AVRUPA’NIN EN ÜNLÜ ÇOCUK MÜZELERİ

AVRUPA’NIN EN ÜNLÜ ÇOCUK MÜZELERİ

Avrupa’nın çeşitli şehirlerinde gün geçtikçe yaygınlaşan çocuk müzeleri, her gün yüzlerce çocuğun hayal dünyasına ışık tutuyor, çocukların sağlıklı gelişimine katkı sunuyor. Sizler için Avrupa’nın en ünlü 4 çocuk müzesini bir araya getirdik. Listede bir de sürpriz müze var;

TROPENMUSEUM JUNIOR – AMSTERDAM

Asmterdam’da bulunan Tropenmuseum Junior, Avrupa’nın ilk çocuk müzesi olma özelliği taşıyor. Hayli kapsamlı bir etnografya müzesi olan Tropenmuseum bünyesinde bulunan Tropenmuseum Junior, her yaştan katılımcının ziyaretine açık olmakla birlikte temel anlamda 6-13 yaş arası çocukların gelişimini hedefleyen sergilere sahip. Kalıcı olarak Güneydoğu Asya, Okyanusya, Batı Asya, Kuzey Afrika, Afrika ve Latin Amerika kültürlerine dair bilgiler aktaran nesnelerle birlikte dans, müzik ve tiyatro sergilerinin bulunduğu müzede aynı zamanda düzenli olarak geçici sergiler organize ediliyor.

Tropenmuseum_Junior

LABİRENT ÇOCUK MÜZESİ – BERLİN

1997 yılında kurulan Labirent Çocuk Müzesi, geniş oyun ve eğitim alanlarıyla 3-12 yaş aralığındaki çocukların eğlenirken öğrenmesini sağlayan kalıcı interaktif sergilere sahip. Ziyaretçi çocukların oyun oynarken sağlık, dünya kültürü ve çocuk hakları konusunda doğal bilinç edinmesini sağlayan ve motor öğrenme metoduyla çocukların kişisel yeteneklerini keşfetmesini hedefleyen müze bugüne kadar 1,5 milyona yakın ziyaretçi almış.

Berlin

ÇOCUK HİKAYE MERKEZİ – LONDRA

Londra’nın tek çocuk müzesi olan Çocuk Hikaye Merkezi, 0-11 yaş arası çocuklara aileleriyle birlikte oynarken keşfetme fırsatı sunuyor. Ailelerin çocuklarıyla birlikte öykü dinletisi, resim sergisi gibi aktivitelere birlikte katılabildiği hikaye merkezinde bu etkinliklerin yanı sıra zeka gelişimine doğrudan katkı sunan toplu oyunlar organize ediliyor. Korsan gemisini ele geçirme, uzay mekiğini hareket ettirme, kukla yapma ve daha binlerce oyunun içine aileleriyle birlikte dahil olan çocuklar hem eğleniyor hem de kişisel gelişimlerine katkı sağlayan beceriler ediniyor.

Londra

İSTANBUL OYUNCAK MÜZESİ – İSTANBUL

Dünyanın en büyük oyuncak müzesi olma özelliği taşıyan İstanbul Oyuncak Müzesi, 2005 yılında kurulmuş. Dünyanın dört bir yanından toplanmış 1.700 oyuncağın bulunduğu müzede çocuklar ve yetişkinler oyuncaklar eşliğinde dünya tarihini keşfediyor. Yetişkinlerin de çocuklar kadar ilgi gösterdiği ve kesinlikle bir şeyler öğrendiği müzede evren “uzay oyuncakları” bölümüyle Sanayi Devrimi ise “tren oyuncakları” bölümüyle oyuncak dilinde keşfedilebilir.

İstanbul

 

 

 

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account