Avrupa’nın En Ünlü 3 Termal Kasabası

Avrupa’nın En Ünlü 3 Termal Kasabası

Modern tıbbın bu denli gelişmediği geçtiğimiz yüzyıllarda, tüm insanlığın hastalıklara karşı şifa aradığı tek adresler belki de termal kaynaklarıyla ünlü köy ve kasabalardı. Özellikle Orta Avrupa bölgesinde yaygın olan termal köy ve kasabalar günümüzde modern birer SPA merkezi olarak hizmet veriyor. Tarih boyunca aralarında hekimlerin de olduğu ünlü isimlerin sıkça ziyaret ettiği termal köyler, bugün de popülaritesinden hiçbir şey kaybetmemiş durumda. Hâla dünyaca ünlü birçok isim, çeşitli rahatsızlıklara bu termal kasabalara gelerek çözüm arıyor. Sizler için Avrupa’nın en çok ziyaret edilen 3 termal kasabasını araştırdık;

KARLOVY VARY- ÇEK CUMHURİYETİ

Avrupa’nın belki de en ünlü termal kasabası Karlovy Vary, Prag’a 1 saatlik mesafede bulunuyor. Kral IV. Charles tarafından av esnasında keşfedilen Karlovy Vary, hemen bölgeye yapılan hamamlarla termal kasaba haline getirilmiş. Sigmund Freud, Mustafa Kemal Atatürk ve yüzlerce benzer ünlü ismin geçmiş yıllarda şifa aramak için bulunduğu Karlovy Vary, bugün onlarca lüks otele ev sahipliği yapıyor. Toplamda 1 kaynağa sahip kasabada bulunan hemen her otelin SPA merkezi mevcut. Karlovy Vary’nin kaynak sularının bir diğer özelliği de içilebiliyor olması. Hatta termal su, ünlü Çek içkisi Becherovka’nın içinde de bulunuyor. Karlovy Vary’e Prag’dan düzenlenen günübirlik turlarla ulaşılabilir.

Karlovy_Vary


BUDAPEŞTE – MACARİSTAN

Oldukça köklü bir tarihe sahip olan Budapeşte’nin ayrıca Avrupa’nın termal şehri olduğunu söyleyebiliriz. Çoğu Osmanlı döneminden kalmış olan çok sayıdaki hamam, bugün seçkin birer SPA merkezi olarak görev yapıyor.Bu hamamlar arasında en çok bilenen ve tercih edilenin Szechenyi Hamamı olduğunu söyleyebiliriz. Çok sayıda sauna ve buhar banyosu bulunan tesisin toplamda 18 adet yüzme havuzu da var. Şehrin Peşte bölgesinde bulunan hamam, gündüzleri şifa arayanların 1 numaralı adresiyken, geceleri çılgın havuz başı patilerine ev sahipliği yapıyor.

Budapeste


MONTECATINI TERME – İTALYA

Floransa’ya 40 km mesafede bulunan termal tatil kasabası Montecatini Terme, çok sayıda SPA merkezine ev sahipliği yapıyor. Kent hayatının getirdiği kalabalık yaşamdan, trafikten ve her türlü stresten uzak bir kasaba olan Montecatini Terme, huzurlu bir tatilin yanı sıra şifa arayanların en sık tercih ettiği termal kasabalardan biri. Ayrıca sanatın kenti olan Floransa’ya yakın olması da oldukça önemli bir avantaj. Bu termal kasabanın mineralli suları, Kralovy Vary’de olduğu gibi içilebilme özelliği de taşıyor.

Monecatini_Terme

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account