadan gitmemenizi öneririz.

AVRUPA’NIN BAŞKENTİ BRÜKSEL

Belçika’nın başkenti Brüksel, Avrupa’nın başkenti olarak anılıyor. Bunun nedeni ise şehrin içerisinde birçok NATO ve Avrupa Birliği ile ilgili kurumu barındırıyor olması. Şehirde bu kurumların ve merkezlerin bulunuyor olmasından dolayı ulaşım gibi konularda çok gelişmiş.

Brüksel’de rahatlıkla gezebilirsiniz.  Şehirde gezilecek yerlerin başında Grand Place bulunuyor. Burası Avrupa’nın en canlı meydanlarından birisi. Hem gotik hem barok hem de farklı farklı mimarileri barındıran yapılara ev sahipliği yapıyor. Meydanın yakınlarında İşeyen Çocuk Heykeli’ni de görebilirsiniz. Bu şehrin simgesi haline gelmiş olan bir heykel. Manneken Pis olarak da ismi biliniyor.

Alışveriş yapmak için Sablon Caddesi’ne gitmenizi öneririz. Burada çok şık dükkanlar bulunuyor. Sonrasında şehrin bir diğer simgesi haline gelmiş yapıyı görmeye gidebilirsiniz. Atomium adındaki bu yapı demir kristilaninin büyütülmüş hali. Fen derslerinde kitaplarda gördüğümüz molekül tanesine benziyor. Dokuz bölümden oluşan bu yapının en üst katında şehir manzarasını gören bir restoran bulunuyor. Buradan şehri ayaklarınızın altında görebilirsiniz.

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account