Avrupa’nın En Renkli Noel Pazarıyla Tanışın!

Avrupa’nın En Renkli Noel Pazarıyla Tanışın!

Avrupa’nın hemen hemen bütün kentlerinde kurulan Noel pazarları, bu dönemde Avrupa kentlerine seyahat eden ziyaretçilerin büyüleyici manzaralara tanıklık etmesini sağlar. Bu pazarların beklide en görkemlisi Prag’ın efsane Old Town meydanına kurulan Noel pazarıdır. Ortaçağ atmosferini sonuna kadar yaşatan Old Town Meydanı, her yıl Kasım ayının son haftasından 1 Ocak gününe kadar Prag’ın en büyük Noel pazarına ev sahipliği yapar.

Noel-pazari-1.g-rsel

Tyn Katedrali’nin hemen önüne yerleştirilen dev çam ağacının süslenerek ışıklandırılması, Noel pazarının başlaması anlamına geliyor. Bir aydan fazla süren Noel pazarının amacı, Noel tatilinin, Noel şarkılarının, geleneksel yemeklerin ve sıcak şarabın doyasıya tadına varmak. Alanda bulunan her şey bu amaca yönelik hazırlanıyor. Önceden yapılmış ahşap kulübelerin her birinde ayrı bir yiyeceğin satıldığını ve sıcak şarap ikramının yapıldığını görmeniz mümkün. Zaten, eğer geldiğiniz dönemde Noel pazarı kurulmuşsa, henüz ünlü meydana yaklaşmadan sokakları sarmış olan tarçın ve sıcak şarap kokusu burnunuza gelecektir. Alacağınız bu ünlü kokunun bir nedeni sıcak şarapken diğer nedeni de Çeklerin gelensel tatlısı trdelnikdir. İnce bir şişe sarılarak odun ateşinde pişirilen bu tatlıyı pazarda hemen her köşede bulabilirsiniz. Tatlı ve şekerlemenin her çeşidinin sergilendiği pazarda geleneksel çek yemekleriyle de karnınızı doyurabilirsiniz.

Noel-pazari-2.g-rel

İçine adım attığınız andan itibaren Noel atmosferine gireceğiniz bu pazarda sadece yemekler değil birbirinden renkli Noel hediyeleri de satılıyor. Burada, özenle yapılmış Bohemya kristallerini, küçük ahşam oyması heykelcikleri ve rengarenk süs eşyalarını oldukça ucuz fiyatlara bulak mümkün. Hemen her köşesinde sokak sanatçılarının Noel şarkılarıyla yeteneklerini sergilediği bu alanı yaklaşık 1 saatte bol bol fotoğraf çekerek gezebilirsiniz. Biraz soğuk olan havanın etkisini deneyeceğiniz sıcak şaraplar ile kırarak birkaç hediyelik eşya da aldıktan sonra, pazarın etrafında bulunan kafelerden birine oturarak pazarın eşsiz manzarasının tadını çıkarmak alternatifleriniz arasında.

Noel-pazari-3.g-rsel

Pazarın Parizska Caddesi tarafına kurulan sahnede akşam saatlerinde müzik dinletileri gerçekleştiriliyor. Hafta içi çocuk korolarının şarkılarını söylediği bu sahnede hafta sonu ünlü Çek sanatçılarının konserlerine denk gelebilirsiniz. Eğer bir klasik müzik hayranıysanız, bu da kaçırmamanız gereken fırsatlardan.

Hangi tarihte ziyaret ederseniz edin çok fazla güzel anıyla döneceğiniz Prag’da, ortaçağ panayırını andıran bu renkli Noel pazarı, küçük ama görkemli bu şehri tekrar görmek için başlı başına bir neden! Bizden söylemesi..

Noel-pazari-4.g-rsel

 

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account