AVRUPA’NIN SANAT KOKAN ŞEHRİ: VİYANA

AVRUPA’NIN SANAT KOKAN ŞEHRİ: VİYANA

Viyana, dünyanın her yerinden milyonlarca turistin geldiği muhteşem bir sanat şehri. Avusturya’nın başkenti ve en büyük şehri olma özelliğine sahip. Avrupa’nın kültür başkentlerinden biri olması Viyana’yı en popüler turizm hedeflerinden biri haline getirmiş. Tarihte Habsburg Hanedanı’nın hüküm sürdüğü kent, yüzyıllardan beri biriktirdiği miras sayesinde Avrupa’nın tarihi ve kültürel açıdan en zengin merkezlerinden biri olmuş. Birbirinden görkemli saraylar, devasa kilise ve katedraller adeta şehrin hemen her noktasına serpiştirilmiş.

Viyana hem “Hayal Kenti” hem de “Müzik Şehri” olarak biliniyor. Schubert, Mozart, Haydn, Beethoven, Von Suppé, Mahler ve Brahms gibi ünlü bestecilerin Viyana’yı müzik şehri olarak tüm dünyaya duyurmada büyük bir emekleri var. Viyana Filarmonisi dünyanın en iyi orkestralarından biri olarak biliniyor. Konserlerini Musikverein adındaki bir konser salonunda veriyor. Sizler için yedi kez dünyanın en yaşabilir şehri olarak seçilen Viyana’nın sanatsal değerlerini tek tek kaleme aldık. İşte Viyana’da gezilecek yerler…

OPERA BİNASI

Opera Binası, 19. yüzyılın ortalarına dayanan tarihiyle Avrupa’nın önemli kültür-sanat merkezlerinden biri.  Viyana Devlet Opera Binası ve Konzerthaus müziğin başkenti Viyana’da müzikseverlerin keyifli vakit geçireceği diğer yerler arasında bulunuyor. 1869’da Mozart’ın Don Giovanni adlı eseriyle açılışı yapılan Opera Binası, dünyaca büyük bir üne sahip. Binanın içi tam bir müze gibi. Oldukça gösterişli ve görkemli bir şekilde dekore edilmiş. Binaya daha adım atar atmaz muhteşem güzellikte görünümü ile adeta büyüleniyorsunuz.

Bina girişinde yukarı doğru baktığınız zaman yedi tane Joseph Gasser tarafından yapılan muhteşem heykelli görebilirsiniz. Bu heykellerin her biri resim, mimar, tiyatro, müzik, heykel, şiir ve dans gibi ayrı ayrı sanat dalarını temsil ediyor. Viyana Opera Binası dünyaca ünlü yorumcuları, orkestra şeflerini ve yönetmenleri ağırlıyor. Salonda her yıl birbirinden güzel opera konserleri, bale gösterileri ve yılda 60 farklı gösteri sergileniyor.

SANAT TARİHİ MÜZESİ

Sanat Tarihi Müzesi, I. Franz Joseph’in Habsburg Hanedanlığı’nın sahip olduğu değerli eserlerin korunup halka sunulmasını istemesiyle açılmış. 1891 yılında açılan bu müze dekoratif ve güzel sanatlar alanlarında dünyanın en önemli müzelerinden biri olarak gösteriliyor. Gerek koleksiyonu ve gerekse de mimarisiyle oldukça etkileyici bir görünüme sahip. Müzedeki en popüler kısım resim galerisidir. Müzenin sağ tarafında Mısır, Antik Yunan ve Roma eserleri koleksiyonu; sol tarafında ise heykel ve dekoratif sanatlar koleksiyonu yer alıyor.

MUSEUMSQUARTIER

Viyana’da bulunan Museumsquartier, dünyanın 8. büyük kültürel alanı olarak biliniyor. Müzeler Bölgesi’nin geçmişi 1700’lere kadar uzanıyor. Bölgede 18. ve 19. yüzyıllardan kalma Barok tarz cepheli tarihi binaları yakından görebilirsiniz. Viyana’nın merkezindeki 90.000 m2‘lik bir alana yayılmış ve 60 kültür kurumunu kapsayan MuseumsQuartier Wien, dünyadaki çağdaş sanat ve kültürün en büyük semtlerinden biri.

Leopold Müzesi’de Museumsquartier’da bulunuyor. Bölgede bulunan bir diğer yerler ise Dschungel Wien adında dans, bale gibi etkinliklerin düzenlendiği bir tiyatro, Architekturzentrum Wien isminde mimari yapılarla alakalı bir müze, ünlü Modern Sanat Müzesi (MUMOK) gri bazalt taşından yapılmış sıra dışı bir binaya sahip müze ve ZOOM diye bir çocuk müzesi yer alıyor. Müzede Avusturyalı Ekspresyonist Egon Schiele başta olmak üzere birçok sanatçının eseri sergileniyor, bu eserleri de Rudolf ve Elisabeth Leopold toplamış, isim de buradan geliyor aslında. Müzenin en önemli özelliklerinden biri de Egon Schiele’in dünyada en fazla eserinin sergilendiği yer olması.

PARLAMENTO BİNASI

Viyana Ring Caddesi’ndeki Parlamento Binası, yüz yılı aşkın tarihinde değişik parlamenter kurumları barındırmıştır. Bina, 1874 ve 1884 yılları arasında Danimarkalı mimar Theophil Hansen’in tasarımına göre inşa edilmiş.  Kulenin üzerine Viyana’nın sembollerinden olan Rathausmann Heykeli konulmuş. Parlamento’nun içi  sütunlar, heykeller, duvar resimleriyle etkileyici bir görünüme sahip. Neo-attic tarzda inşa edilen bina,  mimari açıdan Avrupa’nın en güzel parlamento binaları arasında yer alıyor.

BELEDİYE BİNASI

Friedrichvon Schmidt’in mimarlığını üstlendiği bina orijinal adıyla Wiener Rathaus olarak da biliniyor. Hala Belediye tarafından aktif olarak kullanılıyor. 19. yüzyıl mimarisi örneği olan yapı, Neo-gotik tarzda inşa edilmiş. Bina tarihi dokusuyla ve muhteşem mimarisiyle, Viyana’nın en çok turist çeken popüler yapılarından biri. Yapı ışıklandırmalar ile akşam saatlerinde bir başka güzelliğe bürünüyor.

VOTİV KİLİSESİ

Votiv Kilisesi, Alsergrund İlçesi’n de bulunan Votiv Kilisesi meşhur Ring Caddesi’nde bulunuyor. Neo-gotik mimarisi ile son derece güzel bir yapı olan Votiv Kilisesi, Viyana’da yer alan önemli kiliselerden biri. Avusturya İmparatoru Franz Joseph’in trajik bir olay yaşaması sonucu bu kiliseyi inşa ettirmiş. İmparatorun küçük kardeşi Macar milliyetçisi János Libényi, tarafından öldürülme teşebbüsü ile karşılaşmış. Şans eseri hiçbir şey olmamış. Tanrı’ya olan şükranını göstermek için de bu kiliseyi inşa ettirmiş. Kilisenin en çok dikkat çeken kısmı ise 99 metre olan uzunluğuna sahip kuleleri.

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account