AVRUPA’NIN GİRİŞ KAPISI: ROTTERDAM

AVRUPA’NIN GİRİŞ KAPISI: ROTTERDAM

Hollanda’nın başkenti Amsterdam’a geldiniz ve turist yoğunluğundan biraz uzaklaşmak mı istediniz. O zaman sizi ülkenin ikinci büyük kenti Rotterdam’a davet ediyoruz. Dünyanın en büyük limanına sahip olan Rotterdam, Avrupa’ya açılan kapı olarak adlandırılıyor.

Hollanda tarihine hızlı bir bakış yaparsak, 2. Dünya Savaşı’nda Almanlara direniş gösteren tek şehir Rotterdam’dı. Kent, bomba altında kaldığı için neredeyse yok olmaya ramak kalmış. Şehirdeki binalar yerle bir edilmiş. Rotterdam’da sadece 3 bina ayakta kalabilmiş. Bunlar; belediye binası, postane binası ve New York Oteli… Buradan da anlaşılacağı gibi çok eski bir yapıyla karşılaşmanız mümkün değil.

İLGİNÇ MİMARİLİ KÜBİK EVLER

Rotterdam’da yapılan yeni binalar oldukça ilgi çekiyor. Özellikle mimarisiyle dünyanın hiçbir yerinde göremeyeceğiniz kübik evleri ziyaretçilerin beğenisini kazanıyor. 45 derecelik açıyla yapılan evler şehrin merkezinde adeta parlıyor. Bir kısmı kullanılan evleri dilediğiniz takdirde ziyaret edebiliyorsunuz.

kubik-evler

SIRADIŞI BİR PAZAR YERİ: MARKTHALL

Rotterdam’da kübik evler gibi değişik bir mimariye sahip olan bir diğer yapı da Markthall alışveriş merkezi. Burası modern mimariyle yapılmış üstü kapalı bir pazar yeri. Pazarın en ilgi çeken kısmı da boyalı tavanı. Meyve sebze figürleriyle boyanmış olan pazarda aradığınız her şeyi bulabilirsiniz. Ayrıca pazardaki restoranlarda da yemeğinizi yiyebilirsiniz.

markthall

ERASMUS’UN MERKEZİ

Rotterdam aynı zamanda Erasmus’un merkezidir. Şehirde birçok yapının adının Erasmus olduğunu da göreceksiniz. Erasmus Üniversitesi, Erasmus Köprüsü bunlardan sadece birkaçı. Özellikle köprü, şehrin sembolü haline gelmiştir. Rotterdam’ın en uzun köprüsü olan Erasmus Köprüsü’nün altında yer alan dükkanları da alışveriş için kullanabilirsiniz.

erasmus-koprusu

AVRUPA’NIN KÜLTÜR BAŞKENTİ

Dünyanın en büyük limanına sahip olan Rotterdam’a yılda 30 bin geminin geldiği belirtiliyor. Hollanda’nın zengin şehirlerinden olan Rotterdam genellikle temiz ve kültürel bir şehir. Burası aynı zamanda Avrupa’nın kültürel başkenti olarak adlandırılıyor. Kent, festival ve kültürel etkinliklere sıkça ev sahipliği yapıyor.

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account