AVRUPA’NIN EN İYİ IŞIKLANDIRILAN ŞEHRİ BUDAPEŞTE

AVRUPA’NIN EN İYİ IŞIKLANDIRILAN ŞEHRİ BUDAPEŞTE

Macaristan’ın başkenti Budapeşte, özellikle akşam saatlerinde dünyanın en güzel şehirlerinden biri oluyor. Zincir Köprüsü, Parlamento Binası ve Buda Kalesi gibi yapılar ışıltılı bir hal alarak ziyaretçilerini adeta büyülüyor. Öyle ki, yıllar önce Avrupa’nın en iyi ışıklandırılan şehri seçilmiş. Bu şehre her gelişinizde bir kez daha aşık olacaksınız.

Tuna Nehri’nin ikiye ayırdığı Budapeşte’ye hangi mevsim giderseniz gidin, büyüleyici bir atmosferle karşılaşıyorsunuz. Şehirdeki yapıların güzelliği sayesinde dünyanın her yerinden turist ağırlıyor. Burası bizim için de çok ideal bir yer. Osmanlı’nın 146 yıllık yönetiminde kalmış. Bu nedenle şehir hala o dönemlerin izlerini taşıyor.

KAHRAMANLAR MEYDANI

Budapeşte gezilecek yerlere baktığımızda ilk olarak Kahramanlar Meydanı’ndan bahsetmek gerek. 1896 yılında F.Joseph tarafından yapılan Kahramanlar Meydanı, şehrin merkezinde yer alıyor. Her devlet adamı geldiğinde mutlaka Kahramanlar Meydanı’na uğruyor. Meydanda siyasi ve dini liderlerin heykelleri bulunuyor. Özellikle ülke adına iyilik yapan isimlerin de heykelleri bulunuyor.

Genişçe bir alana yayılmış olan meydan gece ya da gündüz farketmiyor, her daim turistlerin uğradığı bir yer. Meydan aynı zamanda konser gibi çeşitli etkinliklere de ev sahipliği yapıyor. Ancak bu meydan çok acı bir olaya da tanık olmuş. Komünizmin etkili olduğu 1950’li yıllarda yaklaşık 20 bin eğitimli genç Kahramanlar Meydanı’nda bir gösteri yapar. Ancak hepsi tankların altında kalarak yaşamlarını yitirir.

ZİNCİR KÖPRÜSÜ

Budapeşte’nin en şık yapılarının başında geliyor. Şehirde çok güzel köprüler var ama en ilgi çekeni Zincir ya da bilinen adıyla Aslanlı Köprü… Özellikle akşam hava karardığında üzerinde yanan ışıklarla Tuna Nehri’nin üzerinde adeta parlar. Ünlü İngiliz mimar William Tierney Clark tarafından yapılan köprünün her iki girişinde aslan heykelleri bulunmaktadır. Köprüden yürüyerek şehrin her iki yakası olan Buda ve Peşte’ye geçebilirsiniz.

BUDA KALESİ

Buda Kalesi şehrin en büyük çekim merkezidir. Buda tarafında tepede şehre hakim bir konumda bulunan kale, dünya mirası listesinde yer alıyor. Şehrin panaromik görüntüsünü izleyebileceğiniz en iyi nokta olan bu yer, daha oraya ulaşmadan göğe yükselen yeşil kubbesinden kendini belli ediyor. Bu görkemli yapının içerisinde, Macaristan Ulusal Galerisi,Milli Kütüphane ve Budapeşte Tarih Müzesi bulunmaktadır. Ayrıca Buda Kalesi’ni çevreleyen caddenin adı da Mustafa Kemal Atatürk’tür.

PARLAMENTO BİNASI

Şehrin en yüksek yapısı Parlamento Binası’dır. 1900’lü yıllarda yapılan bina aynı zamanda Avrupa’nın da en büyük üçüncü parlamento binasıdır. İçinde toplam 896 oda vardır. Tatil günlerinde binanın içini gezebilirsiniz. Tuna Nehri’nin hemen kenarında yer alan Parlamento Binası’nın ön tarafı askerlerin nöbet değişim saatinde çok kalabalık oluyor.

TERMAL CENNETİ

Macar halkı yüzmeyi çok seviyor. Bu nedenle başkent Budapeşte’de termal havuz sayısı çok fazla. Özellikle yaz dönemlerinde doğal kaplıcalar tam bir tatil yerine dönüşür. Çoluk çocuk herkes, turistlerle birlikte kaplıcalara akın eder. Yılda 30 milyon turistin ziyaret ettiği şehrin bir gelir kaynağı da sağlık turizmi… Eğer siz de Budapeşte’ye gelirseniz, bu deneyimi ve keyfi yaşamadan şehirden ayrılmayın.

TUNA NEHRİ

Avrupa’nın en uzun nehri olan Tuna’da bir tekne turu yapmanızı öneririm. Budapeşte’nin bütün incilerini bir arada görme şansı yakalıyorsunuz. Özellikle romantik bir akşam yaşamak isteyen çiftler, bu keyfi mutlaka yaşamalı…

BUDAPEŞTE’DE ALIŞVERİŞ

Budapeşte alışveriş açısından misafirlerini fazlasıyla memnun eden bir şehir. Özellikle Budapeşte’nin en canlı sokağı olan Vaci Utca’daki mağazaları çok seveceksiniz. Dükkanların çoğunda ayrıca Budağeşte’ye özgü hediyelik eşyaları da bulabilirsiniz.

BUDAPEŞTE’DE YEMEK

Macarlar yemeyi içmeyi ve eğlenmeyi çok seven bir millet. Şehirde lüks restoranların yanı sıra sokaklarda bile karnınızı doyurabilirsiniz. Bir restorana gittiğinizde milli yemekleri olan gulaşı yemenizi tavsiye ederim. Aslında bizim kul aşı çorbası ile aynı. Bunun yanı sıra bölgeye özgü olan ve Kurtos Kalacs tatlısını da denemelisiniz. Kömürün üzerinde dönen hamur tatlısı hayran olacağınız bir başka lezzet.

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account