Avrupa’nın Özgür Yüzü Amsterdam’a Merhaba Deyin!

Avrupa’nın Özgür Yüzü Amsterdam’a Merhaba Deyin!

“Ne yalan söyleyeyim” ile başlayan cümlelerin samimiyetine inanmak gerekir. Eğer bir cümlenin başına bu eklenmişse kişi hissettiği en samimi duyguları ifade etmeye hazırlanmış demektir. Biz bu cümleyi Amsterdam hakkında bir şeyler karalamaya karar verdiğimizde kullanmak istedik.

Avrupa’nın özgür yüzü olarak tanımlayabileceğimiz Amsterdam, her yıl ortalama 4.2 milyon turist ağırlayarak önemli bir destinasyon olma özelliğini koruyor.

12.Yüzyılda bir balıkçı kasabası olarak kurulan bu kent şimdilerde dünyanın en marjinal şehirlerinden biri. Kural tanımaz kimliği, tabuları yıkan eğlence anlayışı ve tüm bunların yanında modern sanatı insan gerçekleriyle birlikte sunabilme yeteneğiyle Amsterdam, ne yalan söyleyelim; birçoğumuzun kendini bulduğu bir şehir.

Amsterdam’a Nasıl Gidilir?

Amsterdam, bir Avrupa şehri olduğu için Schengen vizesine ihtiyacınız olduğunu başta hatırlatalım. Türkiye’den birçok havayolu şirketi Amsterdam’a düzenli ve sık olarak uçuş gerçekleştiriyor. İstanbul kalkışlı uçuşunuzdan yaklaşık3.5 saat sonra Amsterdam’ın Schiphol Havalimanına ulaşabiliyorsunuz. Buradan şehir merkezine gitmekte oldukça kolay. Havalimanında bulunan tren istasyonlarından 15 km uzaklıktaki şehir merkezine çok kısa bir sürede ulaşabilirsiniz. Bu trenlerin gece saatlerinde de saat başı olarak hizmet verdiğini hatırlatmakta fayda var. Otobüs, taksi ve araç kiralama gibi yöntemler de alternatifleriniz arasında yer alıyor.

Schiphol-plaza-ns

I Am Amsterdam Card Almayı Unutmayın!

Amsterdam’a geldiğinizde muhtemelen seyahatiniz boyunca yapacağınız her şey kafanızda netleşmiştir. Amsterdam’ın ziyaretçi kitlesi biraz farklı olduğu için öneriler de bir hayli çeşitli oluyor. Eğer seyahatiniz büyük bir kısmını Coffeeshoplarda ya da Red Light Discrict’de geçirmeyecekseniz, yani onlarca sanat müzesi ve sanat aktivitesi de alternatifleriniz arasındaysa hemen bir “I Am Amsterdam Card” almanızı öneririz. Amsterdam’ın ziyaretçilerine sunduğu en iyi fırsatlardan biri olan I Am Amsterdam Card ile ulaşım, müze ziyareti, alışveriş ve konser gibi birçok aktivitenizi bedavaya ya da çok daha ucuza getirebilirsiniz. 24, 48, 72 saat gibi kalacağınız süreye göre almanız tavsiye edilen bu kartın fiyatı yaklaşık 50 Avro civarında başlayıp saat süresi arttıkça fiyatı da düşmektedir. Satışı oldukça yaygın olan bu kartları havalimanı, kafe, bar, otel ve bütün tren istasyonlarından temin edebilirsiniz.

i-amsterdam-city-card

Amsterdam’da Gezilecek Yerler

Amsterdam özellikle müze sayısı bakımında oldukça zengin bir şehir. Eğer kısa bir seyahat planladıysanız bunların hepsini görmeniz olanaksız. Fakat bu bolca alternatifler içinden en önemlilerini sıralamak mümkün; Madame Tussauds Balmumu Müzesi, Anne Frank Evi, Van Gogh Müzesi, Rijksmuseum (Hollanda Ulusal Müzesi), Marihuana – Hemp Museum (uyuşturucu müzesi).

