AVRUPA’NIN EN GÜZEL KÖŞESİ: LİZBON

AVRUPA’NIN EN GÜZEL KÖŞESİ: LİZBON

Avrupa’nın en batısında yer alan Portekiz’in başkenti Lizbon, ziyaretçilerine sayısız güzellik sunuyor. Arnavut kaldırımlı sokaklardan, nostaljik tramvaylara, eğlence mekanlarından, tarihi ve kültürel yapılara kadar Lizbon’u sevmeniz için birçok neden var. Atina’dan sonra Avrupa’nın en eski başkenti olan Lizbon’u adım adım keşfedelim.

BELEM’DE KÜLTÜREL ZENGİNLİK

Lizbon, derin bir kültürel mirasa sahip. Kültürel zenginliğin en çok yaşandığı bölge olan Belem’de yer alan Belem Kulesi mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. Belem Kulesi zamanında denizden gelen saldırılara karşı kullanılmış. Gotik stilinin devamı olan Manuelin tarzında olan kule, 16. Yüzyıl’ın başlarında Portekizli kaşif Vasco de Gama anısına yapılmıştır.

Kulenin hemen yanında yer alan Kaşifler Anıtı ve Jeronimos Manastırı gibi tarihi yapılar da Belem’in kültürel zenginliğini öne çıkarıyor. Bölgede yer alan Kültür Merkezi’ne de uğramayı ihmal etmeyin.

NOSTALJİK TRAMVAY

Lizbon’da dar sokaklar arasından geçen tramvaylar şehrin simgesi haline gelmiş. Sarı renkli tramvaylar günümüzde ulaşımdan daha ziyade keyifli bir yolculuk için tercih ediliyor. Eğer Lizbon’a geldiyseniz bu nostaljik tramvaylara binmeden şehirden ayrılmayın.

FADO MÜZİĞİ

Portekiz’in geleneksel müziği Fado’yu doğal ortamında dinleyebileceğiniz tek şehirdir. Eskiden balıkçıklar denize açılırken, eşleri de arkalarından ağıt yakan bir müzikle uğurlarmış. İçinizde bir hüzün oluşturan bu müzik türünü mutlaka dinlemelisiniz.

YEME İÇME

Lizbon’da yemek kültürünü genel olarak deniz ürünleri oluşturuyor. Şehrin merkezinde çok güzel restoranlar bulunuyor. Fiyatları ise oldukça uygun. Lezzetli balık çeşitlerinden kalamarlara kadar kendinize ziyafet çekebilirsiniz.

Tatlı olarak ise her yerde Nata (pasteis de nata) tatlısının satıldığını göreceksiniz. Tadı bizim laz böreğine benziyor. Bu tatlı da şehrin simgesi haline gelmiş.

GECE HAYATI

Lizbon’da gece hayatı için şöyle bir slogan var: “Şayet New York uyumuyorsa, Lizbon esnemiyor” Buradaki gece hayatını özetleyecek en güzel cümle budur sanırım. Portekiz halkı eğlenmeyi çok seviyor. Eğlenceler sabahın ilk saatlerine kadar sürüyor. Gece kulüpleri de tıklım tıklım. Özellikle Bairro Alto’daki mekanlarda eğlence zirve yapıyor.

ŞEHRİN KALBİ BURADA ATIYOR

Şehirde Commercial (Ticaret) ve Rossio olmak üzere iki önemli meydan bulunuyor. Özellikle Commercial Meydanı şehrin kalbinin attığı yer. Tagus Nehri’nin yanında yer alan meydan turistlerin de yoğun ilgisini görüyor. Zamanında şehrin ticaret yapıldığı olarak yer olarak dikkat çekiyor. Meydanın ortasında ise Kral Jose’nin heykeli yer alıyor. Şehrin giriş kapısı da burada bulunuyor.

AVRUPA’NIN SICAK BAŞKENTİ

Burası, hava durumu açısından da oldukça ideal bir şehir. Tıpkı Roma, Atina ve Madrid gibi Avrupa’nın güneşli başkentleri arasında yer alıyor. Kış aylarında seyahat etseniz bile mutlaka güneşli bir günle karşılaşıyorsunuz.

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account