Amsterdam’da müzeler dışında yapılabilecek en önemli şeylerden biri 13. yüzyılda inşa edilen ve şehrin en önemli meydanı olan Dam Meydanı’nı görmektir. Bu alternatifin yanı sıra bir kanal şehri olan Amsterdam’da bot turu yapmamak yapılabilecek en büyük hatalardan biridir.

 

Dam_Meydan-_Amsterdam

Red Light Discrict

Amsterdam’ın en çok turist çeken bölgelerinden biri Red Light Discrict. Çok sayıda randevu evi ve sadece erişkinlerin girebileceği barların olduğu bu cadde adını kırmızı renkteki aydınlatmasından alıyor. Bir kanalın ikiye böldüğü bu caddeyi her gün binlerce turistin ziyaret ettiğini söylemek mümkün.

redlight

Coffeeshops

Amsterdam’ın en az Red Light Discrict kadar marjinal olan bir başka turizm argümanı da Coffeeshoplar. Maximum 5 grama kadar hafif uyuşturucu türlerinin yasal bir şeklide satıldığı Amsterdam’da Coffeeshoplar bu uyuşturucuların temin edilebildiği ve tüketilebildiği kafeler olarak hizmet veriyor. Red Light Discrsct gibi bu kafeleri de her gün binlerce turistin ziyaret ettiğini söyleyebiliriz.

coffeeshop

Bisiklet Şehri Amsterdam

Amsterdam şehir içi ulaşım konusunda oldukça rahat bir şehir. Öncelikle görülmesi gereken yerlerin birbirine çok yakın olmasından kaynaklı istediğiniz herhangi bir yere kolayca yürüyebilirsiniz. Metronun sadece belirli noktalara ulaşım sağladığı Amsterdam’da gelişmiş bir tramvay sistemi bulunuyor. Hemen her yere ulaşım sağlayabileceğiniz tramvayın yanında botlarla da nehir ulaşımını kullanabilirsiniz. Tüm bu alışılmış ulaşım yöntemlerinin dışında var olan başka bir alternatif ise bisiklet ulaşımı. Amsterdam, dünyanın en ünlü bisiklet dostu şehirlerinden. Tüm trafik kurallarının bisiklet kullanımına uygun olarak düzenlendiği bu şehirde sizde bisikletinizi kiralayarak hem keşfetmenin tadına varıp hem de sağlıklı kalmanın keyfini çıkarabilirsiniz.

Amsterdam_bisiklet

Amsterdam’da Ne Yenir?

Seyahat edilen ülkelerin yöresel yemeklerini keşfetmek apayrı bir seyahat kültürü iken birçok seyahat sever için de farklı damak tatları oldukça ciddi problem. Bu net ayrışmaya ilişkin problemin hemen hemen hiç yaşanmadığı, şehrin mutfağıyla her iki tarzı da kucakladığı bir destinasyon Amsterdam. Dünya mutfağının birçok lezzetini bulabileceğiniz Amsterdam’ın en ünlü yemeği peynirdir. Çeşit çeşit peyniri deneyerek günler geçirebileceğiniz bu şehirde yemeklerin yanında genelde şarap tüketilmektedir. Damak tadınıza uyacak bir şey bulamadığınızda ise kendinizi ülkenizde gibi hissedebilir, çok sayıda ki kaliteli Türk restoranında yemek yiyebilirsiniz. Ayrıca hemen her köşede atıştırmalık olarak satılan Patatlar da (bizdeki patsoya yakın) hızlı ve lezzetli bir alternatif.

patat_amsterdam

Amsterdam Gece Hayatı

Amsterdam’da gece hayatı denilince akla ilk gelen bölge Red Light Discrict’dir. Amsterdam’da irili ufaklı eğlence aktivitelerinin olduğu caddeler yer alsa da gece hayatının kalbi bu bölgede atmaktadır. Red Light Discrict, denilince her ne kadar ilk akla gelen şey randevu evleri olsa da bu bölgede çok sayıda bar, disko, sex konulu tiyatro ve coffeeshop bulunmaktadır. Ayrıca bu bölgede çok sayıda sadece eşcinsellerin kullandığı barlar da bulunuyor.

Amsterdam_gece_hayati

 

 

 

 

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account